Mikä on Ihme

kaikkivaltias

Ihmisen mielipiteet näyttävät hyvin kuinka jokainen luo koko ajan kaiken näkemänsä. Tuohon sisältyy myös käsitys jumalasta. Jokaisen luoma jumala on hänen omansa. Sitten on näitä vastuunkantajia jotka "tietävät" millainen jumala on oltava jotta se olisi oikea Jumala.

Ne jotka ovat oivaltaneet hiukan enemmän sanovat edelliseen viitaten että ihminen on luoja eli jumalan kuva. Lisäksi tuo käsitys avaa oivalluksen että valinta on joka hetki, eli joka sekunti valitsen miten reagoin ja toimin kunakin hetkenä olen siten oma Jumalani kaikissa asioissa ja joka hetki. Ei minä olen vaan minä on.....
Oleminen on ikuista. Tuolle olemiselle paras ilmaisun on - minä on - siihen voi viitata vastakysymyksellä; voitko olla mielesi ulkopuolella.

ps: tietenkin kaikki on koko AJAN lineaarisessa ajassa on kaikki se piirissä olevat ilmiöt. Alkuräjähdys on näkyvissä. Sieltä lähtenyt valo on jo mennyt kauas tulevaisuuteen, on vain kyse katsojan näkökyvystä.

Ajan ilmiöt ovat katsojan silmässä ajassa ei ikuisuudessa

Mieli pystyy oivaltamaan myös ikuisuuden ((pysyviä) ihme) viestejä mutta kehon 5 aistia viestittävät ajan ilmiöitä jotka muuttuvat koko "ajan"

3

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DHm15

      ”Kaiken maailmassa olevan voi testata seuraavalla yksinkertaisella tavalla: ’mikä tarkoitus sillä on?’ Vastaus tekee siitä sen, mitä se merkitsee sinulle.” D H

    • ihmeidenkokeneet
      • joopati

        IOK:ssa on kyse pikemminkin syyn eikä seurauksen tasolla tapahtuvasta ihmeestä; joskus toki seurauskin saattaa muuttua mutta se on lisäetu.

        Fyysiset ihmeetkin ovat mahdollisia mielen voiman takia, mutta Jumalalla ei niiden kanssa ole IOK:n oppien mukaan mitään tekemistä - niinkuin ei koko tällä maailmallakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      19
      6075
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      89
      5702
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3699
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3692
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      126
      1454
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1387
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1302
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1109
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1093
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      27
      1077
    Aihe