Nuorena omaan kämppään

HORON_PEPPU

Onko kukaan muuttanut 14-15v omilleen? Asiallisia vastuksia,kiitos!

10

148

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16824

      Ei ole lähipiirissä, miten elätät itsesi sillä olet vielä alaikäinenkin.

      • HORON_PEPPU

        lukeeko siellä että olen muuttamassa omilleni?:'D EI LUE!


      • huhmikäjuttu
        HORON_PEPPU kirjoitti:

        lukeeko siellä että olen muuttamassa omilleni?:'D EI LUE!

        Kukaan vanhempi ei voi olla niin vastuuntunnoton että hankkii 14 vuotiaalle asunnon ja vielä maksaa eläämisen. Ja nimeenomaan aloituksessa luki omilleen.


    • juppo

      Vidu mikä jänkä. Mistä teitä sikiää?

      • Kyynelsilmä

        Isästä tai koeputkestahan niitä...


    • eläkeukko

      Eihän sitä nykyisin. Myö vua jouvuttii lähtemää leivä perrää het kansakoulun piätyttyvä.Pakko ol lähtee muatalloo rengiks.16 ikäsenä tapasin tään nykysen tyttöystän .Muutettii yhtee asumaa olin sillo 17.pakko ol lähtee kottoo ku äit muor rupes huastelemmaa,että mikäs tässä häne ollessa kotona ku kaks miestä käyp töissä.Helekkari sanoin sille että mie alotan oman elämän siu la on ukkos joka sinnuu elättää.
      Sillä tielä oon ollu yl 50 vuotta.Eukko on kestäny leivässä ku on jaksanu ruatoo töissä itekkii,

    • voivoivoi

      Ei ton ikäsenä nykyään kukaan pysty muuttaa omillee tai sossut puuttuu peliin.

    • toiv201

      Entisaikoina pystyi muuttamaan pois 14-15 -v ikäisenä, koska pystyi menemään esimerkiksi piiaksi tai rengiksi johonkin taloon, jossa sai työtä vastaan asunnon ja ruoan. Nykyisin taas pitää olla esimerkiksi kahden kuukauden takuuvuokra 1 kuukauden vuokra, jotta saa vuokra-asuntoa eikä monikaan halua vuokrata asuntoa alaikäiselle. Itse asiassa luulen, että alaikäinen ei edes saa solmia vuokrasopimusta itse, vaan siihen vaaditaan isän, äidin tai muun huoltajan allekirjoitus.

      Jos siis vuokra olisi esim. 500 euroa kuukaudessa, niin pitäisi olla säästössä heti 1500 euroa vuokraa varten. Lisäksi pitäisi varmistua, että millä rahalla maksaa jatkossa vuokran, ruoan ja elämisen (nettiliittymä, kännykkä). Entäs vaatteet? Opiskelun vaatimat kirjat?

      Uskoakseni ainut tapa päästä muuttamaan pois vanhempien luota on se, että 14-15 -v ikäinen muuttaa jonkun aikuisen kaverin luokse, mutta tuo aikuinen ei saa olla tyttö- tai poikakaveri, koska lain mukaan alle 16-v ikäinen ei saa olla suhteessa aikuiseen seksuaalisesti.

      Koska kuitenkin työnteon voi aloittaa sen vuoden alusta, jolloin täyttää 14-vuotta, niin suosittelen lämpimästi, että aloitat esimerkiksi mainostenjaon. Pistä tietoisesti rahaa sivuun tulevaisuutta varten säästöön. Sillä tavalla saat kasvatettua pesämunaa siihen, että jonakin päivänä sinulla on mahdollista muuttaa kodista pois omillesi.

      Oletan, että käytännössä aikaisin hetki muuttaa kodista pois on silloin, kun aloitat opiskelut lukiossa tai ammattikoulussa. Voit hakea tietoisesti niin kauaksi pois kodistasi, että on pakko siirtyä asumaan vuokralle. Tietääkseni sinulla on silloin mahdollista hakea opintotukea, opintolainaa ja asumistukea. Joissakin pienemmillä paikkakunnilla voi olla opiskelija-asuntoloita tai soluasuntoja opiskelijoita varten. Helsingissä on pahin tilanne opiskelijan kannalta, kun asuminen on kallista ja vuokra-asuntoja ei ole tarpeeksi.

      Ehkä paras vaihtoehto olisi, jos sinulla asuisi opiskelupaikkakunnalla täti, mummo tai joku muu sukulainen, jolloin voisit ehkä muuttaa sellaisen henkilön alivuokralaiseksi. Tosin silloinkin pitää noudattaa sääntöjä esim. metelöinnin suhteen. Sanon tämän sen takia, että yleensä mitä nuorempi omilleen muuttaja on, niin sitä kovempaa meteliä hän pitää ennen kuin ymmärtää, että jos haluaa asua aikuisen lailla, niin pitää myös sitoutua aikuisuuden sääntöihin.

      Jos haluat muuttaa kodistasi pois, se vaatii luvan vanhemmiltasi. Voisitko käydä juttelemassa asiasta opon kanssa? Hän ehkä osaisi auttaa asiassa, että miten pitäisi edetä.

      Toivottavasti tästä oli jotain apua

    • Kiitos-avusta

      Kiitos"toiv21", tuosta saa moni apua ja ymmärrystä tähän hetkiseen tilanteeseen. Auta vastakin kysyviä. Hyvää päivän jatkoa sinulle!

    • dbfbdvdsdsv

      Muutin koulun asuntolaan 16-vuotiaana 400km päähän vanhemmistani.

      En usko että 14-15v peruskoululaisen omilleen muuttoa voidaan Suomessa kovinkaan monelta taholta tukea, ellei sitten kotioloissa ole jotain poikkeuksellista ja lastensuojelu katsoo nuoren olevan kykenevä elämään omillaan.

      Toki vanhempien kustannuksella ja suostumuksella voit asua missä haluat, mutta siloinkin elämän pitää pysyä edes jotenkin kunnossa ja jos päädyt kadulle/ojaan rellestään niin lastensuojelu kyllä puuttuu asiaan kunhan jäät poliisille ekaa kertaa kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe