Hovista Wincapita-huijarille 748 000 € lasku

hymypoika1971

http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/hovioikeus-korotti-wincapita-sijoittajan-laskua-yli-700-000-euroa-valtiolle/690044/

Hovioikeus korotti Wincapita-sijoittajan laskua - yli 700 000 euroa valtiolle

Rovaniemen hovioikeus on tuominnut vuonna 1977 syntyneen miehen maksamaan valtiolle yli 748 000 euroa sijoitusklubi Wincapitasta saamiaan voittoja. Kyseessä on rikoksella saadun taloudellisen hyödyn menettäminen valtiolle.

Mies oli sijoittanut varojaan pyramidihuijauksena tunnettuun Wincapitaan ja sen edeltäjiin vajaat 31 000 euroa. Mies oli liittynyt sijoitusklubin toimintaan vuonna 2004. Voittoa hänelle oli kertynyt reilut 748 000 euroa.

Oulun käräjäoikeus tuomitsi miehen marraskuussa 2013 maksamaan valtiolle 500 000 euroa. Syyttäjä vaati takaisinmaksua 748 000 euron arvosta.

Käräjäoikeuden mukaan summaa kohtuullistettiin, koska mies oli opiskelija ja summan maksaminen takaisin hänen kuukausituloillaan tuottaisi vaikeuksia. Mies tuomittiin menettämään valtiollenoin 500 000 euroa, mikä vastasi hänen takavarikossa olleen omaisuuden arvoa.

Sekä vastaaja että syyttäjä valittivat hovioikeuteen. Mies väitti sijoitusklubin toiminnan olleen laillista ja vaati vakuustakavarikon purkamista. Hän myös sanoi toimineensa vilpittömässä mielessä.

Rovaniemen hovioikeus päätyi kuitenkin syyttäjän vaatimukseen.

Hovioikeus perusteli päätöstä korkeimman oikeuden ratkaisulla. Korkeimman oikeuden mukaan rikoksella saatu hyöty pitää aina palauttaa valtiolle, eikä hyödyn saajan vilpitön mieli muuta tilannetta. Lisäksi korkein oikeus on todennut, että näin vakavissa rikoksissa takaisinmaksettavaa summaa ei voida kohtuullistaa.

Wincapitan johtohahmo Hannu Kailajärvi on saanut tuomiot törkeästä petoksesta ja rahankeräysrikoksesta.

Rovaniemen hovioikeus on antanut tuomion myös toisessa Wincapitaan liittyvään taloudellisen hyödyn takaisinperinnässä. Kyseessä oli reilun 20 000 euron summa.

Oulun käräjäoikeus oli määrännyt vuonna 1942 syntyneen naisen maksamaan rikollisesta toiminnasta saadut rahat takaisin valtiolle. Nainen valitti tammikuussa 2014 saamastaan tuomiosta hovioikeuteen. Hän vetosi siihen, että hän oli luullut tekevänsä laillisen sijoituksen. Rovaniemen hovioikeus ei kuitenkaan muuttanut Oulun käräjäoikeuden päätöstä

17

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entäkorot

      Vähintään näin pitääkin olla !
      Pääsee vielä silti ilman viivästyskorkoa, joten on saanut vain korottoman lainan jonka maksaa takaisin.
      Eli hyvin vähällä pääsi silti. Saa olla tyytyväinen.

      • 0-korolla748000

        Eihän tyyppi todellakaan menettänyt mitään, päin vastoin, sai muutaman vuoden ilmaisen lainan.

        Jos on ollut niin tyhmä että tuhlasi rahat niin sehän on ihan oma vika.


      • Matikkaonkala

        Wincapitan sivulla oli tarkat ohjeet miten saa 20% vuosituoton rahoilleen.
        Tämäkin jannu jos on noudattanut ohjetta on hänellä jemmassa 2008-2015
        748 th = nyt 1.861.263,36 kyllähän tolla maksaa ton pikavipin pois. Milli puhasta.


      • entäkorot

        Kosahduksen jälkeen 01,02,2008, kun maksusta viimeistään lähti viivekorko juoksemaan, niin......
        Pääoma 748 000 korko 465 000.....n. 1 213 000 €
        Maksaa silti wessan ohjeilla vipin pois, jää vielä n. 650 000 plakkariin !!!
        Tietysti jos korko juoksee osalta aikaisemmalta ajalta 2004-2008 ( riippuu kusetetuttejun pyynnöistä ).
        Saattaa jäädä vähemmän. Matematiikan joulumaisteria tarvitaan.......
        Ohje :http://prosentti.vero.fi/Viivekorkolaskuri/Esittely.aspx?language=FIN


      • Kohtuullista
        0-korolla748000 kirjoitti:

        Eihän tyyppi todellakaan menettänyt mitään, päin vastoin, sai muutaman vuoden ilmaisen lainan.

        Jos on ollut niin tyhmä että tuhlasi rahat niin sehän on ihan oma vika.

