Aloittelijalle halpa studiosetti?

avkyselijä

Olen av alan opiskelija ja olisin kiinnostunut itsenöisesti opiskelemaan lisää studiokuvausta. Omistan jo toimivan kameran, objektiivit sekä jalustan, mutta salamat ym vielä puuttuvat. Joten olisiko jollain ehdottaa halpaa settiä studiokuvailuun? Studiota pystyn lainaamaan koulultakin ja joitain kamoja.

9

1141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti_minäkin

      Kiinasta saa vielä halvemmalla, mutta Verkkokauppa.com'in Falcon Eyes studiopaketti on kohtuuhintainen (400€). Siinä on kolme salamaa ja taustakankaat pitimineen. Sopii valaisun harjoitteluun hyvin. Tuosta setistä ei ole omaa kokemusta, mutta muut kokeilemani Falcon Eyes tuotteet ovat tehneet sen, mitä ovat luvanneet kiinalaisen muovisesti. Tehot eivät riitä välttämättä varsinaisesti työntekoon.

      Toinen vaihtoehto on kyttäillä esimerkiksi Rajalan Digiviikkojen tarjouksia ja lähteä rakentamaan settiä vähitellen paremmista salamalaitteista. Silloin kannattaa tehdä jonkinlainen lista siitä, mitä haluaa ja missä järjestyksessä.

    • 920

      Ei mitään halpissettejä, vaan Elinchrome RX D-Lite paketti jostain. Sillä pystyy sen harjoittelun jälkeen tehdä töitäkin.

      • APAsd

        Tässä samaa mieltä.
        Jos tarvitsee jotain, niin kannatta ostaa kerralla kunnolliset, vaikka sitten pieninä sopivina osina.
        Päivitysrumba on se rahaa syövä osa, kun huomataan, että ei sillä mitään tee ja, kun pitäs parempi saada.

        About 500€ tämä kustantaa kertakirpaisulla, mutta tiedän kyllä opiskelijan budjetille olevan tiukka raha.


      • avkyselijä
        APAsd kirjoitti:

        Tässä samaa mieltä.
        Jos tarvitsee jotain, niin kannatta ostaa kerralla kunnolliset, vaikka sitten pieninä sopivina osina.
        Päivitysrumba on se rahaa syövä osa, kun huomataan, että ei sillä mitään tee ja, kun pitäs parempi saada.

        About 500€ tämä kustantaa kertakirpaisulla, mutta tiedän kyllä opiskelijan budjetille olevan tiukka raha.

        No ei tuo 500e niin paha olisi, kun kumminkin välillä saan keikkaluontoisia kuvaus hommia tutuilta ja muutenkin rahaa säästössä jo aika reilusta kuvaus kalustoa varten :). Olisiko ehdottaa jtn n. 500e settiä? (:


      • avkyselijä kirjoitti:

        No ei tuo 500e niin paha olisi, kun kumminkin välillä saan keikkaluontoisia kuvaus hommia tutuilta ja muutenkin rahaa säästössä jo aika reilusta kuvaus kalustoa varten :). Olisiko ehdottaa jtn n. 500e settiä? (:

        Ostin ennen joulua Rajalalta Elinchrom D-Lite RX One satsin joka toimii varsin hyvin ja maksoi 399€. Kuvaukset ovat vasta olleet kokeilua mutta hyvin ovat toimineet.

        Tämä malli on sateenvarjoheijastimilla mutta jos haluaa bokseja valon hajotukseen niin reilu 50€ lisää ja sellainen siirtyy haltuun.

        Koko varustus on pakattu kahteen kangaslaukkuun joten sitä on varsin helppoa kuljettaa.


    • Skyport

      Toimiiko se Elinchromin setin mukana tuleva kameran salamakenkään liitettävä Skyport-"mötikkä" kaikkien kameramerkkien kanssa, vai pitääkö olla kullekin omansa? Canonilla itse käyttänyt D-Lite 2 to Go -settiä, nyt Nikonilla kuvaava kaverini haluaisi lainata settiä.

      • 920

        Kyllä se toimii muiden kuin vanhempien Sony/Minolta-roppanoiden kanssa jokka tarvitsevat sovitteen väliin. Skyportissahan ei mitään valotuksen mittausta ole, synkkajohdollakin sen voi yhdistää kameraan.


    • Skyport

      OK, kiitos vastauksesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6158
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5627
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2088
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1038
    Aihe