Säästä totuus

8181

2

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pontaantaas

      En matkuistaisi ehkä marras-helmikuussa, mutta muuten on vähintään Suomen kesää vastaavia säitä noin keskimäärin. Maalis-lokakuulle osuu enemmän lämmintä, kaikkein lämpimintä heinä-syyskuu. Viralliset lukemat eivät toki kerro kaikkea, tuolla auringolla on voimaa ja tuulenvireen kevyesti puhaltaessa se voi olla petollista suomalaiselle. Lukema 24 voi siis olla tavallaan jotain muuta kuin täällä Suomessa, paljon voimakkaampaa säteilyä ja kosteus ilmassa saa sen tuntumaan aina joitakin asteita lämpimämmältä. Uskoisin päivälämpötilan olevan tuolla lähes aina välillä 15-25, joitakin viikkoja tai ehkä päiviä noista lukemista vuodessa poiketen.

    • Azor72

      Sää Azoreilla on merellisen vaihteleva ja suhteellisen leuto talvellakin. Lämpöä löytyy kuitenkin talvikuukausinakin miellyttävästi, sillä keskilämpötilat vaihtelevat talven 16 asteesta kesän 25 asteeseen. Merellinen sijainti tuo tullessaan myös tuulia, toisinaan navakoitakin. Sää ei myöskään ole pitkästyttävänb yksitoikkoinen, sillä sadekuurot ja auringonpaiste vuorottelevat tiheään. Sateiden ansiosta myös luonto saa kaipaamaansa vettä ja pysyy rehevänä.

      Muuta mielenkiintoista tietoa Azoreista kannattaa lukaista kivasti kirjotetulta sivulta:

      http://saaret.com/azorit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      3188
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      3015
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      49
      2896
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      51
      2440
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2187
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2071
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1035
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      115
      976
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      950
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      934
    Aihe