luin juttua äsken sammonlahti/skinnarila

jutusta ja aika monet tuntuvat olevan sitä mieltä että tää on tosi villi tai rauhaton paikka. sanoisin nyt jaa-a! oon kyllä tällä alueella asunu sen melki 22 vuotta ja koskaan en oo joutunu mitään kamalaa kokemaan.

toki täällä on puliukkoja jotka huutelee perää sillon tällön nisteistä puhumattakaan mutta eikös niitä ole kaikki alla??

eniten ihmetyttää vaan nuoriso sinällään kun miettii että jotkin pikku aikuiset kun yrittää päteä (ei kaikki siis) mutta juuri tuollaiset 13-17 vuotiaat jos ei niitten suusta ohi kulkeva ihminen kuule jotain niin se on ihme. (haukkuma sanoja meinaan) vittu mitkä vaatteet vittu sitä vittu tätä.. toki mukavaakin nuorisoa on mutta eniten ihmetyttää juuri nämä tapaukset.
71318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei täällä "normaali"alueilla pahemmin kärsitä puliukoista ja nisteistä eikä typeristä pipopääteineistä. Mutta jos pitää normaalin kauppareissun tapahtumina paria kinaa spugejen/nistien kanssa, niin mikäs siinä...

Äänestä
  • justiinsa näin spuget on kyllä ihan omissa oloissaan varmaan ne teinit enemmän yrittäävät tuolla kadulla vetää jotain roolia..

    noo en kyllä paljoo täällä tappeluita ole nähnyt.. tai kyllä pystyy suhteellisen turvallisesti liikkumaankin.. mut ihmetyttää nuo "kauhukuvat" tästäkin paikasta..

    Äänestä

  • sammonlahti teki musta piri nistin nyt olen jo ollut putsina yli vuoden=)
    ja muuttanut vittuun siitä räkäsestä kaupungin osasta!!
    Sammonlahdessa on niin mielettömästi nistejä et ei voi olla totta.. todellinen kurjuuden keskittymä! siellä minäkin olen muutaman auton varastanu ja sinne on moni kaveri kuollut..
    semmonen mesta se..

    Äänestä

Samaa mieltä asiasta, itse asuin sammonlahdessa 13 vuotta. Ja en ole myöskään mitään kamalaa kokenut. Pultsareita kyllä on, mutta, niitä on kaikkialla. Mutta pultsareilla on "omat" paikkansa ja hyvä niin.
Ja tuntuu että sielläki esim tietyt talot on sellasia johon "rötysakki" sijoitetaan. Ite oon asunu neljässä eri talossa siellä ja yhdessä ainoassa on ollut häiritsevä jäbä joka rellesti kaiket viikonloput ja tosin sai sitten myö häädönkin :) Mutta, kerrostaloelämä on kerrostaloelämää ja naapureitakaan ku ei voi valita, joten ei valittamista senkään suhteen ole. Ja etenki ihan hyvät peruspalvelutki siellä on, ja nyt uudet kaupatkin. Ja kummastuttaa sekin et miks ihmeessä siellä on niin paljon lapsiperheitä jos on aivan "kauhee" paikka :) No, jokaisella on omat mietteet paikasta. Mut henk. koht viihdyin ne vuodet ihan hyvin sielläki suunnalla. Nyt voin sanoa et "asun" maalla ja kyllä oli aluks outoa... Heh.

Äänestä
  • totta puhut:D jep ei tää sen kummempi ole ollunna.. mitä nyt sillon tällön joku tosiaan kerrostalossa mekastaa mut se on pientä itsekkin olen hyvästä paikasta talon saanut jossa on sekalaista mutta hiljasta porukkaa:)

    Äänestä

No siis Sammonlahtihan on tavallaan Lappeenrannan Kouvola (tai Hervanta?). Betonikuutioita vieri vieressä ja meininki jotenkin muutenkin vähän ahdistavaa. Asiaa ei auta se, että kulkuyhteydet keskustaan ovat huonot (lue: yksi kapea ja ruuhkainen väylä). Myös järjestyshäiriöt ovat sillä seudulla ehkä yleisempiä kuin muualla, koska kaupungin vuokra-asuntoja (ja opiskelija-asuntoja) on siellä suhteellisesti paljon. Lisäksi miljöö ei ole Saimaan läheisyydestä huolimatta erityisen viehättävä.

Jos omistaa omakotitalon vaikkapa Rantaniitynkadulta ja ajelee omalla autolla, niin siinä tapauksessa Sammonlahtikin voi olla ihan hyväkin asuinpaikka... Mutta yleisesti ottaen sanoisin, että Sammonlahdessa asutaan enemmänkin olosuhteiden pakosta kuin omasta halusta.

Äänestä
  • kokeillut kourulaakin ja het oli vanha patu kimpussa "valittamisen merkeissä" vaikka ääntä en pitänyt.. mut täällä on minusta letkeempää ja sinällään rennompaa porukkaa taloissa asumassa ei pienistä valita:) mut kukin tavallaan.

    tottahan se on et opiskelijathan ne teinien lisäksi täällä mellastaa mutta kyllä muutama tavallinenkin sekaan mahtuu:D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


luu pää kirjoitti:

jutusta ja aika monet tuntuvat olevan sitä mieltä että tää on tosi villi tai rauhaton paikka. sanoisin nyt jaa-a! oon kyllä tällä alueella asunu sen melki 22 vuotta ja koskaan en oo joutunu mitään kamalaa kokemaan.

toki täällä on puliukkoja jotka huutelee perää sillon tällön nisteistä puhumattakaan mutta eikös niitä ole kaikki alla??

eniten ihmetyttää vaan nuoriso sinällään kun miettii että jotkin pikku aikuiset kun yrittää päteä (ei kaikki siis) mutta juuri tuollaiset 13-17 vuotiaat jos ei niitten suusta ohi kulkeva ihminen kuule jotain niin se on ihme. (haukkuma sanoja meinaan) vittu mitkä vaatteet vittu sitä vittu tätä.. toki mukavaakin nuorisoa on mutta eniten ihmetyttää juuri nämä tapaukset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu