Helsingin käräjäoikeus käsittelee tänään Laajasalossa viime syksynä tapahtunutta henkirikosta.
Helsingin Laajasalon naissurma oli syyttäjän mukaan erityisen raaka ja julma teko, josta hän vaatii murhatuomiota kokoomusjärjestössä vaikuttaneelle 28-vuotiaalle miehelle.
Kihlakunnansyyttäjä Eija Velitskin mukaan surmatyö kesti vähintään kaksi tuntia. Sen kuluessa Jukka Romppainen palasi useasti uhrin luo kohdistaakseen tähän lisää väkivaltaa.
Silmälasipäinen Romppainen kuunteli ulkoisesti rauhallisen oloisena, kun syyttäjä kuvaili järkyttävää tekoa Helsingin käräjäoikeudessa tänään.
Teko tapahtui viime lokakuussa. Romppainen oli lähtenyt yöllä ulkoiluttamaan ex-naisystävänsä koiria, joita miehellä oli syyttäjän mukaan tapana kohdella kaltoin.
Naapurissa asunut nainen tuli ojentamaan miestä.
– Tällöin Romppainen on kertomansa mukaan saanut aggressiivisen kohtauksen, jota hän itse on kuvaillut sanoilla "valkoinen raivo", Velitski sanoi.
Mies hakkasi naista nyrkeillä ja potki niin, että tämä jäi lattialle makaamaan. Hän vei koirat välillä sisälle, tuli takaisin ja näki naisen vuotavan runsaasti verta.
Syyttäjän mukaan Romppainen raahasi naisen 70 metriä autolleen ja nosti tavaratilaan, vaikka nainen oli elossa ja otti jalallaan vastaan.
Sitten mies ajeli päämäärättömästi ympäri Laajasaloa, kunnes päätyi vanhaan öljysatamaan. Teletunnistetietojen mukaan Romppainen ajeli tuntien ajan.
Öljysatamassa hän raahasi naisen rantaan ja lähti itse jatkamaan autolla ajelua.
Hän palasi naisen luo mukanaan kaksimetrinen köysi, jolla hän yritti kuristaa naisen hengiltä.
Romppainen lähti taas, mutta palasi syyttäjän mukaan vielä kolmannen kerran. Nainen oli yhä elossa. Mies raahasi uhrinsa nyt veteen, jossa tämä heitti henkensä.
Ohikulkija näki ruumiin aamulla ja hälytti virkavallan. Romppaisen jäljille päästiin nopeasti puhelinten paikkatietojen avulla, ja hän tunnusti teon heti kiinni jäätyään.
Puolustus myöntää teon vain tappona. Asianajaja Heikki Lampelan mukaan Romppainen käytti "tappamisväkivaltaa" vain kerran eli kuristaessaan naista köydellä 20-30 sekunnin ajan.
Syyttäjä vaatii Romppaiselle rangaistusta myös eläinsuojelurikoksesta koirien remmillä hakkaamisen takia. Tämän syytteen mies kiistää kokonaan.
Kokoomuslaiset ne osaa
2
77
Vastaukset
- E.Sutari
Onko niitä Kuhmon Romppasia?
- ASStuubi
sekoomuksen Romppasia......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311374
- 103889
- 75713
- 51615
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15533ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40484Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..35432- 26399
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;177398