Takuulla ei valita Korkeimpaan! Lyön vetoa 1000eur

Kuoti

Kuka uskaltaa vastata huutoonsa?

25

109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eivalitaei

      Ei takuulla valita, koska niin ei voi tehdä. Voi korkeintaan pyytää valituslupaa. Valituslupa on ensin nöyrästi anottava - on se sen verran korkealla.

      • kunnia-asia

        Mutta juttu voi KKO:lle kunnia asia, selvittää perinpohjin koska KKO palautti jutun alioikeuteen ja näkivät, että pitää käsitellä kunnolla ja kokonaisuutena. Niin ei sitten käynytkään alikoikeuksissa eikä tullut molemmissa yhdenmukaista tuomiota. Jäi tulos 3-3. KKO saa ratkaista jutun. Pitääkin ratkaista , sillä muuten jatkuu ikuinen spekulointi.


      • FaktaOnNäin
        kunnia-asia kirjoitti:

        Mutta juttu voi KKO:lle kunnia asia, selvittää perinpohjin koska KKO palautti jutun alioikeuteen ja näkivät, että pitää käsitellä kunnolla ja kokonaisuutena. Niin ei sitten käynytkään alikoikeuksissa eikä tullut molemmissa yhdenmukaista tuomiota. Jäi tulos 3-3. KKO saa ratkaista jutun. Pitääkin ratkaista , sillä muuten jatkuu ikuinen spekulointi.

        Höpö höpö. KKO palautti jutun vain sen takia että syyttäjä toi sille nämä lasten murhajutut ja ne piti käsitellä.


      • FaktaOnNäin

        Ja vielä lisään että lasten murhajutut on nyt täysin tyrmätty sekä KäO:ssa että HO:ssa. Yksikään tuomari ei niihin uskonut.


      • poor_guy

        Ei teillä reppahousuilla ole kenelläkään sitä 1000 ekee, niinkuin minulla


    • aunep

      Ei valiteta. Veronmaksaja huutaa jo nyt Hoosiannaa ja huutaa lisää kun omiinlapsiinsasekaantumis - tuomio puretaan. Asiaan vihkiytyneenä ja syyttömyyden tutkineena oli promillen mahdollisuus että on murhaaja. Fysikkanlakeja voi joissain tapauksissa hämätä. LSH-tuomioon ei mahdollisuuksia.

      • turhaanodottavatsitä

        Nyt on kyllä tapahtunut väärinkäsitys, jos joku tosissaan kuvittelee, että se LSH tuomio puretaan jossain ihmisoikeus tuomioistuimessa. Sitä on haettu, mutta ne perusteet, joilla sitä on haettu, ovat huterat.
        Joku luulee, että sieltä saa mitä vaan päätöksiä, kun vain hakee.


      • erk-ki

        Olet ihan pihalla: ei EIT:sta haeta tuomion purkua, koska ei EIT voi tuomiota purkaa. EIT voi velvoittaa Suomen valtion suorittamaan Auerille korvausta siitä, että tämä ei ole saanut osakseen oikeudenmukaista oikeudenkäyntiä.

        Tuomion purkamista haetaan Suomen KKO:lta.


      • eivelvoita

        Vain suosituksia voi antaa ja tässä tapauksessa varmaan suosittelisi, että auerskan pitäisi maksaa enemmän korvauksia lapsille ja laitettavaksi pakkohoitoon loppuiäkseen.


      • pikkupöksymiespervot

        saaas nähdä miten koevapaus menee, anskulla on sen verran hulluja faneja perässään, että voipi olla vaikeaa aloittaa uusi elämä. Jos jää vielä Turkuun asumaan niin voivoi...


    • 4968784

      Ei pelkästään hulluja, vaan mielisairaita faneja, annulisteja. Erittäin vaarallisia tapauksia.

      • pervotpinoon

        Olihan siellä niitä sysimustia tapauksia kanssa.


      • einäyttöä
        pervotpinoon kirjoitti:

        Olihan siellä niitä sysimustia tapauksia kanssa.

        Mitä tarkoitat sysimustilla tapauksilla?


      • onnäyttöä

        Anarksiti tyyliä, äärimeininkiä, sanotaan sysimustaksi?


      • Annelisti

        Päinvastoin, annelistit ovat järkeviä ja rauhallisia ihmisiä.
        Anti-annelistit ovat anarkistisiä, vähä-älyisiä ja väkivaltaisia, jotka uhkaavat väkivallalla ja olivat jo hajottaneet AA:n autonkin. Näitä Anneli joutuu pelkäämään, ei annelisteja!


