Notepad ei jaksa tiedostoja missä on 400 000 rivinen, 10 merkkinen sana. Eli valitsen kaikki ja laitan "korvaa". Merkitsen korvattavat asiat mutta ei jaksa tehdä. Tekee ehkä 100 000 riviä tai reilut ja sitten tulee mustia laatikoita riveihin missä kirjaimia, ja ne sekoittaa loput rivit, tai sama sekoittaako vaiko ei, mutta ne laatikot olisi kuitenkin pilanneet homman. Nämä on duunihommia ja tiedostoja on niin jumalattomasti etten viitsisi alkaa pilkkomaan niitä pienemmiksi. Saisiko täältä apua?
Notepad++ ei jaksa
notepaddiiiiiiii
19338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kuullostaa siltä että sinulla on väärät työkalut. Eikös jotkut perus unix-työkalut olisi tähän omiaan? Sitä sitten vaihtaisi vaikka tuhannesta miljoonan rivin tiedostosta automaattisesti tekstiä.
Joo. Sed sopii tuohon hienosti.
Olisiko windowsin powershellistä apua:
http://stackoverflow.com/questions/127318/is-there-any-sed-like-utility-for-cmd-exe
Noh.. sanoisin silti että laittamalla sen jonkun unixin, esim. Debianin siihen virtuaalikoneeseen on helpoin ratkaisu kun saa sitten standardit työkalut.
Onko Windowsile jotain vastaavaa? :/ Eikö tuo ole Linuxille?
Windowsia ei oikein ole suunniteltu tarkoitettu tuollaiseen.
Voi veee... pitäisi olla duunit huomenna purkissa :/
Kyllä Unixin työkaluja saa Windowsillekin.
http://gnuwin32.sourceforge.net/packages/sed.htm
Saahan niitä mutta helvetisti säätämistä sillä tavalla. Melkein laittais ennemmin Virtualboxiin jonkun Debianin niin saa sitten ~kaikki.
No etkö sitten osaa pilkkoa sitä tiedostoas useampaan osaa, antaa Notepädi tehä temppunsa joka osalle erikseen ja sit yhdistää ne uudelleen takasin?! :/ Kait sä nyt osaat CTRL-C ja CTRL-V painaa?!:/
*uusavuttomat!* :/
Ei välttämättä kannata jos se ohjelma sotkee sitä tietoa. Ja kuka nyt jaksaa tuollaista säätämistä.
Parempi käyttää oikeaa työkalua.
Ai että parempi jaksaa asentaa joku kämäinen debian virtuaalikoneeseen ja sitten siellä säätää jotain ankeaa komentorivikuonaa?
Sed on komentorivikuonaa mutta hurjan tehokas.
Onko parempi ihmetellä missä päin 400000 riviä tieto korruptoitui?
Parempi tehdä työhommat työkäyttöön tarkoitetuilla työkaluilla eikä leluilla.
oletko kokeillut kopioida tekstit microsoft wordiin ja tehdä homman siinä, sitten kopioi takaisin notepadiin ja tallentaa tekstitiedoston?
Mikähän järki se tuossa on kun kaikki voisi tehdä wordillä, tai libresse officella.
Miten 10 merkin mittainen sana vie 400000 riviä?
Ja miksi vitussa näitä ihan samanlaisia kysymyksiä on yhtäkkiä ollut täällä näin paljon?
Voit kokeilla myös Programmers notepad nimistä ohjelmaa.