Olen tässä pähkäillyt, että olisiko mahdollista hakea luovutusikäinen pentu junalla kotiin (Matkaa tulee noin 200 km)?
Onko teillä kokemuksia? Mitä muuta pitäisi ottaa mukaan kuin talouspaperia ja kakkapusseja? Missä olette kuljettaneet pentunne?
Koiranpennun hakeminen kasvattajalta junalla
6
2483
Vastaukset
- Julkista
2x hakenut pennun/nuoren junalla. Osta vaikka sellanen olalle laitetava kantolaukku missä saa matkan ajan olla rauhassa. Pissapatja mukaan ja emon/sisarusten hajuinen riepu. Ole itse rauhallinen matkan aikana useimmiten alku huudatuksen jälkeen alkaa nukkumaan. Juna-asemalta voi matkata kasvattajan luo taksilla muista vain infota tilauksen yhteydessä että koira tulee kyytiin myös:)
- Koira-kaukaa
Kiitos paljon avusta!
- dddaaaddddd
olen kaksi hakenut, suosittelen tosiaan jotain koria tai vastaavaa mihin pennun laittaa. Meillä meni kummankin kohdalla matka hyvin. :) Pikkuset pääsivät turvallisesti uuteen kotiin, no eipä ne enään niin pieniä olekkaan, :) Tiedätkin varmaan, että paikka täytyy ottaa lemmikkieläin vaunusta ja koiran matka tulee maksamaan 5e. :) Kannattaa myös välttää muita koiria, koska pentuahan ei vielä tuolloin voi rokottaa (jos ei 4kk), jotkut sanoo, että lemmikkieläin vaunusta saa kaikenlaisia tauteja, mutta meillä kyllä ei yhtään tullut vaikka tosi paljon matkustettu junilla.
- boksipoika
jos koirasi tulee olemaan pieni aikuisenakin, osta heti alkuunsa kunnon kantokori, sellainen tukeva boksi, ei mitään kangasreppua.( ovat jokseenkin saman hintaisia, mutta tukeva koppa antaa koiralle paremman turvan ja kestää pakoyritykset paremmin.
Kuljtusboksi on tarpeen pikkukoiralle koko elämän iän, koira on helppo ottaa mukaan pitemmille matkoilla, syklissähän koira ei voi rentoutua oikein kunnolla. Kotonakin koppa kannattaa pitää esillä ja tarjoilla sinne herkkuja , jotta boksista tulee koiralle mieluisa olopaikka. No sulla on varmaan pentu jo kotona, mutta vastaan silti.
Itse hain koirani Helsingistä, asuin silloin Turussa. Koiran kasvattaja toi sen autolla Lahdesta Helsinkiin rautatieasemalle, koska hänellä oli muutenkin asiaa siihen suuntaan. Olin käynyt katsomassa pentuja aikaisemmin, joten mitään takakonttipentua en ostanut.
Tuo oli ehkä vähän huono tilanne luovuttaa pentu, koska sen sijaan, että olisimme itse vain lähteneet pois, jäimme odottamaan junaa asemalle ja kasvattaja lähti pois koiran emän kanssa. Pentu kiljui sydäntäsärkevästi emonsa perään. Vartin päästä se rauhoittui ja alkoi tukeutua minuun.
Minulla oli mukana sanomalehteä ja pyyhe, jotka panin junan lattialle alusiksi pennulle. Hyvä niin, koska se ei halunnut istua sylissä ja kokoa sillä oli kahdeksanviikkoisena aikuisen kissan verran eli n. 4-5 kg (aikuisena rotu on n. 23 kg). Sen lisäksi minulla oli puruluita ja sellaista, mutta ne eivät pentua kiinnostaneet. Junassa oli toinenkin koira, siihen olisi pennun mielestä pitänyt tutustua, mutta en vielä uskaltanut päästää sitä vieraiden koirien luo. Oli mulla vessapaperia ja sellaista mukana myös, mutta en tarvinnut niitä.
Minulla oli myös pennulle panta ja pentuhihna. Panta oli liian iso, mutta hihna oli hyvä. Lisäksi taisi olla vesipullo ja vettä, mutta ei sillä ollut junassa jano. Kasvattajalta sai ruokaa ja koiranleluja mukaan, onneksi kasvattaja antoi myös sitten sen ekan pentupannan, kun itsellä oli liian iso. Mutta pian se kasvoi pikkuisesta ensipannasta ulos ja ostamani panta pääsi käyttöön. Tarvitsin vielä yhden pannan ennen aikuiskokoa sen jälkeen.
1 h 40 min tai jotain sen suuntaista junassa meni rauhallisesti, joskin kyllähän pentua piti koko ajan vahtia, mutta olin niin tohkeissani siitä, ettei minulla ollut mitään sitä vastaan. Sen ajan pentu pystyi jo pidättämäänkin, mutta Turussa oli jo kova pissahätä ja asemalaiturille pääsi liri. Sitten jatkettiin matkaa bussilla uuteen kotiin.
En viitsinyt tuhlata rahaa kuljetuslaatikkoon, jota käytettäisiin tasan se yksi kerta. Jos jollakin lähellä asuvalla tuttavalla olisi ollut lainata sellainen, olisin voinut harkitakin.- Kallisarvoisin
Itse hain koiranpennun junalla, joitain vuosia sitten. Kasvattajan luota kotiin matkaa noin 600 km. Ostin pennulle hyvän, tilavan kissankuljetushäkin. Jonne laitoin pehmeää huopaa pentua lämmittämään, pakkasta oli noin 18 astetta. Kaikista ennakko peloista huolimatta matka meni loistavasti. Pentu ei juurikaan ollut suurta hoitoa vailla. Tarjosin puhdasta vettä pienestä reunallisesta kupista ja kasvattajan mukaan laittamia napposia. Pentu siis nukkui tyytyväisenä, melkein koko matkan ajan. Pissaaminen ja kakkaaminen eivät ole ongelma tilanteessa, maalaisjärjellä siitä selviää. 8- viikoisen pennun voi kuljettaa hyvin junalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky234998Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot444874Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2384099Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty573768Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1283676Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm913234Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1332150Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.101517Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo121120Elämäni rakkaus
Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten63987