Suzuki GN 250 käyntihäiriö

Suitzailija

Suzuki GN250 vm.1996 käyntiinlähdössä on hieman ”sanomista”
Tällaisia oireita :
Kun tulee ajosta, niin sinä ja seuraavana päivänä lähtee hyvin käyntiin, mutta jos seisoo n.2 vrk tai yli, on hyvin huono käynnistymään. Loppujen lopuksi saa kyllä käynnistymään.
Kaasari on purettu, tarkastettu, kokoonpantu ja säädetty useammankin eri merkkikorjaajan toimesta.
Ei mitään vaikutusta. Olen tehnyt muutaman kerran niin, kun ei ole lähtenyt käyntiin, olen purkanut kaasarin ja kasannut ja laittanut paikoilleen, niin on lähtenyt heti käyntiin. Toisella kertaa kävi niin, kun olin sahannut akun niin tyhjäksi, että ei jaksanut pyörittää konetta niin kokeilin mäkistartilla, niin heti kun moottori pyörähti kierroksen niin pärähti käyntiin.
Uutta hankittu bensahana ja tulppa ja akku. Myös uusi imukurkku ja O-rengas, mutta niitä en ole vielä asentanut.
Kun tämä on ollut korjattavana liikkeessä, niin korjauksen jälkeen kokeiltu startata mutta ei ole käyty ajamassa. Sen jälkeen seisoi liikkeessä n. viikon kun kävin sen hakemassa, niin lähti heti käyntiin. Tuli vaan mieleen, että aiheuttaako ajaminen sen että ei lähde käyntiin eikä pelkkä seisottaminen. Kaasari on Mikuni BS34
Mistähän alkaisi hakemaan vikaa, onko kellään minkäänlaista ajatusta ??

Terv. P.P

1

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VS14OO

      Jos kaasaripuoli on moneen kertaan avattu ja sieltä ei löydy ongelmaan ratkaisua, arvelisin vian olevan sytytyspuolella. Kaasarista pääsee haihtumaan bensiinin herkästi syttyvät jakeet joita tarvitaan käynnistyksessä. "Tuore" bensa tankista syttyy paremmin ja käynnistyminen on näin helpompaa.

      Onko akussa tenkua? Joskus akku on sillä rajalla, että starttaa "hyvin" mutta jännite laskee niin alas, että sytytykselle ei riitä jännitteet. Startatessa akun jännite ei saisi laskea alle 10,5 voltin. Jos akku on kunnossa, niin tutki sytytyspuolta että onko se kunnossa. Esim. tulpan hattu ja johto saattaa viedä kipinästä tehot. Tietenkin kaikki liitokset ja kontaktit pitää olla puhtaat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4367
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4189
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      42
      4100
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3374
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3269
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3241
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe