Avioehto, testamentti ja lesken oikeus

Mikä on oikein ja lain mukainen ratkaisu tämmöisessä tilanteessa: lapsettomalla parilla, miehellä ja naisella on avioehto, tämän lisäksi mies on testamentannut koko avioliittoa aiemman omaisuutensa, sekä puolet parin asunnosta siskolleen, toisen puolen vaimolleen. Mies kuolee. Voiko leski nyt jäädä asumaan asuntoon ja käyttää kaikkea irtaimistoa, myydä ja antaa pois, vai onko miehen siskolla oikeus vaatia testamentissa mainittua omaisuutta itselleen? Käytännössä koko irtaimisto (nainen ei omistanut mitään, asuntokin oli ostettu niillä rahoilla, mikä oli miehellä ennen avioliittoa) on testamentattua omaisuutta.
5103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

>>mies on testamentannut koko avioliittoa aiemman omaisuutensa, sekä puolet parin asunnosta siskolleen, toisen puolen vaimolleen.<<

>>Voiko leski nyt jäädä asumaan asuntoon<<

Voi.

PK 3:1a.2
"Rintaperillisen jakovaatimuksen ja testamentinsaajan oikeuden estämättä eloonjäänyt puoliso saa pitää jakamattomana hallinnassaan puolisoiden yhteisenä kotina käytetyn tai muun jäämistöön kuuluvan eloonjääneen puolison kodiksi sopivan asunnon, jollei kodiksi sopivaa asuntoa sisälly eloonjääneen puolison varallisuuteen." ....

>>Voiko leski nyt käyttää kaikkea irtaimistoa, myydä ja antaa pois, vai onko miehen siskolla oikeus vaatia testamentissa mainittua omaisuutta itselleen?<<

.... "Yhteisessä kodissa oleva tavanmukainen asuntoirtaimisto on aina jätettävä jakamattomana eloonjääneen puolison hallintaan."

Testamentti ei vähennä lesken oikeutta hallita asuntoirtaimistoa. Testaattorin sisar omistaa irtaimiston (siltä osin kuin se on miehen avio-oikeudesta vapailla varoilla hankittu), joten leski ei voi omaisuudesta määrätä eli sitä omistajan luvatta luovuttaa tai pantata.

Äänestä
  • Kiitos vastauksestasi, nix_nax. Entä voiko jakovaatimusta tehdä? Jos voi, niin maksaako leski asunnon puolikkaan vainajan siskolle?

    Äänestä

  • Ei leskeltä voi mitään vaatia. "... ->testamentinsaajan oikeuden estämättä<- eloonjäänyt puoliso saa pitää jakamattomana hallinnassaan puolisoiden yhteisenä kotina käytetyn tai muun jäämistöön kuuluvan eloonjääneen puolison kodiksi sopivan asunnon"

    Leski voi halutessaan jopa muuttaa asunnosta pois ja panna sen vuokralle. Vuokratuotto kuuluu kokonaan leskelle. Leskellä olisi sama oikeus, vaikka mies olisi testamentannut koko asunnon sisarelleen.

    Äänestä

  • Ei maksa. Jos leski "maksaisi asunnon puolikkaan vainajan siskolle" niin sehän merkitsisi että leski ostaisi asunnon puolikkaan vainajan siskolta. Tottakai leski saa sen tehdä jos haluaa ja kauppahinnasta päästään yksimielisyyteen, mutta mitään pakkoa hänellä ei siihen ole (eikä hommassa lesken kannalta juuri järkeäkään olisi, hänellähän on täysi hallintaoikeus asuntoon joka tapauksessa).

    Siskon ei tuossa tapauksessa auta muu kuin odottaa leskenkin kuolemaa.

    Äänestä

Kun nyt paistaa kirjoituksen läpi ettet ole perillä asioista niin lisään myös maininnan asunnon kuluista.
Kun leskellä on hallintaoikeus niin se merkitsee myös että kustannukset kuuluvat myös leskelle vuokratuoton tasoon saakka.
Kuluja ei jaeta omistussuhteessa.

Toisinaan nuo kulut aiheuttavat ongelmia leskelle.
Pahimmassa tapauksessa kulut ovat samaa tasoa kuin saatu vuokra joten leski ei voi (tai voi muttei ole järkeä) vuokrata asuntoa ja muuttaa itse halvempaan.

Sama ongelma koskee testamentilla saatua hallintaoikeutta esim. kesämökkiin.
Ei ehkä ole varaa hallita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kysyvä kirjoitti:

Mikä on oikein ja lain mukainen ratkaisu tämmöisessä tilanteessa: lapsettomalla parilla, miehellä ja naisella on avioehto, tämän lisäksi mies on testamentannut koko avioliittoa aiemman omaisuutensa, sekä puolet parin asunnosta siskolleen, toisen puolen vaimolleen. Mies kuolee. Voiko leski nyt jäädä asumaan asuntoon ja käyttää kaikkea irtaimistoa, myydä ja antaa pois, vai onko miehen siskolla oikeus vaatia testamentissa mainittua omaisuutta itselleen? Käytännössä koko irtaimisto (nainen ei omistanut mitään, asuntokin oli ostettu niillä rahoilla, mikä oli miehellä ennen avioliittoa) on testamentattua omaisuutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu