pyöristys tasossa

outoo

miksi tasossa jossa on pyöristys on outo kolo etureunassa miksi ei pyöristys ala jouhevasti etureunan tasasta?

2

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EntinenPyöristäjä

      Jouhevaksi tekeminen vaatii tarkkaa käsityötä ja epäonnistuu helposti. Kone osaa tehdä "kolollisen" version. Se on vain hyväksyttävä. Pienet puusepänverstaat (jotka valmistavat tasot itse soiroista), voivat tehdä "aidon pyöristyksen".

      • nakkenakertaja

        Kone tekee tasan sitä, mitä se laitetaan tekemään. Kolollista tai kolotonta tai vaikka poimullista. Se on koneen asettajan vitseliäisyydestä kiinni kuinka tarkkaan viitsii terät asettaa. Yleensä ne on vähän sinne päin kun ammattitaito ei riitä, kun ammattimiehet on laitettu kilometritehtaalle ja otettu halvempia työmiehiä tilalle.
        Ja kyllähän se paskempikin menee kaupaksi kun niin harvat ymmärtävät vaatia todellista laatua.
        On tullut oltua muutamalla työmaalla joissa rakennetaan ulkomailta suomeen töihin tulleelle taloa. välillä suomalainen "laatutuote" lähtee bumerangina takaisin ja asiakas tilaa Euroopasta todellista laatua tilalle. Sieltä tulee muuten isompikin tavara DHL:llä muutamassa päivässä suomeen ja rahtikaan ei ole juuri enempää kuin K-raudan rahti tontille.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5091
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1751
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1626
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1497
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1463
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1147
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      302
      969
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      195
      941
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      820
    Aihe