Kuinka pitkälle edennyt spondyloosi oireilee? Olen kuullut tapauksista, joissa koiralla on todettu spondyloosi alle 5-vuoden ikäisenä, selkärangan luut ovat silloittuneet eikä koira ole osoittanut kivuliaisuutta. Voiko häntään edennyt spondyloosi aiheuttaa kipua, pidätyskyvyttömyyttä, neurologisia oireita takapään hermotuksessa ja onko tällaisissa tapauksissa hännänkin luiden mahdollista silloittua, jolloin oireet häviävät?
Spondyloosi
2
540
Vastaukset
- SPKnsairaudet
Kyllä on. Koiran neurologista oireistoa voidaan helpottaa nykyisin usein eri keinoin, ja kun oireet on saatu minimiin, tasainen rauhallinen liikunta säännöllisin väliajoin päivittäin sekä kevyt hieronta fysioterapeuttisiin liikkeisiin yhdistettynä auttaa lihaksistoa pysymään kunnossa, mikä puolestaan on edellytys mahdollisesti uusiutuvien neurologisten oireiden pitämiseen kurissa. Eivät nämä takapään pettämis -tapaukset, joissa koira heti viedään piikille jos se ei pääse ylös makuulta, ole yhtäpitäviä edellä esittämäni tosiasian kanssa. Ottakaa selville mistä tarkalleen on kyse tällaisissa tilanteissa - tarvitaanko tulehduskipulääkettä, akupunktiota, kortisonia, leikkauksellista hoitoa, vaihtoehtoja on useita.
Spondyloosi aiheuttaa lyhytaikaista kipua, kunnes luut ovat kasvaneet sellaiseen asentoon, ettei kipua aiheudu. Tämä on luonnon oma korjausmekanismi, minkä avulla muuten vahvat yksilöt selviytyvät luonnossakin vanhoiksi asti. Ravinnolla on tietysti myös keskeinen merkitys kokonaisuuden kannalta. Se voi oireilla tai olla oireilematta. Omani on 5v 9kk sakemanni narttu, jolla SP4. Sairaus todettiin 2013, koiran ollessa 4-vuotias. Kipuja koira ei ole näyttänyt. Häntään edennyt spondyloosi tietääkseni voi aiheuttaa kipua, oma ei ole näyttänyt. Pidätyskyvyyttömyys ongelmaakaan ei ole. Muuta en osaa kertoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803