Millainen mies on pällepäsmäri?

Yleismies

Kylämme martat kokoontuivat viikolla Essolla, koska he lähtivät tilausbussilla yhteiselle virkistys- ja hurvittelumatkalle Ikaalisten kylpylään. Siinä bussin lähtöä odotellessa aloimme soittaa suuta marttojen kanssa kaikista kodinhoitoon liittyvistä asioista. Lupaavan alun jälkeen keskustelut muuttuivat hyvin väkinäisiksi, koska marttojen mielestä meillä essolaisilla oli liian sovinistiset mielipiteet. Lopulta Einarin vaimo (on marttakerhon puheenjohtaja) ilmoitti äänekkäästi, että eihän parlamentin jäsenten kanssa voi mistään asiasta keskustella, koska he kaikki ovat sellaisia päällepäsmäreitä.

Marttojen bussin lähdettyä aloimme yhdessä miettiä sitä, millaisia miehiä nämä päällepäsmärit oikein ovat. Parin virkistävän keskarin jälkeen keksimmekin asialle hyvin tieteellisen määritelmän. Meidän essolaisten mielestä päällepäsmäri on mies, joka nousee ensin päälle ja alkaa sitten päsmäämään.

Tämän määritelmän mukaan kaikki Esson parlamentin jäsenet eivät suinkaan ole päällepäsmäreitä, vaan joukostamme ainoastaan yksi mies, Seksi-Sulo, täyttää päällepäsmärin viralliset kriteerit. Enarin vaimo oli siis väärässä syyllistäessään meitä kaikkia.

10

159

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eipäälle

      Eikö tuollanen mies ole päälläpäsmäri.

      • Essolaiset suurpiirteisiä

        Jos ihan pilkuntarkasti asiaa tutkitaan, niin olet oikeassa eli määritelmämme mukainen kaveri olisi päälläpäsmäri. Me essolaiset olemme kuitenkin suurpiirteisiä, joten katsomme saman määritelmän sopivan myös päällepäsmäriin.


      • savolaesukko

        Mittee se on tuo päsmäämine? Eei meijän kylällä sitä hommoo taaijjeta


      • suattas.olla
        savolaesukko kirjoitti:

        Mittee se on tuo päsmäämine? Eei meijän kylällä sitä hommoo taaijjeta

        Jospa lie piällysmies iliman housuja?


    • Näppäimistö jäässä?

      Olikohan Esson tietokoneen näppäimistö jäässä vai oliko kyse opereettorin huolimattomuudesta, kun kirjoitukseeni oli tullut kirjoitusvirheitä. Otsikon tulisi tietysti kuulua:
      "Millainen mies on päällepäsmäri?" eikä tietenkään "Millainen mies on pällepäsmäri?".

      Jutun viimeisessä lauseessa mainittiin "Enarin vaimo", vaikka tietenkin piti kirjoittaa "Einarin vaimo".

      Tällaista se elämä on. Aina ei voi onnistua sanomaan asiaansa virheettömästi.

      • kallekoivunen

        Harmittavia takaiskuja nuo Yleismiehen kirotusvireet.
        Mutta me palstalaiset ollaan suripirteisiä eikä anneta asian häiritä.


      • "kallekoivunen"

        Ei saa kiusata teeveetä.

        H.


      • Bestman...pästmäni..päsmäri...
        Kätten päälle-panija...
        Päällepäsmäri.

        H.


    • Tällainenseon

      Sivistyssanakirjan mukaan: " päällepäsmäri 1. (arkikieltä) määräilijä, komentelija, pomo. "

      Ts. se miltei jokaisessa kodissa keikaroiva Euroopan omistajan lailla käyttäytyvä ja patriarkaalisesti toimiva pomoksi itseään tituleeraava miehenkuvatus, jolle vasta nykynaiset ovat pystyneet pistämään 'jauhot suuhun' ja pulinat pussiin.

    • Yrjöttäjä

      Mies, joka aina on viettänyt kaksoiselämää ja jollle vaimo ja lapset on pelkkiä kulissej ja leikkikaluja, maksattaa kaikki menonsa vaimollaaan ja parinkymmenen vuoden eronkin jälkeen käy viellä vanhan eukkonsa kimppuun käsirautojen kanssa - reissussa tulehtuneet pussinsakin tyhjentää mummmujen kurkkuun. Oisko vähän hoidon tarpees ja syytä ihmistapojakin opetella. Siihenkin on saanut opetella että välillä lähes kaikki isoista pienmpiin asi joutuu jonottamaan tk:ssa - josko saais antibiooottikuurin ikkäviin ja tuskallisiin tulehdusoireisiin. Ei ne jaksa sydänoireiset lapset ja mummtkaan ihan kaikkea maaailmansaastaa aina niellä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1343
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      52
      662
    5. 60
      651
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      517
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe