Heippa! Kertokaahan jyväskyläläiset millainen vuokra-asuntotilanne paikkakunnalla on? Onko esim. Jva:n kautta vaikea saada asuntoa?
asuntotilanne jyväskylässä
muuttaja2015
12169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jva:lta et kämppää saa jos et ole asunnoton tai sulla on luottotiedot menny pitää olla muuttamassa töiden takia paikkakunnalle tai paksuna niin sitten voi joku luukku irrota ja tuntuu nämä mutiaiset menevän jonon ohi....
No meneekö esim. Lapsiperheet jonon kärkipäähän? Ja ulkopaikkakuntalaisella ei taida olla jonoon asiaa jos ei ole työpaikan perässä muuttamassa? kesäkuun alusta olis tarkotus muuttaa jklään mutta huonosti jva:lta on saanut infoa onko mahdollista saada asuntoa.
Lankkia naamaan.
Aivan hirveä on tilanne, kerrassaan kaamea, mahdoton ja surkea. Sitten vielä kaikenmaailman trollit häiriköi palstalla asuntoruikutuksineen.
Mikähän näissä asunnoissa niin monimutkaista on?
Jollakin jäänyt levy päälle, joka aluetta erikseen kyselee. Yksi sitten homoilee jokseenkin joka viestillä, kolmas kirjoittelee nimilistoja.
Rahalla saa, mersulla pääsee. Rahattomat asustelee rappukäytävissä sekä roskalaatikoissa eikä kysele asuntoja. Vähempi ehkä roskalaatikoissa koska lukittu on nekin hienossa kylässä, ettei asukkeja niihin menisi.
Asuntojen arvoerot muille paikkakunnille muuttaessa voi katsoa vertailemalla asuntojen hintoja jollei väkeä tunne.
http://www.stat.fi/ajk/poimintoja/2010-01-29_asuntojen_hinnat.html
http://asuntojen.hintatiedot.fi/haku/
http://www.asuntojenhinnat.fi/hinta-arvio?q=40200
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2012/01/08/katso-oman-alueesi-asuntojen-hinnat/201220244/310
http://yle.fi/uutiset/puolella_asunnoista_ei_ole_markkina-arvoa__katso_miten_asuntojen_hinnat_ovat_kehittyneet_alueellasi/7518783
Asunto asia on vaan niin kovin tärkeä kun on paikkakunnalle muuttamassa..monen sadan kilometrin päästä muuttavan on pakko alkaa vähän kyselemään asioista etukäteen. Asiallisia vastauksiakin toivois saavansa..
Eikö vastauksista tule selväksi että ei ole niitä parhaita kaupunkeja Jyväskylä. Monet ajattelevat ihan sinun parastasi, kun eivät suosittele.
Kysy satolta ja vvo:lta myös kämppiä vuokralla ja sulun kiint.huolto ja ainahan yksityiseltä saa jos on massia ja asiat kunnossa
JVA:lta on turha tosiaan asuntoa kysellä. Eivät tarjoa ollenkaan ja vuokra nousee joka vuosi, tämä ei näy tosin yhtään missään kun asuntojen kunto / talojen piha-alueiden kunto heikkenee vuosi vuodelta.
Hei.
JVA:n kautta on vaikea saada asuntoa. Kuten muissakin suuremmissa kaupungeissa, kaupungin asuntoihin on jono horisonttiin asti. Jos olet autoileva, niin Korpilahtikin kuuluu nykyään Jyväskylän kaupunkiin. Vaajakoski on ihan kiva paikka ja matkaa Jyväskylän keskustaan on noin 7 km ja kuuluu julkisen liikenteen ykkösvyöhykkeeseen, eli kk-bussilippu maksaa 62,00 euroa. Vuokrat halpenee heti ruutukaava-alueen ulkopuolella ja kaupunki on kuitenkin sen verran pieni, ettei lähiöistä ole tolkuton matka ajallisesti keskustaan tai muuallekkaan. Yliopistokaupunkina täällä on paljon yksityisiä vuokranantajia ja asuntoja vapautuu heiltä aina keväällä. Jyväskylä on muutenkin opistoja pullollaa, joten varmimmin vuokra-asuntoja on yksityisiltä tarjolla keväällä ja kesällä. Mainio kaupunki, onnea asunnon etsintään.
Jostain Helsingistä jos muuttaa, kannattaa ottaa huomioon ettei julkinen liikenne sitten toimi kuten siellä.
Eli yöaikaan kuljetaan taksilla, siihen syytä varata rahaa jos ei kävelymatkan päässä asu ja baarissa tai vieraisilla käy.
Muutenkaan, muitten pikkukaupunkien tavoin, ei sovellu autottomalle. On siinä välillä Vaajakosken pysäkillä muutama odottelemassa, mutta laskea sopii montako autoa menee samassa ajassa ohi mitä yksi bussi. Kovin moni ei sellaisia busseja käytä. Korpilahti on sitten jo tosiaan kaukana.
Esim. Laukaa on kaupungin viereinen kunta ja ei ole ottanut, kuten muutkaan keskisuomen kunnat, pakolaisia joten lapsiperheen kannattaa tätäkin näkökohtaa pohtia asuinpaikkaa valitessaan.
Jyväskylässä kuokkala ja huhtasuo eli pupuhuhta, kangaslampi, kangasvuori ovat niitä vältettävämpiä paikkoja. Jos joltain oikein pieneltä paikkakunnalta on, voi tulla yllätyksenä että kouluissa on melkoisen suuret erot alueittain. Lapsiperheelle Jyväskylässä paras paikka on keskusta.
Kuulostaa ehkä yllättävälle, riippuen siitä mistä on kotoisin, mutta kaikki palvelut löytyy ja lapset pääsevät Normaalikouluun joka on kouluista paras. Kannattaa katsoa se kartalta ensin ja sen perusteella valikoida asuinpaikka. Jos liian kauaksi menee, lapset laitetaan eri kouluun helposti.
Jollei ole varaa siihen lähettyville muuttaa, kannattaa vakavasti harkita sitä kaupunkia ihan ensin tai uudelleen.
Yksittäiselle muuttajalle tai pariskunnalle sen asuinalueen ei ole niin väliksi, kunhan osaa muuttaa sitten lasten tarpeitten mukaan.