      • putkiaivoiset
        Annelisti kirjoitti:

        Päinvastoin, annelistit ovat järkeviä ja rauhallisia ihmisiä.
        Anti-annelistit ovat anarkistisiä, vähä-älyisiä ja väkivaltaisia, jotka uhkaavat väkivallalla ja olivat jo hajottaneet AA:n autonkin. Näitä Anneli joutuu pelkäämään, ei annelisteja!

        Olen seurannut juttua sen koko ajan, alkaen joulukuun eka päivästä 2006. Tuli heti tunne, ettei surma menny kuten auer kertoi. Liian mahdotonta kaikki seikat huomioiden.
        Ei ole tarvinnut muuttaa käsitystä vuosien mittaan. Ulkopuolista ei ole ollut.Monet hyväuskoiset ns höynäytettävät ovat uskoneet auerin tarinan alusta saakka ja sitä "putkiaivokäsitystä" ei muuttaisi sekään, että Auer kertakaikkiaan vakuuttaisi, että vain hän on syytön ja tekijä.


    • siitäalkaa

      poliisi aloittaa uudet tutkimukset missä rekonstruktion mukaan ruumis löytyy olkkarista puhelimen vierestä.Sitten haetaan tuomion purkua KKO sta samaan aikaaan kun syyttäjä on keksinyt että murha tehtiin kaulimella joka löytyi talon keittiöstä.Valitukseen syyttäjä kopioi Dostajevskin Kuolleet sielut jonka läpiluku kestää 20 vuotta ja Annu on jo dementoitunut eikä muista kokojuttua.Siitä lasten kuulustelusta on jo tätäennen jonkun toisen jutun yhteydessä tehty kantelu ja saatu päätös että näin ei saa kuulustella.Suomen oikeuslaitos pyyhki takapuoltaan ko päätöksellä

    • matlockb

      En myöskään usko eikä muuten usko koko Vajakin Ulvila tiimikään että Anneli Auer valittaisi tuomiosta. Mitä järkee hei?

      • Vajakit

        Miksi AA valittaisi?
        Mutta Vajakki Porin poliisi- ja syyttäjälaitos saattaa ainakin yrittää.


      • teknologiakehittyy

        Oletteko kuulleet tästä. On tulossa uusi mullistava keksintö.
        Tehän kaikki tiedätte, miten EKG mitataan ihmisestä. Laitetaan tiettyihin kohtiin läpyskät ja niistä piuhat laitteeseen ja sydämen toiminta näkyy näyttöruudulla.
        Mitä ihmisen päässä liikkuu ajatuksina, saadaan uudella laitteella näkyviin selvänä tekstinä näyttöruudulle, Onhan jännä?
        Laite on kehitelty avaruusteknologian sivutuotteena niin kuin on tullut saman teknologian sivutuotteena myös tämä World Wide Web.


      • tulevaisuudenfoorumilta

        Unohdin mainita, että tulossa on myös toinen uusi todella mullistava keksintö.
        Muistin parantaminen muistikammalla. Tiedättehän, että jos tietsikan muistikapasiteetti ei syystä tai toisesta riitä, lisätään keskusyksikköön muistikampoja tarpeen mukaan.
        Samalla periaatteella lisätään ihmisen aivoihin muistin suorituskykyä parantavia pienen pieniä muistikampoja.
        Tämä hyödyttää erityisesti kauheasta Alzheimerin taudista kärsiviä ihmisiä. Tämä säästää myös todella paljon maamme terveydenhuollon kustannuksia, jote kohta ei tarvita edes Sote uudistusta, kaikki kunnat ja kaupungit pärjää mainiosti omillaan.
        Tämä hyödyttää myös rikosten tutkinta, kun sielläkin usein asiakkaiden asioiden selviämistä häiritsee vakavat muistihäiriöt.
        Laskekaa yhteen noiden kahden keksinnön teho. Aivan ensimmäiseksi tarvitaan tiukat eettiset kansainväliset ohjeet siitä, ketkä ja mihin tarkoitukseen saavat laitteita käyttää.


      • saisiedesyhdenensiksi

        Unohdin mainita, että tieto lisää tuskaa.
        Ilmeisesti olen ensimmäisiä, joka tarvitsee muistikamman.


