Poha estää viranomaisharjoittelua

pohapois

Ovatko POHAN virkamiehet ihan ääliöitä vai onko jonkun sukulaisella bisneksiä alalla?

Miten voi palvella kenenkään etua, jos POHA älyvapailla tulkinnoillaan estää poliisien aseharjoittelun harjoittelun.


********
Ampumaharjoittelusopimuksen irtisanominen

Poliisihallitus (POHA) on puhelimitse vaatinut Sibbo Skyttegille ry:tä (SSG:tä) hankkimaan ampuma-aselain 3 luvun 20 § mukaisen asealan elinkeinoluvan ehtona viranomaisten ampumaharjoittelun jatkumiselle ampumaradoillamme.

Seuran hallitus on käsitellyt asiaa kokouksessaan 21.5.2013 ja päättänyt ettei se hae kyseistä asealan elinkeinolupaa eikä näin ollen pysty täyttämään POHA:n vaatimusta.

SSG on Sipoossa vuonna 1961 perustettu rekisteröity, aatteellinen urheiluseura, joka kuuluu useaan urheilun valtakunnalliseen kattojärjestöön. SSG toimii yhdistyslain ja sääntöjensä puitteissa. SSG ei toimi elinkeinoharjoittajana vaan on TVL:n 22§ mukainen yleishyödyllinen yhteisö, joka ei harjoita kaupallista toimintaa. SSG ei ylläpidä kaupallista ampumarataa eikä toiminnallaan tavoittele liiketaloudellista voittoa. Kaikki toiminnan tulot käytetään urheilijoidemme tukemiseen, ampumaradan kehittämiseen ja radan ylläpitokulujen kattamiseen. SSG:llä ei ole mahdollisuuksia ryhtyä elinkeinoharjoittajaksi vaan aikoo jatkossakin toimia TVL 22§ mukaisena yleishyödyllisenä yhteisönä.

Yllä olevin perusteluin SSG irtisanoo kaikki viranomaisten ampumaharjoittelusopimukset Sipoon keskusampumaradalla vedoten viranomaisen toiminnasta johtuvaan ylivoimaiseen esteeseen (force majeure). Seura ei ole voinut ennakoida POHA:n laintulkintaa sopimuksia tehtäessä.

Kiitämme tähän asti kanssanne hyvin sujuneesta yhteistyöstä ja pahoittelemme harjoitusmahdollisuuksienne loppumista radoillamme.

1

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • S.A.45

      Laki on sama kaikille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      156
      3352
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2667
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2584
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      133
      2487
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1721
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1590
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      38
      1293
    Aihe