Miksi Annelia ei vapautettu heti?

Annelillahan on 600 vuorokautta lusittua murhatuomiosta josta nyt todettiin syyttömäksi.
Eikös sillä ole niiku ne päivät siellä sisässä jo lusittuna etukäteen?
Ja se lusiminen oli ennen tuomiota siitä hyväksikäytöstä.
17248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Niistä murhatuomio päivistä hakee ja saa ruhtinaalliset korvaukset.

Äänestä

Anneli on tuomittu lapsiensa raiskauksista ja pahoinpitelyistä, joita lusii nyt. Kaksi erillisistä rikosjuttua, ei se jos Auer todetaan syyttömäksi murhaan, tee häntä syyttömäksi lapsiensa raiskauksiin.

Äänestä
  • Ei tietenkään tee syyttömäksi, mutta kun se jo on tavallaan lusinut tonkin tuomion.
    Se siis on jo ollut vankilassa 600 päivää rikoksesta jota ei ole tehnyt hovin mukaan.
    Luulis et pääsee heti pois ja saa rahat niistä lopuista päivistä.
    Mun mielest se on lusinu etukäteen jo jemmaan tota tuomioo.

    Äänestä

  • Anneli ei ole raiskannut lapsia vaan harrasti aikuisen miehen kanssa seksiä makuuhuoneen ovi auki, lapsilla oli vapaa pääsy makkariin. Osa lapsista oli nähnyt aktin ja kertoi siitä päiväkodissa. Tästä pamahti 7 vuotta linnaa.
    Sama syyttäjä piti Annelia Satanistina lyijykynäpiirroksen perusteella, samantyyppisiä piirroksia on tatuointeina tuhansilla äideillä.
    Kohtuutonta mielestäni.

    Äänestä

  • Ei kaltaistesi pedoannulistien todellakaan kuuluisi olla vapaalla jalalla.

    Äänestä

  • Kaltaistesi sadistien takia halutaan syyttömät vankilaan.

    Äänestä

Ei niitä voi yhdistää samaan. Eli nyt hakee korvaukset turhaan lusitusta ajasta ja kaikesta muusta menetetystä. Sitten aikanaan, kun todetaan syyttömäksi myös seksuaalirikoksiin, niin todella suuret korvaukset kasvavat. Ja yhteiskunta eli veronmaksajat maksavat kaiken lystin kun virkamiehet ovat töpänneet pahan kerran. Tässä esimerkki, kuinka moni istuu tuomioitaan syyttömänä, kun ei voimat riitä taistella syyttömyytensä puolesta.

Äänestä
  • Tuohon korvausasiaan pitäisi kyllä saada joku tolkku, sillä tuosta murhastahan ei ole minkäänlaista näyttöä myöskään, että olisi ulkopuolinen tekijä ja vapauttava tuomiokin äänin 2-1, elikkä tuon pitäisi olla alentava vaikutus korvauksia myönnettäessä, kun kaiken lisäksi tuo vapauttava päätös on seurausta alun alkaen huonosta esitutkinnasta.. 100€/päivä ehdoton maksimi tällaisissa tapauksissa, säätätköön eduskunta vaikka lain, ettei verovaroja käytetä kohtuuttomasti

    Äänestä

  • Ei ole VIELÄ näyttöä. Mikä ei riitä niin sitä pitää hankkia lisää.

    Äänestä

  • jokutolkkukumminkin kirjoitti:

    Tuohon korvausasiaan pitäisi kyllä saada joku tolkku, sillä tuosta murhastahan ei ole minkäänlaista näyttöä myöskään, että olisi ulkopuolinen tekijä ja vapauttava tuomiokin äänin 2-1, elikkä tuon pitäisi olla alentava vaikutus korvauksia myönnettäessä, kun kaiken lisäksi tuo vapauttava päätös on seurausta alun alkaen huonosta esitutkinnasta.. 100€/päivä ehdoton maksimi tällaisissa tapauksissa, säätätköön eduskunta vaikka lain, ettei verovaroja käytetä kohtuuttomasti

    Missään tapauksessa ei pitäisi maksaa senttiäkään, maksakoon ahne manner omasta pussistaan jos haluaa. Valitettava korkeimpaan oikeuteen ja murhaaja pidettävä vankilassa, ei mitään korvauksia.

    Äänestä

  • Ei voida Aueria pitää vankilassa enää kun kuluva tuomio päättyy kesäkuussa. Hovioikeus vapautti hänet. Joten syyttäjät valittakoot vaikka vitturuandan korkeimpaan, niin Annelia ei voi vangita vapautetusta tuomiosta.

    Äänestä

Eikö nyt jo olisi aika liittyä NATOon?

Äänestä
  • Ja SUSIENsuojeluohjelmaan.

    Yksinäiset sudet on aina vaikeampi tapaus, mutta laumassa liikkuvat sudet napataan helpommin. Salassa Metsästäjät asialla.

    Äänestä

Aloittaja unohti Annelin seksuaalirikokset, joista parastaikaa istuu tuomiotaan. Ei kait nyt ketään ole laitettu lusimaan, jos ei ole tuomiota. Korvaukset, eivät tule olemaan jättisuuret, koska on nyt jo lusimassa rikoksesta, eikä kyse ole mistään vapaudenriistosta. Ihmetellä täytyy, että uskooko tuo asianajaja Manner todella tuota eukkoa, jos uskoo, niin hyvin sen roolinsa vetää.

Äänestä
  • "Ihmetellä täytyy, että uskooko tuo asianajaja Manner todella tuota eukkoa, jos uskoo, niin hyvin sen roolinsa vetää."

    Onko sinulla käsityskäkään, mikä ammatti asianajajan ammatti on ja miksi se puolustaa ihmisiä?

    Mieti vähän mitä lauot. Vai miltä kuullostaa asianajaja joka menee oikeuteen ja laukoo "en usko pätkääkään että päämieheni on syytön, näkeehän sen päällekin päin että syyllinen on, mutta..."

    Mihin niitä asianajajia tarvittaisiin enää? Kukaan ei saisi oikeutta.

    Äänestä

  • en unohtanut seksuaalirikosta. sehän on jo lusinu 600 päivää hupia ennen seksirikosta, joten se pitäisi vapauttaa heti. sillä ikäänkuin on ne 600 päivää siel jo lusittuna syyttömänä.

    Äänestä

Oikeus on puhunut, Mahtaakohan perhesurmat lisääntyä isojen rahojen toivossa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ihmejuttutää kirjoitti:

Annelillahan on 600 vuorokautta lusittua murhatuomiosta josta nyt todettiin syyttömäksi.
Eikös sillä ole niiku ne päivät siellä sisässä jo lusittuna etukäteen?
Ja se lusiminen oli ennen tuomiota siitä hyväksikäytöstä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu