G-Astran kulutus

Kalkun rusakko

Appiukolla on ongelma. Edellinen G-Astra (vm.2003) kulutti hänen pitkän ajan tilastojen mukaan 7,5l/100km. Tämä auto valitettavasti joutui lunastukseen. Hän osti aivan samanlaisen auton (vm, kone, km:t), mutta nyt kulutus on hänen laskelmiensa mukaan litran puolitoista enemmän.
Auto kävi huollossa, jossa havaittiin että termostaatti hiukan vuotaa ja kone käy alilämpöisenä. Termostaatin vaihto ei kuitenkaan auttanut kulutukseen. Testerin mukaan ohjausjärjestelmässä ei ole mitään vikaa.

Onko ajatuksia mitkä muut asiat voisivat vaikuttaa kulutuksen noin isoon eroon? Itse epäilen tilastollista harhaa, sillä uudella autolla on ajettu vasta syksyllä/talvella, jolloin kulutus on muutenkin hiukan suurempi... Mutta olisiko muuta?

8

2841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • partanen.

      Tuon mallin Astroissa on edelleen tyyppivikana ongelmalliset takajarrut. Jos käsijarru laahaa hiukankaan niin äkkiäkös kulutus kasvaa.
      Kannattaisi varmentua tuostakin mahdollisuudesta.

    • appiukko

      että eteenpäinajovaihteita Astrassakin on kokonaista 5 kpl.
      Wanhasta muistista huristeli aina maantiellä 4-vaihteella ...? ;.)

      • Kalkun rusakko

        kyllä. olen itseki nedelleen skeptinen siitä että autossa olisi jotain isommasti vikana. Appiukko ei ole syntynyt "ruuvimeisseli kädessä", joten todella varman/tarkan tiedon saaminen on vähän niin ja näin...
        Jarruista mainitsin hänelle, sanoen että kyllä ne jossain vaiheessa helpottaa, mutta tuolloin en tullut ajattelleeksi, jos vaikka takajarrut ovatkin ns. itsesäätyvää-mallia? Tarkoittaako se sitä että, jarrukengät säätyvät samalla lailla väärin, jos ne kerran on (välykset) säädetty väärin?
        Pitäisi varmaan itse käydä ajamassa autoa, jotta saisi varmuuden asioiden oikeasta laidasta (tuollaisella kulutuksen lisäyksellä lähtee varmasti kuin Naton ohjus rannasta?). Kiitos kuitenkin tähänastista ponnistuksista.


      • Anonyymi

        Mulla on -98 malli. 5-vaidetta eteen.


    • ex Opelisti

      Voipi olla normaaliakin

      Itse ajelin lähes viisi vuotta Astra G 1.8 Sport Caravanilla. Keskikulutus saattoi olla jotain tuollaista 7-8 litran hujakoilla. Kesällä pääsi matka-ajossa alle seiskan, jos ei sattunut kovin paljon moottoritietä sekaan.

      Panin silloin merkille, että kulutuslukemia tulee seurattua mieluiten pitkillä matkoilla. Ja kesärenkaiden aikaan. Talvella keskikulutus kasvaa lähemmäs kymppiä.

      Siihen pitkän aikavälin kulutukseen voisi ajatella seuraavia syitä:
      - Olivatko ajomatkat sateisen kesän aikana yhtä pitkiä kuin ennen? Kaupunkiajo vie bensaa ja keskikulutus kasvaa, jos sen osuus lisääntyy.
      - Talvirenkaat kuluttavat bensaa; oliko auto ajossa koko kesän?
      - Muuttuivatkon ilmastointilaitteen käyttötottumukset. Elikkäs: ovatko lunastukseen mennyt ja uusi tässä suhteessa samanlaisia? Itse ainakin tykkään käyttää ilmastointia kosteilla keleillä, ja niitähän on piisannut.

      • jokka

        Maantieajossa kesällä 6l/100km,talvella 7.


      • Anonyymi
        jokka kirjoitti:

        Maantieajossa kesällä 6l/100km,talvella 7.

        Toi pitää paikkansa. Opel astra g vm. 1998 8 v.


    • Anonyymi

      Ei välttämättä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6938
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2046
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1248
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1108
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1006
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      253
      961
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      939
    Aihe