Leijuva sininen valopallo?

Palleropelle

Noin kymmenen vuotta sitten talvella, naapuritalossa näkyi leijuvan sininen valopallo. Meni suunnilleen kävelyvauhtia huoneesta toiseen. Talon pihalta menee läpikulkutie, jota pitkin menin. Ajattelin ensin sen heijastuvan jostain ikkunaan, mutta kun valopallo lähti liikkeelle, ei heijastumana tullut kyseeseen. Lähellä ei ollut muuta valoa kuin katuvalot puolen kilometrin päässä ja ne ovat keltaiset.
En puhunut asiasta sen koommin kenellekään, ennen kuin meillä oli omassa kotona vieraita ja kolme henkilöä näki minun lisäkseni samanlaisen valopallon leijumassa huoneesta toiseen. Yrittivät sitä kiikarilla katsoa, mutta ei siellä näkynyt kuin se sininen pallo kuljeskelemassa.
Naapuritalossa ei ollut silloin asukkaita, kun se on ollut kesämökkikäytössä ja ovetkin olivat ulkopuolelta riippulukolla lukittuna.

Mikä tuollainen pallero siis on? Halkaisijaltaan se oli noin 30cm.

5

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salamaxxxx

      Voi hyvänen aika..oliskos ollut pallosalama?

    • Värikondomi

      Ihmeitten aika ei kai ole vielä ohi. Joku oli aloittanut vapun vieton ajoissa ja kokeili oikeata ilmapalloa ja vieläpä sinistä. Sehän sopii hyvin Suomen väreihinkin.

    • Palleropelle

      Pallosalama? Talvella? Ja vielä kahtena eri päivänä. Epäilen.

    • Taskulamppua käyttänyt virolainen/liettualainen murtovaras?

    • Ystävä33

      energiapallo tai niin kuin itse sanon "kotivalo" tai "hengetär". Ei vaarallinen. Kuukkeloippa aiheesta lisää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6928
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2046
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1248
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1108
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1006
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      253
      961
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      929
    Aihe