Finrail Oy hakee liikenneohjaajia Helsinkiin, Kouvolaan, Ouluun, Pieksämäelle ja Tampereelle,
hakuaika 15.2.-1.3.2015.
Lisätietoa ja hakulomake: http://www.finrail.fi/fi/finrail/ura-finrailissa/rekrytointi/
Liikenneohjaaja - hakuaika 1.3.2015 asti
28
549
Vastaukset
- EXVRTRACK
Hakisin ja kiinnostais, mutta ku kouvolas asti koulutus, niin eih... välillä sitä miettii, että minkä vtun takia täytyy tuola asti järjestää nää koulutukset?!! Mikä järki... Tampere olis varmasti se järkevin paikka ollut, mutta ei niin ei. Nää on näitä asioita, minkä takia ei oo minkäänlaista motivaatioo rautateille...kaikki tehdään niin vaikeeksi! Näin siis ajattelee länsi Suomessa asuva EI Turkulainen
- Rekry
Koulutus kestää Kouvolassa yhteensä 3 kk - ei varmaan liian pitkä aika kenellekään, jos tosissaan alalle haluaa?!
- Junnuli
Olisko kenelläkään tietoa minkälainen määrä hakijoita kutsutaan tuohon 2.vaiheeseen (nettipohjainen kykytesti). Eli suomeksi, kuinka raaka karsinta on heti ekassa vaiheessa? Kiitos etukäteen asiallisesta vastauksesta :)
- Matrim
Joko on ihmisille tullut kutsua kykytestien jälkeisiin haastatteluihin?
- PMK2015
eilen tuli kutsu haistatteluun ! :)
- Koopa
Onko tullut jo tieto pääsetkö jatkotesteihin?
- jatkoon
Eilen sain puhelun, että olen päässyt soveltuvuusarviointiin!
- Koopa
Onnittelut! Minun taival näissä kisoissa päättyi haastatteluun,
- taliaainen
Sama täällä ei jatkoon haastattelusta. haastatteluihin otettiin ilmeisesti alle 10 prosenttia hakijoista eli nyt jatkoon menneillä paikka on jo lähellä...
- anymous123456
Miten ilmoittivat haastatteluiden jälkeen pois tippuneille?
- Koopa
Sähköpostilla tuli ilmoitus että kiitos osallistumisesta mutta ei pääsyä jatkoon. Se haastatteluihin otettu määrä oli lähempänä viittä prosenttia. Jos oikein muistan jutteli yksi haastattelijoista näin että hakijoita oli vajaa 700, haastatteluihin kutsuttiin 35 joista psykoihin valittiin 15-16. Sen hetkisen tiedon mukaan oppilaspaikkoja oli jaossa 8.
- anymous123456
Voitko kertoa miltä paikkakunnalta oli nuo lukemat ja käytäntö?
- Koopa
Annoin itseni ymmärtää että lukemat käsitti koko hakua ja myös sen mukaan luulisi että käytännötkin olisi samat? Tosin nämä ovat vain omia olettamuksiani jotka tein sen rekry ilmoituksen perusteella.
- Matrim
Hitto :) omasta mielestä testi meni erittäin hyvin, mutta mitään kuulunut ei ole.. Perkll...
Mutta onneksi olkoon! - Junnuli
10.4 mennessä pitäs kutsu käydä viimeistään, jos on käydäkseen. Eli älä vielä heitä kirvestä kaivoon :)
- Taaviz
Tuliko ne kutsut kirjeenä, sähköpostilla vai puhelu?
- Teppo6999
Puhelu tuli tänne että haastatteluun!
- Esko-finraili
Testi meni omasta mielestä hyvin, mutta tuli ilmoitus sähköpostiin, etten pääse haastatteluun. Mikähän tämänkin ratkaisi..
- Matrim
Minkälaista taustaa työelämässä/koulutus löytyy hakuprosessissa edenneiltä? Olisi ihan mielenkiintoista tietää. Kiitos jo etukäteen, jos joku viitti vastata.
Kyllähän tuo taas tympii niin ettäh.. Kun ei tiedä, että mikä valinnassa painaa jne... Ei kai siinä muu auta ku köyttä alkaa rasvaamaan..- teppo699999KPO
Itsellä meni testit huonosti mutta silti pääsin haastatteluun, eikä työkokemustakaan kauheasti ole. Haastatteluissa en ollut eniten äänessä, siellä oli maistereita sun muita ylikoulutettuja hakemassa työtä eli kokemuksen äänellä mentiin :D Saas nähdä mennäänkö jatkoon ohi maistereiden vai jäädäänkö rannalle uikuttamaan :)
- Taaviz
Mulla ainakin kokemusta (alaan liittyvää) paljon ja testitkin meni hyvin, mutta silti tie tyssäsi tähän. Vaikeaa on, kun ei ees haastatteluun asti pääse :/
- Taaviz
Minkälaisia pisteitä ootte saaneet tosta kykytestistä?
- Matrim
Mulla normitettu keskiarvo oli 5,2. Mites muilla? Ei mitää hajua, että onko tuo hyvä vai huono.
- Koopa
Mistäs ton pistemäärän sai tietää?
- Matrim
Sähköpostilla kysyin. Siltä henkilöltä, jolta tuli "kiitos mielenkiinnosta, mutta..."viesti testien jälkeen.
- Koopa
Ok. No sitten en voi samaa reittiä kysellä kun sellaista sähköpostia ei ole tullut, ainakaan vielä :)
- näinkävi
tie nousi pystyyn psyconin testien jälkeen :( kehottivat hakemaan uudestaan. mutta mitäpä se hyödyttää kun testien perusteella valintaa ei voi suositella.
- Jukkis123456
Ryhmähaastattelulla karsitaan karsitaan kaikista pätevimmät pois. ADHD on kovaa valuuttaa näihin hommiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5308937Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1606144Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3745203Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664749Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984351Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664053SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853942- 921886
- 1031404
- 47969