Pitäisikö olla huolestunut?

sinappikauha

Huolestuin eilen kun kissa maukui vähän hätääntyneesti. Nostimme kissan lattialta sängylle ja se ..vinkaisi(?), mitä se ei koskaan tee. Ei sillä näyttänyt mikään olevan joten jätimme asian sikseen. Nyt huomasin että kissa kävelee varovaisemmin, se löntystelee yleensä reippaana, ja se oli menossa kyljelleen makaamaan, mutta muutti mieltään ja kävi vatsalleen hyvin varovaisesti. Yleensä kissa ei anna esimerkiksi siirrellä itseään tai asentoaan, nyt sain käännellä sitä vapaasti, mutta ei missään nimessä oikealle kyljelle makuulle. Nostaessa vinkuu yhä ja selvästi ei nauti olostaan, yleensä se ei valita tälläisestä. Olisiko jollakin jotain ideoita, pitäisikö olla huolissaan? Kissa on ulkokissa ja hänellä on usein rupia yms päässä, pari kertaa ihan kunnon lääkärireissun arvoisia haavojakin, mutta nyt ei näytä olevan minkäänlaisia haavaumia.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissatohtori

      Olisi idea; vie kissa lääkäriin. Kissat on mestareita piilottelemaan oireitaan. Heti kun huomaat jonkin poikkeavan käytöksen tai oireen on syytä mennä ell. Pakeille.

      • jarfin

        Hei,kissan omistaja,herätys ihminen.
        Ajattele..tottakai kissasi on tosi kipeä kun noin varoo itseään,sillä ei ole hyvä olla ja se on sairas.
        Vie kissa heti,viivyttelemättä eläinlääkärin joka tutkii sen.
        Et varmaan halua että itse tai kissasi kärsii?
        Kissa on sellainen että se ei näytä sairautta millään,joten vastuusi on hoitaa se ja huolehtia siitä.
        Vie lääkäriin heti ja kerro oireet.
        Kaikkien kotieläinten normaalista poikkeava käytös on merkki että eläinlääkäri on tarpeen heti.
        Vanhempi kissa/koira olisi erittäin suotavaa viedä lääkäriin kerran vuodessa.yli 9v vanhat.
        Oma vointisikin paranee karmasi paranee ja antaa SINULLE myös elinvoimaa.
        ihminen.huolehdi ottamasta elävästä olennosta, kotieläimet, kissasta ja koirasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe