Pyykinpesukoneiden liian pitkä pesuaika

käyttökokemuksia

Uutta päältä täytettävää konetta ostamassa ja huomasin ,että pesuajat 60 asteen puuvilla pyykissä ovat pidentyneet jopa 3.5 tuntiin. Nykyinen kone pesee 2.10 tunnissa mitä pidän kohtuullisena. Kerrostalossa riittää 5-6kg kone yhdenhengen taloudessa mutta miten vaikeaksi on elämä tehty mukamas eko hörhöilyllä. En tarvitse mitään erikoisohjelmia ja liikaa tekniikkaa, ajastuksia yms. linkokaan ei tarvitse olla 900krs/min. korkeampi.

18

8760

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinseon

      Onneksi koneissa on myös ns. pikaohjelmat, joilla pesuaika lyhenee huomattavasti.

      • Anonyymi

        Joo, mutta ei pese puhtaaksi


    • neljätuntia

      Juuri kyselin samaa tuossa uusimmassa AEG-viestissä. Siinä on pisin puuvillaohjelma täydelle 6 kg määrälle jopa 270 min. Ilmeisesti pesuaika kuitenkin riippuu pyykin määrästä ja likaisuudesta. 6 kg kuivapainoista pyykkiä on jo hankala sulloa pieneen rumpuun.

      Olisko tässä käynyt niin että pesukonevalmistajat haluavat "viherpestä" tuotteensa laittamalla niihin superpitkät, liottavat ohjelmat jotka eivät vie sähköä eikä vettä - ja sitten on joku turbonappi jolla kuluttaja voi valita nopeamman pesun.

      Kyllähän tuollaisen pitkän pyykin voi laittaa vaikka yöksi peseytymään, jos uskaltaa. Meillä ainkin kylppärin lattia on niin kalteva ettei pesukoneen voi antaa lingota seuraamatta tilannetta.

    • turvallisuustärkeätä

      Kerrostalossa Yöpesut eivät ole turvallisia ja kyllä ne meluaa vedenotossa ja linkouksessa eikä pyykin puhtaus ole hyvä. Ajastukset turhia. Ei pyykkikonetta saa jättää päälle jos poistuu kotoa.

      • Näinseon

        Olen kanssasi samaa mieltä, mutta miten se kone tietää pestä pyykin puhtaammaksi päivällä, kun yöllä.


      • aamupäiväpesijä

        Kun kone jättää linkoamatta välillä niin pyykkiin jää pesuainejäämiä minkä takia en pidä pesutulosta hyvänä. Yöpesu ohjelma ei sisällä mitään linkouksia ja lopuksi jättää pyykin veteen odottamaan pesijän toimia. Pyykin puhtaus on tärkeä asia. Huuhteluaineen käyttö vaattteissä huonontaa pesutulosta. Jotkut käyttävät jopa froteepyyhkeisiin huuhteluainetta:tulos pyyhe on likaisen oloinen,eikä kuivaa ihoa.


      • Anonyymi

        Hölynpölyä. Oma Boschin pesukoneeni on eittäin hiljainen sekä pesussa, vedenotossa että linkouksessa. Ostin ton kuukausi sitten ja kone on todella hiljainen. Kun sitä vertaa edelliseen n. 8 - 10 vuotta käytössä olleeseen koneeseeni niin ero on kuin yöllä ja päivällä. Vanha päältä täytettävä koneeni piti hirveää jyrinää lingotessaan vaikka pysyi täysin paikallaan. Tämä uusi Boschin edestä täytettävä kone on on niin hiljainen ettei sen linkoukseen kiinnitä mitään huomiota ellei kylppärin ovi ole auki ja sillonkin ääni on todella paljon hiljaisempi kuin vanhalla koneella oli. Vanha kone jyrisi, tämä uusi lähinnä humisee ja hiukan viheltää lingotessaan. Näin siitäkin huolimatta, että uusi kone voi lingota esimerkiksi jopa1400 rpm ja vanha ei pystynyt kuin 800 rpm linkoukseen. Vanhan koneen kanssa tuntui, että tarvitsisi kuulosuojaimet, uuden kohdalla linkous ei häiritse nukkumista ollenkaan vaikka kylppäri on suoraan makuuhuoneen seinän takana.

        Millä tavalla yöpesut nyt muka on vaarallisia kerrostalossa muka? Sitäpaitsi etkö muka tajua, että ajastuksia voi käyttää myös sillon kun ollaan kotona? Eihän ne ole käytettävissä vain kuin et ole kotona. Kyllä se on erittäin kätevää kun Home Connect -sovelluksella voi ajastaa pesukoneen toimimaan esimerkiksi halvimpien pörssisähkön tuntien aikaan.


    • kiiiiitti

      Ei kyse ole pesukonevalmistajien ideasta. Kyse on EU-standardien toteuttamisesta. Pitää olla A energialuokkana ja sen toteuttamiseksi tarvitaan VÄHÄN vettä, mahdollismman VÄHÄN sähköä ja se tuo mukanaan pitkät pesuajat, että pesutulos on parasta A-luokkaa. Energiamerkki ajetaan sitten poikkeuksellisen pitkällä pesuohjelmalla, pienellä vesimäärällä ja täydellä koneella.
      Pikapesuissa edellytetään melkein aina vajaatäyttöä, esim 3 kiloa 6 kilon koneeseen. On myös koneita, joissa on mahdollista räätälöidä nopeampiakin ohjelmia. Minulla on tuommoinen Upo 7242, jossa on montakin nopeata pesuohjelmaa valmiina, lisäksi mahdollisuus valita lisävesi joihinkin pesuohjelmiin, ettei se kone ihan kuivana pyöri. Onneksi se myyjä oli asiansa osaava, kun semmoista monipuolista konetta hain. Tuo malli on nyt jo vanha malli eikä sitä taida enää saada, mutta kaipa siellä joku korvaava kone kaupasta löytyy.

      Vaikka tama kuulostaakin mainoskirjeeltä, niin se ei ole sitä, koska minulla on vain yksi pesukone tuossa nurkassa ja olen siihen tyytyväinen. Edellinen kone oli Candy, jollaista en ota enää ilmaiseksikaan kotiini (2v 1 kk ja laakeri hajalle)

    • puuvilla60tärkein

      10v käytösä olevassa koneessani on pikapesu toiminto ja lisähuuhtelu mahdollisuus. Pikapesu esim. 60" lyhentää pesuajan tunnista 30min mutta huuhteluaika lyhenee niin että lisähuuhtelua käytettävä ja aika 1.25tuntia. Täysi kone kestää 2.05 t. ja kunnolla huuhtelee ja välit linkoaa Pikapesuissa huuhtelu jää liian lyhyeksi ja linkouksia myös jää pois. Päältä täytettävistä Rosenlewin koneista yritän nyt etsiä tietoa ja verrata sopivaa koska uusi täytyy kohta ostaa. Taloyhtiössä on onneksi isompi kone,joka pesee 50 minuutissa 60" kirjopyykin.

    • jfvfvf

      monet "pikaohjelmat" on sellaisia että konetta saa täyttää vain parilla kilolla pyykkiä, ei siis todellakaan max määrällä. Tosin kone voi lyhentää ohjelmaa pesun aikana pyykin määrästä yms. riippuen. olen tämän ominaisuuden huomannutkin kun pesee 40 tai 60 pitällä ohjelmalla ne pesee yhtä kauan vaikka toinen on 2 tunnin ja toinen melkein 3 tunnin ohjelma

      • nöfs

        Itse olen pessyt nykyisellä pesukoneella jo 10 vuotta lähes pelkästään pikaohjelmalla, täysilläkin koneilla ja käytännössä ilman ongelmia. Jotain erikoispyykkiä olen joskus laittanut uusintahuuhteluun. Tosin kone on pieni, eikä siinä ole mitään pyykkimääriin tms. liittyvää erikoisautomatiikkaa.

        Pikaohjelmakin vie aikaa 75/80 minuuttia 40/60 asteessa. Normiohjelmat olisi jotain luokkaa 2,5 tuntia.

        ... sulla oli varmaan joku syy nostaa vanha ketju ylös?


    • Anonyymi

      Nykykoneiden vedenkulutus/vuosi on luokkaa 10000-11000 litraa ja energiankulutus 120-150kWh/vuosi. Pesuohjelmien kestot 4-5 tuntia.

      10 vuotta vanha AEG Lavamat 64640 pesee tunnissa (tai pisimmillään 2h 40min). Vettä menee valmistajan mukaan 11700 litraa vuodessa ja energiaa 210kWh.

      Pesutulos Lavamatissa vähintään samaa luokkaa kuin uusissa.

      • Anonyymi

        Kun ei osta halpamallia, koneesta saattaa löytyä myös nopeampia ohjelmia. Enkä nyt tarkoita näitä max 2-3 kilolle tarkoitettuja pikapesuja, joissa pahimmillaan on vain 2 huuhtelua eikä määrää saa lisättyä.

        Se on totta, että 20 vuotta sitten pesukoneet pesivät pyykit paljon nopeammin. Tyyliin hienopesu 40 min, valko/kirjopesu 1½ h. Nyt saa molemmat ajat tuplata. Mutta. Tuppaa jäämään mainitsematta, että niillä muinaisilla koneilla täyttömäärä olikin ehkä 4,5 kg ja nykyään 7-8 kg.

        Varmaan tämä pesuaikojen piteneminen johtuu myös siitä, että pitää saada entistä suurempi määrä pyykkiä vatkattua puhtaaksi.


    • Anonyymi

      Viime kuussa ostettu Hooverini pesee ja linkoaa 60-asteisessa vedessä pyykin noin kahdessa tunnissa, jos pyykin likaisuusasteeksi on valittu vähäinen.

      Paikallisessa kauppakeskuksessa on itsepalvelupesula, jonka koneet pesevät ja linkoavat pyykin kuin pyykin 30 minuutissa lämpötilasta riippumatta.

    • Anonyymi

      LG:ssä pesuajan lyhennys -30min eli vajaa 2h pesuaika. Hyvin puhdoistunut 40 asteessakin, vaikka muuten en konetta kehu.

    • Anonyymi

      5 - 6 kilon rumpuei riitä edes sinkulla yhtään mihinkään. Siis koska siihen on täysin mahdotonta änkeä mitään vähänkään isompaa. Esimerkiksi itselläni on pesukone 9 kg rummulla ja sinne just ja just mahtuu mun peittoni. Saisi ennemmin olla 10 kg rumpu vaikkei se hirveästi lisäisikään rummun tilavuutta. Itselläni oli aiemmin 5 kg päältä täytettävä kone ja sen kanssa oli ihan turha edes kuvitella tunkevansa sitä peittoa koneeseen, ei olisi mahtunut eikä rummun luukkua olisi saanut edes kiinni. Peittoa ei olisi mitenkään saanut mahtumaan läheskään sinne rummun sisälle. Ton edestä täytettävän 9 kg rummun kanssa peitto just ja just mahtuu rumpuun, mutta ei sinne paljon ylimäärästä tilaa jää. Peittoa tietenkin pestään vain välillä, mutta pitää sitäkin silti pestä. Kuivausrumpuuni peitto mahtuu hyvin, koska kuivausrummun rumpu on niin paljon isompi kuin pesukoneen.

    • Anonyymi

      Vai ekohörhöilyllä, taidat olla taas niitä persuidiootteja, jotka on täysin piittaamattomia ja vastuuttomia ympäristön ja ilmastonmuutoksen suhteen.

      • Anonyymi

        Kamala sairaus semmonen ilmastoahdistus. Eikä siihen ole hoitoa. Onneksi on tuolta säästynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1341
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1225
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      857
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      307
      555
    Aihe