Omatoimimatkat

testeri45

Olen hieman testannut millä hinnalla ja millä ehdoin saa omatoimimatkan,ja aika harvoin se kannattaa,lähinnä vaan välimeren kohteisiin ja kaupunkilomille.Esim.Egyptiin,Marokkoon,Israeliin,Thaimaahan ei kannata ja Kanariakin tekee tiukkaa,kaukokohteista ehkä Dubai kannattaa.Tämä minun testin tulos

7

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nopac

      Etsitköhän oikeista yhteyksistä? Tietysti matkaaminen lomakausina kuten jouluna ei paljon eroja tuo.
      Kun on valmis välilaskuihin on tullut löydettyä kultakimpaleita. Samalla hinnalla olen aina löytänyt laadukkaamman hotellin mielenkiintoisemmalta ympäristöstä.
      Tosin en rantalomia harrasta.

    • NäinMeillä

      Ei omatoimimatkailu juuri kannatakaan jos menet tasan viikoksi tai kahdeksi tunnettuun rantalomakohteeseen. Mutta heti kun puhutaan vähän eri pituisesta matkasta juuri haluaminasi päivinä ja lento on jollekin vilkkaalle Euroopan vaihtokentälle, alkaa homma kannattamaan. Puhumattakaan siitä että haluat vähän räätälöidä matkaa, vuokrata auton ja liikkua eri paikkohin jne.
      Esim. laskettelumatkat Alpeille ovat valmismatkoina todella kalliita ja omatoimisesti voi säästää jopa puolet valmismatkaan nähden.

    • myöslaskenut

      Minäkin olen laskenut matkojen hintoja ja huomannut oman perheeni kohdalla, että pääsemme aina huomattavasti halvemmalla esim. Thaimaahan omatoimimatkalla valmismatkoihin verrattuna. Myös joulun aikoihin, johon juuri suunnittelemme matkaa. Tähän vaikuttaa mm. se, että useimmissa hotelleissa alle 12v lapset ja joissain jopa alle 16 lapset majoittuvat ja saavat jopa aamiaisen ilmaiseksi vanhempien kanssa. Valmismatkoilla lapsialennus on esim. Thaimaan kohdalla usein vain 25% koko matkan hinnasta, omatoimimatkalla lasten kustannuksiksi saattaa tulla ainoastaan lennon hinta.

    • Matkustava

      Riippuu tietysti matkakohteesta, mutta hyvin suurella todennäköisyydellä saat aina omatoimimatkan halvemmalla kun valmismatkan, koska aina pitää huomioida kaikki kulut ja vaihtoehdot. Kuitenkin esim. viiden hengen perheen viikon loma Egyptiin jouluna on tuhannesta kahteen tuhanteen euroon halvempi, kuin vastaava pakettimatka. Lisäksi useimpien reittilentoyhtiöiden palvelu on huomattavasti parempaa kuin charter yhtiöiden.

      Olisi kuitenkin erittäin mielenkiintoista lukea yhden testin "raportti", jossa olisi kaikki maksulliset asiat eriteltyinä.

    • Maailmanmat

      Me ollaan aina menty Egyptissä hotelliin varaamatta etukäteen huonetta, ja ollaan aina saatu 50-70 prosenttia alennusta. Näin siis sesongin ulkopuolella. Kerran meidän lisäksi oli vain parikymmentä muuta asiakasta. Oltiin reissussa pari viikkoa ennen sesongin alkua, joten säät oli jo lämpimät. Me mennään aina viiden tähden hotelliin. Jos me oltaisiin otettu pakettimatka, meidän olisi pitänyt ottaa joku paljon huonompitasoinen hotelli. Ei ikinä olisi ollut varaa tuon tason paikkoihin. Kun lennot ottaa Kairoon ja sieltä bussi niin pääsee tosi edullisesti.

    • Numero66

      Mielenkiintoinen näkemys, tosin en halua matkustaa paikkoihin mihin tehdään valmismatkoja, enkä halua asua hotellissa.
      Seuraava matkani osuu Venetsian viereen elokuussa (20 km. Venetsiasta). Lennot kahdelle edestakaisin 420€, junamatkoihin pari kymppiä, oma iso huoneisto (meille aivan liian iso, minkäs teet?) historiallisessa keskustassa isolla kattoterassilla 900€, kahdelta viikolta.
      Summa summarum, matkakulut max. 700€ per nuppi. Kauppa- ja ravintolalaskut tulevat päälle kummassakin tapauksessa. Hetken etsin matkanjärjestäjiltä jotain edes etäisesti vastaavaa, mutta en löytänyt.
      Ehkä ero on siinä, että haluan elää paikallista elämää. Joillekin hotellihuone, hotelliaamiainen, opas ja lentokenttäkuljetukset ovat luksusta.
      Minulle hotellihuone on koirankoppi (jos ei mennä hurjiin hintaluokkiin), hotelliaamiainen on vaivalloinen tapa saada huonoa ruokaa ja opas on turha. Lentokenttäkuljetuksesta olen valmis maksamaan muutaman euron, kun voin itse valita ajan ja paikan.

    • lomaapukkaa

      Varasin juuri Mallorcalle lennot ensi kevääksi vajaa pari viikkoa, suorilla lennoilla 155e/hlö. Hotelleja löytyy joka kukkarolle ympäri saarta alk. 10e/vrk. Ja mikä parasta voi lomailla monessa eri kohteessa, joita saarella riittää. Jo 30e/vrk saa mukavan apartamentoksen esim. 4 hengelle. Loma tulee huomattavasti edullisemmaksi omatoimisesti verrattuna matkatoistojen pakettihintoihin. Ja näkee enemmän, kun voi vapaasti siirtyä kohteesta toiseen. Suosittelen lämpimästi!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1722
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      42
      1059
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      881
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      778
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      770
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      740
    Aihe