Nyt menee itsellä kameran tekniset tiedot ja käsitteet ja toiminnot lisäsalaman suhteen sen verran yli hilseen, että kysyn asiantuntijoilta! Millainen salama kannattaa hankkia tuohon d3200 -kameraan? Elkää ehottako hirmu kallista pienen budjetin kuvaajalle.
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista ja hyvistä neuvoista. :)
Nikon d3200 käypänen lisäsalama?
3
393
Vastaukset
Kaikki Nikonin ja muidenkin valmistajien Nikon-sovitteiset salamat kelpaavat.
Eduksi on jos välähdyspään saa käänneltyä niin ylös-alas kuin sivusuunnassakin koska se monipuolistaa salaman mahdollisuuksia saada parempia kuvia kuin suoralla valolla kiinteän vakiosalaman tapaan. Myös laajakulmahajottajasta on suuri hyöty jos omaa optiikan 18 - xxx mm.
Alla olevasta osoitteesta löydät yhden 99€ esimerkin sopivasta:
https://www.topshot.fi/product/5095/metz-mecablitz-36-af-5-digital-salama-nikon
Onnea valintaan!- Flash_Gordon
Tuo jo ehdotettu satasen Metz on varmasti OK valinta.
Jos haluat hivenen tehokkaamman ja olet valmis maksamaan muutaman kympin enemmän, ei Nissin Di622 Mark II liene ollenkaan huono vaihtoehto.
Itselläni on Nissin Di866 Mark II, johon olen ollut hyvin tyytyväinen. Tuntuvasti suuremmasta tehosta vain joutuu tässäkin tapauksessa maksamaan tuntuvasti enemmän.
Sekä Metzillä että Nissinillä on mallit erikseen Canonia ja Nikonia varten salamatäsmäyksen erilaisuudesta johtuen. Tarvitset salaman merkistä riippumatta nimenomaan Nikon-version.Varmasti on muitakin kuin tuo esimerkkinäni oleva, se vaan sattui tulemaan ensin esiin ja koska aloittajan budjetti lienee hieman ohut niin satkun vehje lienee sieltä hintahaitarin alapäästä ja siten helppoa hankkia vähemmälläkin satsauksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648