kuukautiset Orgametrilin aikana

Olen käyttänyt Orgametrilia kuukauden verran. Annos on ollut 1 - 2 tablettia vrk. Lääkäri sanoi että jos alkaa tihkutella, vaikkei pitäisi, ottaa 2 tablettia ja se pitäisi sillä loppua. Ja koko ajan pitää käyttää niitä. Mutta minulla on ollut reilun viikon kuukautiset, huolimatta 2 tabletista vrk. Ne ei rauhoitu, lisääntyy vain. Jos ottaa tabletin päivässä, on vuotoja ja kovia kipuja. Aika gynelle vasta toukokuussa kohdunpoistoa silmällä pitäen. En jaksa näitä kuukautisia! Ei ole mitään muita lääkkeitä kuin verenpaine - ja sydänlääkkeet. Primaspaniakaan en ole uskaltanut käyttää kun pelkään että se lisää vuotoja. Kun ei ollut Orgametrilia, oli vain tihkuttelua, kuukautiset pari päivää ja viikon, vajaan 2 taukoa. Koskaan ei ole ollut tarvetta käyttää e - pillereitä ja hormonikierukka ei tule kyseeseen. Olen pian 41 - vuotias. Onko parempi lopettaa lääkkeet kun ne ei pidä kuukautisia poissa? On heikko olo ja kovat kivut. Vai olenko sellainen jolle ei lääkkeet vaikuta? Verenpaine - ja sydänlääkkeet maksimissaan, arvot 171 / 108 p. 130. Eikä arvoihin tule muutosta, vaikka en käyttäisikään lääkkeitä.
Onko kokemusta, että Orgametrilit aiheuttaa kuukautisia kesken käytön? Ja onko se pysyvää? On kovat kivut ja heikko olo. Terveystaloon ei ole suoraa numeroa, joten en voi pyytää lääkäriä minulle soittamaan.
1324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Lopeta, turhaan käytät Orgametrilia. Jos ei ole ollut tukoksia, Primaspan ei ole välttämätön. Ja kohdunpoistoa ei tehdä ilman fyysistä syytä eli jos siellä ei ole myoomia tai muita kasvaimia. Liikunnalla voit helpottaa "kipuja" ja lasket myös verenpainetta ja voit jättää lääkkeet pois. Anna kuukautisten tulla ilman että estät tai muokkaat lääkkeillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


orgis kirjoitti:

Olen käyttänyt Orgametrilia kuukauden verran. Annos on ollut 1 - 2 tablettia vrk. Lääkäri sanoi että jos alkaa tihkutella, vaikkei pitäisi, ottaa 2 tablettia ja se pitäisi sillä loppua. Ja koko ajan pitää käyttää niitä. Mutta minulla on ollut reilun viikon kuukautiset, huolimatta 2 tabletista vrk. Ne ei rauhoitu, lisääntyy vain. Jos ottaa tabletin päivässä, on vuotoja ja kovia kipuja. Aika gynelle vasta toukokuussa kohdunpoistoa silmällä pitäen. En jaksa näitä kuukautisia! Ei ole mitään muita lääkkeitä kuin verenpaine - ja sydänlääkkeet. Primaspaniakaan en ole uskaltanut käyttää kun pelkään että se lisää vuotoja. Kun ei ollut Orgametrilia, oli vain tihkuttelua, kuukautiset pari päivää ja viikon, vajaan 2 taukoa. Koskaan ei ole ollut tarvetta käyttää e - pillereitä ja hormonikierukka ei tule kyseeseen. Olen pian 41 - vuotias. Onko parempi lopettaa lääkkeet kun ne ei pidä kuukautisia poissa? On heikko olo ja kovat kivut. Vai olenko sellainen jolle ei lääkkeet vaikuta? Verenpaine - ja sydänlääkkeet maksimissaan, arvot 171 / 108 p. 130. Eikä arvoihin tule muutosta, vaikka en käyttäisikään lääkkeitä.
Onko kokemusta, että Orgametrilit aiheuttaa kuukautisia kesken käytön? Ja onko se pysyvää? On kovat kivut ja heikko olo. Terveystaloon ei ole suoraa numeroa, joten en voi pyytää lääkäriä minulle soittamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu