Voiko joku kokeneempi kitaristi auttaa? Alkaa hieman turhauttaa se, etten pysty soittamaan läheskään kaikkia sointuja. Olen 15-vuotias, ja harjoitellut kitaran soittoa noin kuukauden.
Minulla on todella pienet kädet, minkä takia en yletä ottamaan kaikkia sointuja. Iso osa perussoinnuista menee aika helposti, mutta esim. F on ihan mahdoton, koska etusormi ei yksinkertaisesti yletä painamaan niitä kieliä. Myös G tuottaa isoja hankaluuksia.
Voiko tälle tehdä mitään, vai pitääkö vain odottaa, jos kädet kasvaisivat? Pystyykö sormien liikkuvuutta treenata jotenkin? Uutta kitaraa en mielelläni hankkisi. Minulla on käytössä edesmenneen enoni vanha kitara, ja päätin opetella soittamaan sillä, enkä haluaisi luovuttaa kesken.
Liian pienet kädet!
7
1133
Vastaukset
- ranneranne
Kyllä yletyt, käsien koolla ei ole mitään merkitystä vaan kyse on asennostasi otelaudassa.
Käännä siis kätesi ranne toiseen suuntaan kuin nyt teet ja vähän vinottain niin yletyt kevyelläkin otteella viiden välin verran.
Katsoppa vaikka You Tubesta ja valokuvista mallia miten otelaudasta pidetään kiinni, tekniikkasi on väärä, en minäkään yletä jos käännän ranteen itseeni päin,mse pitää olla ulospäin. - Soittaja123abc
Kyllä se homma alkaa sujumaan kuhan harjoittelee ja käsien asentoon kiinnittää huomiota kuten tuossa olikin jo asiasta mainittu. En ole vielä elämäni varrella kitaran soitossa törmänny yhteenkään käteen joka olisi "liian pieni", toki pieniin käsiin kylläkin mutta kaikilla niillä on saanu ne otteet otettua kuhan vaan sen homman tekee oikein ja siten, että kädet pysyy kondiksessa eikä mene hapelle.
Opettele oikea soittoasento, jossa saat ne otteet otettua ja soitettua muutenkin ns. rennosti koska jos kädet ovat kovin jännitteiset niin se syö voimaa ja soitosta tehoja eikä soittaminen muutenkaan maistu kivalta.
Rento hyvä ote ja eritoten tuo ranteen asento, johon kiinnität huomiota ja samaten tietysti sen kitaran asento voi olla hankala jos se on kovin kallellaan jolloinka ranne joutuu kääntymään aivan liian pitkälle venyttäen eikä näin ollen sormet ylety niin hyvin.
Kyllä se siitä lähtee, kuukausi on lyhyt aika, vie pidempään oppia ja saada se homma pelittämään kunnolla. - Mandoliini_mies
Siirry soittamaan mandoliinia tai ukulea. Muitakin pienempiä löytyy.
- vm41
Kaula pystympään, kitaran edusta poispäin itsestäsi (merkit näet kaulan kyljestä), kyynärpää ulos kyljestä niin ulottuvaisuus paranee.
Puolibarre ote F sointuun, ei kovin paha otteena ole, painat vain etusormella kahta kieltä ( E. tä sekä H ta ) ensimmäisestä välistä, sitten vaan lisäksi A sekä ala C .
G soinnun voit ottaa myös ilman barrea laittamalla etusormen matalan E kielen 3 väliin (G)
keskisormi A kielen 2 väliin (H) pikkusormi korkean E kielen 3 väliin (G),
loput 3 kieltä D. G.H ovatkin sitten vapaasti soivia, joten kielien "ylilyönti" on mahdollista.
Lisää harjoittelua vain, kuukaudessa ei periaatteessa ehdi kuin tutustua soittimeen.
Kokobarre soinnut vaativat ensi alkuun paljon harjoittelua että kuviot jäävät lihasmuistiin.
Voisit ensi alkuun kokeilla myös Gaboa .
Kun edistyt, niin löydät kyllä samat soinnut useammastakin paikasta otelaudalta.
Paljon riippuu sointujen ottotapa myös siitä, minkätyyppistä musiikkia soittelet. - vm41
Lisäys/Korjaus edelliseen, F soinnusta D kieleltä unohtui tämä perusääni F, 3 välistä pois joten.......
- vm41
Jos otat G duuri soinnun näppäilemällä, ei tarvitse kuin ottaa matalasta, sekä korkeasta E kielestä G, 3 välistä "pihtiotteella". Jätät vain vapaan A. n soittamatta, jolloin loput kielet muodostavat kyseisen soinnun G D G H G.
G mollisoinnun voi taasen rakentaa ottamalla etusormella 3 välistä "pihtiotteella" vain äänet G D Bb, sekä matalasta E stä vielä G peukalolla.
Sointujen rakentelu ominpäin on suositeltavaa eri kohdilta otelautaa, jolloin sointujen rakenne tulee ymmärrettäväksi ja näin tehtynä helpottaa eri sävellajeissa liikkumista.
Myös ns "poukkoilu" otelaudalla sointuja etsien vähenee, kun saman soinnun tarvittaessa löytää ihan edellisen vierestä, jopa vain yhtä sormea liikuttamalla.
Tässä sen kitaran käsittelyn hienous sekä mielekkyys piileekin, kun aina oppii jotain uutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1313489Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo392874Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel92803HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat982691Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1071782Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k741528Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi31495Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211305Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962221289Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N3781136