Fiumicinosta Roomaan

Fiumin

Hei, menen keväällä Roomaan ja lentolippu on jo ostettu:
Kysyisin täältä Italian asiantuntijoilta seuraavaa: Ajattelen että asun Fiumincinossa, kylässä meren rannalla ja kävisin sieltä sitten bussilla päivittäin Roomassa. Tietääkö kukaan että pääseekö siis Fiumicinon kylästä joka on muutaman kilometrin päässä lentokentälta suoraan paikallis bussilla esim Terminille?

6

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paa-vo

      Tässä aikataulut Fiumicino-kylän (kaupunki = citta) ja lentokentän välillä: http://www.cotralspa.it/collegamenti_Aeroporti.asp
      Roomaan esim. ensin rautatieasemalle (Parco Leonardo) paikallisbussilla http://www.schiaffini.com/fiumicino/fiumicino-linea-fiumicino-parco-leonardo - ja sitten nopealla junalla Rooman keskustaan.
      Toinen bussi lähtee Maccarese- asemalle http://www.schiaffini.com/fiumicino/fiumicino-linea-fiumicino-maccarese (sieltä vieläkin nopeampi juna-yhteys, paras mm. Vatikaaniin).
      Kenties vieläkin parempi vaihtoehto on asua Lido di Ostiassa (meren rannalla). Sieltä pääsee suoralla kaupunkijunalla (metrolla) Rooman keskustaan, lentokentällekin suora bussiyhteys.
      Metron aikataulut: http://www.ostiaonline.it/trasporti/orario_romalido.pdf

    • Roomaa

      Ei pääse. Eikä se siitä muutu vaikka kuinka monesti samaa asiaa kysyisit. Edellinen vastaaja totesi uudelleen saman asian Ostiasta, joka tuli jo tuossa toisessa ketjussa mainittua. Koetakaa nyt hemmetissä käyttää edes vähän järkeä, jos sitä on sitten yhtään suotu.
      Kun italian kieli varmaan taittuu sujuvasti, niin tuossa linkissä infoa. http://www.comune.fiumicino.rm.gov.it/come-arrivare/in-autobus

      • fgdfdhgshgfhfhgf

        Anteeksi, mistä ei pääse minne ja mihin sitä järkeä pitäisi käyttää?


    • Paa-vo

      @Roomaa
      Linkissäsi on siis nimenomaan samat bussiyhteydet Fiumicinosta (citta) rautatieasemille.
      Ethän aseta kyseenalaiseksi, että Ostiasta pääsee metrolla Roomaan, ethän?

      Ja nyt todiste, että Ostiasta pääsee Fiumicinon lentokentälle suoralla bussilla, tutustu ole hyvä: http://www.cotralspa.it/PDF_Areoporti/ostia_fiumicino.pdf

    • Fiumin

      kiitos tiedoista, noilla varmaan onnistuu!

      • Roomaa

        No hyvä, että onnistuu. Alkuperäinen kysymyksesihän kuului pääseekö Fiumicinosta suoraan paikallisbussilla esimerkiksi Terminille. Tähän kysymykseen vastaus on, että ei pääse. Erilaisia vaihtoehtoja Roomaan kulkemiseen toki löytyy vaihtojen kanssa, kuten noista linkeistä näkee. Aikaa niihin kyllä kuluu, etenkin jos päivittäin aiot käydä Roomassa, mutta sehän on aivan oma valintasi. Huomattavasti kätevämpiäkin vaihtoehtoja majoituksen suhteen löytyy Roomasta ja ympäristöstä, mutta jos on aikaa käytettäväksi lomalla pari-kolme tuntia päivässä pelkkiin siirtymiin niin eihän siinä mitään. Kukin tavallaan. Useampaan kertaan mainittu Ostia merenrannalla on yksi näistä kätevämmistä vaihtoehdoista, jos Rooman reissulla haluaa välttämättä meren rannalla asua. Puolessa tunnissa paikallisjunalla Piramiden metroaseman viereen ja vieläpä samalla lipulla, joka kelpaa kaikissa Rooman julkisissa kulkuvälineissä. Cotralin liput eivät kelpaa, vaan joudut ostamaan joka tapauksessa Rooman sisäisen liikenteen lipun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      107
      4957
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      428
      1579
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      192
      1146
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1123
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      18
      1044
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1020
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      931
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      931
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      886
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe