Moikka!
Meillä on ennestään uros tiibetinspanieli (leikattu), joka nyt 11-vuotias. Haluaisimme kovin hankkia kaveriksi toisen. Mietin vain sukupuolta ja että miten mahtaisi tulla toimeen, kun tulisi uutena tulokkaana näin jälkikäteen. Te, jotka rodusta tiedätte ja omistatte enemmän kuin yhden tipsun. Mitä mieltä olette? Kannattaisiko hankkia tyttö vai mielummin samaa sukupuolta? Jotenkin haluaisin ehkä vuorostaan tytön, mutta miten mahtaa tulla toimeen.. onko siis ihan huono idea? Tottakai olisi ollut helpompi, kun olisi hankkinut heti kun ensimmäinenkin tuli mutta, mutta.. Kiitos! :)
Tiibetinspanielin hankkiminen
2
131
Vastaukset
- mietiskelyä
Itsellä on myös tipsu, nelivuotias leikkaamaton tyttönen. Samaten olen jo jonkin aikaa haaveillut toisesta tuommoisesta.
Ei ole siis kokemusta monitipsuperheestä, mutta ottaisin huomioon ainakin;
- Millainen nykyisen tipsusi luonne on? Onko sosiaalinen yleensä muiden koirien suhteen?
- Tykkääkö tytöistä vai leikkiikö mieluummin poikien kanssa? Kuinka suhtautuu pentuihin?
- Onko joutunut aikaisemmin jakamaan huomiota toisen koiran, lapsen tai vaikka muun lemmikin kanssa? Miten suhtautuu? Onko kodin lellikki ja mustasukkainen muille huomion saajille?!
- Onko terve ja vireä, jaksaako vielä pennun toheltamista ja touhotusta?
Periaatteessa leikattu poika tulee uskoakseni toimeen sekä tyttöjen että poikien kanssa, olen kyllä kuullut että leikkaamattomat urokset saattavat alkaa alistamaan leikattua, mutta koska koirasi on jo vanhempi, niin jo ikänsä puolesta nauttii täysin johtajuutta. Tyttöjen kanssa kai kaikki pojat tulee yleensä juttuun. Pojille flirttaillaan ja tyttöjen kanssa leikitään meillä;) Pennun nähdessään tuosta omasta koirastani tulee itsekin ihan pentu.... - tipsulainen
Miksei tyttö (leikatulle) pojalle kaveriksi, varma valinta, näin olettaisin.
Kuulisin mielelläni miten tipsutytöt yleensä tulevat toimeen keskenään, esiintyykö enemmän kinastelua?! Kokemuksia kiitos :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.663042Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91801- 1121666
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241229- 123967
- 93933
- 60924
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil65907Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6825- 34800