Merikarvia

Myllyhuijaus

Merikarvialta ei kannata ostaa kesämökkiä, jollei ota tarkasti selvää kunnan suunnitelmista tuulivoiman suhteen!

Olin hankkimassa varsin kohtuuhintaista mökkiä, mutta paljastuikin, että lähialueelle on tulossa isoja tuulimyllyjä. Kun tarkemmin tutustuin asiaan, niin myllyalueita on lähes joka puolella kuntaa.

Mökki jäi ostamatta, mutta olkaahan tarkkoja noiden köyhien pikkupaikkakuntien suhteen, ettette mene halpaan. Myyjät eivät ilmoituksissaan paljon noista myllyistä kerro. Harmittaa vieläkin usean sadan kilometrin turha ajomatka.

7

295

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Selvisitsäikähdyksellä

      Joo, nämä tuulivoimalat ovat hyvin ikävä ilmiö. Kunnat sekä ahneimmat ja tyhmimmät metsänomistajat ovat hyvin alttiita tukiaisten voimalla käyvien tuulivoimayhtiöiden seireenilauluille, kuten meidän kokoomusministeritkin. Missään et ole suojassa. Mökki onkin ehkä viisainta ostaa Ruotsista, siellä ihmisiä ja heidän omaisuuttaan suojellaan kuitenkin vähän paremmin kuin täällä idässä.

      • MinneMökki

        Löytyykö länsirannikolta enää yhtään kuntaa, joka ei olisi kaavoittamassa tuulivoimaa saaristoon?

        Pori ainakin on jo pilannut maisemansa tuulivoimalaitoksilla ja myllyjä on rakennettu niin lähelle asutusta, että voimayhtiö on joutunut lunastamaan lähialueen kiinteistöjä, koska haitat ovat olleet niin suuria. Oikeusjuttujakin kuulemma luvassa.


    • 12341234123412
    • Anonyymi

      ei vittu, että on kyllä tyhmää porukkaa.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Kiitos nopeista kommenteista. Ei mennyt, kuin 7 vuotta.


    • Anonyymi

      Ei kyllä muutenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      314
      2492
    2. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      27
      1584
    3. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1477
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      164
      1379
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      48
      977
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      263
      841
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      760
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      610
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      531
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      39
      521
    Aihe