        Kyseessä ei ollut laina. Kyllä ansaitun ja omaksi miellletyn rahan saa käyttää. Tuskin monikaan palkka- tai pääomatulojaan kokonaisuudessaan korkotilille sijoittaa eikä tällaista voida tietenkään vaatia. Eläminen maksaa.

        Vähän sama asia kuin vaadittaisiiin takaisin viiden vuoden palkkaa kun henkilö ei saanutkaan työnantajalleen tarpeeksi tulosta aikaan vaikka kovasti lupasi tai firman omistaja olisi tehnyt jonkin verorikoksen, josta saaduilla varoilla maksoi palkkoja..

        Juurikin tässä tapauksessa kohtuullistaminen tapauskohtaisen maksukyvyn mukaan olisi oikein ja kohtuullista.


      • Korotjamaksuun

        Mitäs kohtuulistamista ne on saaneet jotka menettivät rahansa?


      • Kohtuulista
        Korotjamaksuun kirjoitti:

        Mitäs kohtuulistamista ne on saaneet jotka menettivät rahansa?

        Miksi amatöörimäisillä webbisivuilla toimivalle henkilölle kuititta siirretyt riskisijoitusrahat pitäisi lainkaan saada takaisin? Kuule se on niin että kortti tuo ja kortti vie ja lisäksi tyhmyydestä sakotetaan.


      • Sian-ajaja
        Kohtuulista kirjoitti:

        Miksi amatöörimäisillä webbisivuilla toimivalle henkilölle kuititta siirretyt riskisijoitusrahat pitäisi lainkaan saada takaisin? Kuule se on niin että kortti tuo ja kortti vie ja lisäksi tyhmyydestä sakotetaan.

        Ja silloinhan myös tuloutetut "voitot" tulee maksaa takaisin korkojen kera ilman mitään itkuja.

        Hannu tuo vouti vie.


      • Kohtuullinen
        Sian-ajaja kirjoitti:

        Ja silloinhan myös tuloutetut "voitot" tulee maksaa takaisin korkojen kera ilman mitään itkuja.

        Hannu tuo vouti vie.

        Jos rahat on itse siirtänyt pankkisiirrolla Hannulle niin silloin niitä olisi kysyttävä takaisin siltä samalta Hannulta.


      • Kohtuullistettiin

        Muistaakseni Hannun korvausvastuuta kohtuullistettiin isosti. Muiskulta ei voida vaatia tehdyn sopimuksen mukaan mitään.


    • Vt.Kuppa

      Noi voi tokkiinsa taas. Näinhän tuo hovioikeus latelee tolkun tekstiä. Ihan kuin minun suustani taas.

      Kohtuuden ystävät (kohtu vänner) täällä puolustelivat tarvetta kohtuullistaa rikoshyödyn konfiskaatiota. Kun on rahat menneet siluvei ja oli niin vilpitön mielikin. Kuulemma tämä olisi kohtuus. Ei se ole.

      On mukavaa, että oikeus välillä ajattelee rikoksen uhrinkin asiaa. Rahat talteen roistoilta ja valtion turvalliseen säkkiin ensin. Sieltä ne aikanaan ropisevat rikosuhrin kiitolliseen kännyyn. ;)))

    • Huijaari

      Miksi tuo oli huijari eli maksaako takaisin omasta rikoksestaan vai toisen tekemästä rikoksesta ???

    • Älä_siellä_itke

      Korkeimman oikeuden mukaan rikoksella saatu hyöty pitää aina palauttaa valtiolle, eikä hyödyn saajan vilpitön mieli muuta tilannetta.

      Älä siinä kitise, vaan maksa se saamasi rikoshyöty pois. Olisit "sijoittanut" johonkin jolla on toimiluvat varainhoitoon tai julkiseen sijoitustoimintaan kunnossa niin ei olisi sulla ongelmaa nyt. Mitäs menit "tekee mulle tonnista miljoonan" kusetukseen mukaan, syypää löytyy peilistä, kato sinne. Ahneella on paskanen loppu. Näin se vain menee ja taas sekin tuli todistettua.

      Joten, lopeta se ruikuttaminen ja maksa se muilta varastettu raha takaisin.

      • IhanSaman

        ...sanoi Saksa Kreikalle :D


      • AiJaaVai

        Saksa, joka sai yli 140 miljardin velat mm. Kreikalta anteeksi. Puljailee vain lisää rahaa itselleen, toisten kustannuksella. Kuulostaapas tutulta. Pohjaton kaivo, jossa rahalla on vain yksi suunta, pohja.


      • Nimi_Erkki

        En 100 % varmuudella maksa sinulle mitään enkä muillekaan ahneille typeryksille.


    • Deebolz

      Onhan tuo aivan törkeetä että tietämättömiä sijoittajia, vanhuksia yms laitetaan nyt loppuelämän velkavankeuteen. Huraa oikeusvaltio. Kyllä nuo pitäisi antaa olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      245
      16617
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5351
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2537
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      1995
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1736
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      969
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      935
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      838
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      830
    Aihe