Tiibetinspanielin hankkiminen

Jasmin672

Moikka!

Meillä on ennestään uros tiibetinspanieli (leikattu), joka nyt 11-vuotias. Haluaisimme kovin hankkia kaveriksi toisen. Mietin vain sukupuolta ja että miten mahtaisi tulla toimeen, kun tulisi uutena tulokkaana näin jälkikäteen. Te, jotka rodusta tiedätte ja omistatte enemmän kuin yhden tipsun. Mitä mieltä olette? Kannattaisiko hankkia tyttö vai mielummin samaa sukupuolta? Jotenkin haluaisin ehkä vuorostaan tytön, mutta miten mahtaa tulla toimeen.. onko siis ihan huono idea? Tottakai olisi ollut helpompi, kun olisi hankkinut heti kun ensimmäinenkin tuli mutta, mutta.. Kiitos! :)

2

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mietiskelyä

      Itsellä on myös tipsu, nelivuotias leikkaamaton tyttönen. Samaten olen jo jonkin aikaa haaveillut toisesta tuommoisesta.
      Ei ole siis kokemusta monitipsuperheestä, mutta ottaisin huomioon ainakin;
      - Millainen nykyisen tipsusi luonne on? Onko sosiaalinen yleensä muiden koirien suhteen?
      - Tykkääkö tytöistä vai leikkiikö mieluummin poikien kanssa? Kuinka suhtautuu pentuihin?
      - Onko joutunut aikaisemmin jakamaan huomiota toisen koiran, lapsen tai vaikka muun lemmikin kanssa? Miten suhtautuu? Onko kodin lellikki ja mustasukkainen muille huomion saajille?!
      - Onko terve ja vireä, jaksaako vielä pennun toheltamista ja touhotusta?

      Periaatteessa leikattu poika tulee uskoakseni toimeen sekä tyttöjen että poikien kanssa, olen kyllä kuullut että leikkaamattomat urokset saattavat alkaa alistamaan leikattua, mutta koska koirasi on jo vanhempi, niin jo ikänsä puolesta nauttii täysin johtajuutta. Tyttöjen kanssa kai kaikki pojat tulee yleensä juttuun. Pojille flirttaillaan ja tyttöjen kanssa leikitään meillä;) Pennun nähdessään tuosta omasta koirastani tulee itsekin ihan pentu....

    • tipsulainen

      Miksei tyttö (leikatulle) pojalle kaveriksi, varma valinta, näin olettaisin.
      Kuulisin mielelläni miten tipsutytöt yleensä tulevat toimeen keskenään, esiintyykö enemmän kinastelua?! Kokemuksia kiitos :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3523
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2144
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1809
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1579
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1538
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      12
      1482
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1215
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      84
      1145
    Aihe