Noissa vanhoissa putkiradioissa erittäin hyvä soundi, saako noista vanhoista kunnossa olevista putkiradioista kuulumman kotimaan radiokanavat esim YleX yms.?? ..ja miltä alueelta ne kuuluu, lyhyt vai keski..ula kai ei enää ole käytössä??
Putkiratijooo!
TietämätönTauno
860
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä niissä uudemmissa putkiradioissa oli ULA, joten normaalit kotimaan Ula-asemat kuuluu siinä missä transistoriradiostakin.
..siis ULA-puolelta kuuluu suomen nykyiset radiolähetykset. Entäpäs antenni, muistan kun kotona oli sellaista litteää nauhamaista, valkoista johtoa ulos ainakin 30 metriä joka aina ukkosten aikaan irrotettiin radiosta ja kytkettiin maahan sellaisella metallitangolla.
Minkä mittainen lanka ulos olisi kaikkein paras antenniksi?
Muistelet noita HF-alueen antenneja. Ulalle riittää hyvässä kentässä 75cm langanpätkä. Monessa sen ajan putkiradiossa oli valmiina ns. twin-lead-syöttöjohdosta tehty taittodipoli radion sisällä Ula-vastaanottoon.
Huonoissa olosuhteissa ULAkin saattaa tarvita ulkoantennin, mutta se on melko pieni ja valmiina useammassa omakotitalossa TV-antennimastossa.
Siis mitä HF-antenneja?? meillä kotona oli aikoinaan (-60 luvulla) pieni putkiradio jossa oli lanka-antenni ulkona, sellaista lapamatoa, valkoista ja ainakin 25-30 metriä. Sillä kuuntelimme putkiradiota ja vanhemmilta piti olla lupa ennen kuin sai mennä avaamaan radion. Radionmerkkiä en muista mutta värin muistan, se oli vihreä. Siihen aikaan ei ollut vielä edes teeveetä meidänkään kylällä kuin kahdessa talossa, meille tuli teevee muistaakseni aivan -60 luvun lopulla.
HF (= High Frequency) on yleisnimitys alle 30 MHz aallonpituuksille. Eli ennen ULAa oli "pitkät" keskipitkät" ja "lyhyet" aallot radiossa. ULAn taajuusalue on taas noin 80 - 105MHz. TV:n aikakautena tais olla jo ULA-alue radioissa. Mutta saattoihan se monella olla jo aikaisemmin hankittu.
Ula-ulkoantenni on noin 1,5m pitkä vekotin TV-antennimastossa. Kuva: http://www.noretronbroadcast.fi/tuotekuvat/29-1-1.jpg
Seinälle radion taakse voi itsekin tehdä antennin siitä "lapamadosta" kuvan mukaan:
http://cdn.instructables.com/FWU/QQC0/GXZXTOTD/FWUQQC0GXZXTOTD.LARGE.jpg
Tuo "lapamato"-antenni löytyy valmiina kaupastakin. Tulee usein myös radion mukana:
http://ecx.images-amazon.com/images/I/31fowd9-STL._SL500_AA280_.jpg
älä klikkaa . siellä on Björn joka vie sinun tilisi tyhjäksi .
Putkiradion selektiivisyys on sen verran huono, että ehkä kaikkia kanavia ei voi kuunnella.
Hyvä saundi johtuu tukevasta kotelosta. Hanki hifikaiuttimet niin sukat pyörivät jaloissa.