    • PsykopaattiMikko

      Myös hovioikeus tuomitsi Auerin seksuaalirikoksista
      KOTIMAA 27.6.2013 12:04 Päivitetty 27.6.2013 12:44
      Minna Passi
      HELSINGIN SANOMAT

      ANTTI AIMO-KOIVISTO / LEHTIKUVA
      Anneli Auer Satakunnan käräjäoikeudessa Porissa 3. marraskuuta 2010.
      Anneli Auer Satakunnan käräjäoikeudessa Porissa 3. marraskuuta 2010.
      540
      63
      Turun hovioikeus on tuominnut Anneli Auerin ja hänen entisen miesystävänsä Jens Rurik Kukan muun muassa useista törkeistä seksuaalirikoksista.

      Uhrit olivat lapsia. Auer tuomittiin samoista rikoksista kuin käräjäoikeudessa ja lisäksi kolmesta törkeästä pahoinpitelystä. Hänen tuomionsa koveni puolella vuodella seitsemään vuoteen ja kuuteen kuukauteen.

      Kukka tuomittiin samoista rikoksista kuin käräjäoikeudessa. Hänen tuomionsa ei muuttunut.

      Hovioikeus tuomitsi Auerin kolmesta törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, kahdesta törkeästä raiskauksesta, kahdesta pakottamisesta seksuaaliseen tekoon ja yhdestä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Lisäksi hänet tuomittiin myös kolmesta törkeästä pahoinpitelystä, kahdesta pahoinpitelystä ja yhdestä laittomasta uhkauksesta.

      Kukka sai hovioikeudessa tuomion neljästä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, kahdesta törkeästä raiskauksesta, kolmesta pakottamisesta seksuaaliseen tekoon, yhdestä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja yhdestä pahoinpitelystä.

      Syytetyt kiistivät rikokset.

      Hovioikeuden laatiman julkisen selosteen mukaan keskeinen näyttö oli uhrien kertomukset. Lisäksi keskeisessä roolissa olivat asiantuntijoiden arviot kertomusten luotettavuudesta ja lääkärien lausunnot fyysisistä vammoista.

      Uhrit olivat rikosten tekoaikana noin 3–11-vuotiaita. Psykologit haastattelivat heitä muutama vuosi myöhemmin.

      Hovioikeuden mukaan vanhin uhreista kiisti rikokset, mutta kolme nuorempaa uhria kertoi niistä yksityiskohtaisesti ja johdonmukaisesti. Hovioikeus piti hyvin epätodennäköisenä, että nuoret lapset olisivat kyenneet keskenään suunnittelemaan kertomuksia ja sopimaan niistä niin hyvin, etteivät he jäisi kiinni valehtelusta.

      Lapsista löytyi myös fyysisiä vammoja.

      Varsinais-Suomen käräjäoikeus langetti Auerille viime vuonna seitsemän vuoden vankeustuomion ja Kukalle kymmenen vuoden tuomion. Käräjäoikeuden ratkaisu syntyi tuomariäänin 2–1. Hovioikeuteen valittivat sekä tuomitut että jutun syyttäjät.

      Hovioikeuden käsittely oli poikkeuksellinen, koska kuultavaksi oli nimetty noin viisikymmentä todistajaa. Heistä suuri osa oli asiantuntijoita: lääkäreitä, psykologeja, psykiatreja ja professoreita. Juttua käsiteltiin suljetuin ovin.
      Asianomistajien henkilöllisyydet on määrätty salassa pidettäviksi.

      Epäillyt seksuaalirikokset ajoittuvat vuosiin 2007–2009 eli Ulvilan surman jälkeiseen aikaan.

    • viuviu

      Pedofiilejahan ne ovat ja se leima otsassa, dildon vieressä tulee pysymään niiden kuolemaan asti. Kuten myös seksuaalirikosrekisteri. Se ei katoa koskaan, se on mallia ikuinen.
      Ja mitä tulee murhaoikeudenkäynteihin, niin kyllä Auer on saanut tuomioita myös oikeudessa murhasta. Ei pidä yrittää muuttaa totuutta ja taopahtumien kulkua.
      Jatketaan aikanaan korkeimmassaoikeudessa jutun puintia. Syyttäjä saa jutun sinne jos viitsii hakea muutoksenhakulupaa.

      • einäyttöä

        Voip käydä niin että kun toukokuussa ryhdytään käräjöimään fysioterapeutti/asiakasmuisteloita niin Ulvilamurha saa aivan uutta valotusta. Liipannee aika läheltä myös kysymystä miksi poliisi jo 2009 lopetti kaikkien muiden tutkintalinjojen penkomisen. Paatero ja Vuola toki tärisee mutta kyllä sitä piilotettua tietoa esiin pursuilee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      245
      16617
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5351
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2537
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      1995
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1736
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      969
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      935
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      838
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      830
    Aihe