Leijuva sininen valopallo?

Palleropelle

Noin kymmenen vuotta sitten talvella, naapuritalossa näkyi leijuvan sininen valopallo. Meni suunnilleen kävelyvauhtia huoneesta toiseen. Talon pihalta menee läpikulkutie, jota pitkin menin. Ajattelin ensin sen heijastuvan jostain ikkunaan, mutta kun valopallo lähti liikkeelle, ei heijastumana tullut kyseeseen. Lähellä ei ollut muuta valoa kuin katuvalot puolen kilometrin päässä ja ne ovat keltaiset.
En puhunut asiasta sen koommin kenellekään, ennen kuin meillä oli omassa kotona vieraita ja kolme henkilöä näki minun lisäkseni samanlaisen valopallon leijumassa huoneesta toiseen. Yrittivät sitä kiikarilla katsoa, mutta ei siellä näkynyt kuin se sininen pallo kuljeskelemassa.
Naapuritalossa ei ollut silloin asukkaita, kun se on ollut kesämökkikäytössä ja ovetkin olivat ulkopuolelta riippulukolla lukittuna.

Mikä tuollainen pallero siis on? Halkaisijaltaan se oli noin 30cm.

5

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salamaxxxx

      Voi hyvänen aika..oliskos ollut pallosalama?

    • Värikondomi

      Ihmeitten aika ei kai ole vielä ohi. Joku oli aloittanut vapun vieton ajoissa ja kokeili oikeata ilmapalloa ja vieläpä sinistä. Sehän sopii hyvin Suomen väreihinkin.

    • Palleropelle

      Pallosalama? Talvella? Ja vielä kahtena eri päivänä. Epäilen.

    • Taskulamppua käyttänyt virolainen/liettualainen murtovaras?

    • Ystävä33

      energiapallo tai niin kuin itse sanon "kotivalo" tai "hengetär". Ei vaarallinen. Kuukkeloippa aiheesta lisää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      211
      1682
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1435
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1163
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      64
      1142
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1045
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      960
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      107
      947
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      870
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    10. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      6
      831
    Aihe