hei, kaipaan hieman jonkun fiksumman ja/tai semmoisen henkilön apua, jolla omaa kokemusta/tietoa valvotusta koevapaudesta ja sen rikkomisesta. eli mieheni tuomittii viime vuoden joulukuun lopulla 1.5v ehdolliseen vankeuteen ja hänen koeaika? päättyy joulukuussa 2016. mieheni baari illan päätteeksi (riidan seurauksena) kuristi toistaosapuolta sen verran rajusti, että miestäni epäillään pahoinpitelystä, eli hänhän nyt rikkoi ehdonalaistaan? kysymys kuuluukin, että kuinka pitkäksi aikaa mieheni joutuu istumaan nyt vankilassa, vai selviääkö hän uudella ehdonalaisella? kiitos vastauksista!
valvottu koevapaus
9
3009
Vastaukset
- 34rfdeg
Ensiksi sinun tulee selvittää itsellesi termit.
On ehdollinen vankeus, joka miehellesi nyt ilmeisesti on tuomittu aiemmasta hölmöilystään. Sillä on koeaika. Koeaika on yleensä selkeästi pidempi kuin se ehdollisena tuomittu rangaistus, ja sen koeajan aikana tehdyistä hölmöilyistä voi seurauksena olla sen ehdollisen rangaistuksen täytäntöönpano, eli vankilaan joutuminen.
Ehdonalainen vapaus taasen on sitä, mihin ehdottomaan rangaistukseen tuomittu voi päästä tietyn vankeusajan jälkeen kun tuomiota vielä on jäljellä. Ehdonalaisessa vapaudessa on vähän samankaltainen kunnollakäyttäytymisvelvoite kuin ehdollisessa vankeudessa, eli hölmöily ehdonalaisessa voi palauttaa takaisin vankilaan kärsimään jäljellä olevaa tuomiota.
Ja kyllä, pahoinpitely voi johtaa siihen, että tuo aiempi ehdollinen pannaan osin tai kokonaan täytäntöön. Riippuu siitä miten tuo uusi rikos punnitaan, ja mikä se aiempi rikos oli. Jos sekin oli henkeen ja terveyteen kohdistuva, niin todennäköisyys kasvaa.
Ikävä kyllä se ehdollisen laukeaminen tuntuu olevan kohtuullisen harvinaista Suomessa ainakin jos uusi rikos on "vain" tavallinen pahoinpitely. Tokihan yhden "varoituksen" olisi jo pitänyt riittää kannustamaan käyttäytymään kunnolla, ja toisesta ei armoa enää tarvitsisi antaa, mutta ei se välttämättä laukea. Oikeudessa sen sitten näkee, joskin jo syyttäjän haasteessa esittämästä rangaistusvaatimuksesta voi vähän ennustaa.- 34rfdeg
Ja otsikossa ja ensimmäisessä lausessasi mainitsemasi valvottu koevapaus muuten on sitten vielä ihan jotain muuta. Onnistuit siis yhden asian kohdalla sotkemaan kolme eri asiaa, valvotun koevapauden, ehdollisen vankeuden ja ehdonalaisen vapauden. Vähän menee jo vaikeaksi päätellä varmasti, mutta ilmeisesti se oli kuitenkin ehdollinen vankeus siihen kuuluvalla koeajalla, jonka "miehesi" (tosimieshän jättää moiset hölmöilyt vain vähäisemmille "miehille") sai aiemmasta hölmöilystään.
- j4d3
Kiitos asiallisesta kommentista. Mun moka, oon todella huono näissä asioissa. Eli siis 1.5v ehdollista vankeutta, koeaika päättyy tosiaanki joulukuussa 2016. "Ehdollinen rangaistus voidaan määrätä pantavaksi täytäntöön, jos tuomittu tekee koeaikana rikoksen, josta hänet tuomitaan ehdottomaan vankeuteen ja josta syyte on nostettu vuoden kuluessa koeajan päättymisestä"? Eli siis jos nyt tuomitaan, istuuko mieheni tuon 1.5vuotta? (Hän on enaikertalainen)
- KäskeHölmöilläLisää
Jos tuomitaan tästä tuoreesta tapauksesta, niin se mitä saa tästä uudesta tapauksesta, niin siihen lisätään aiempi tuomio. Eli tämän uuden pahoinpitelyn tuomio(jos menee edes oikeuteen), jos siitä tulee vaikka 6kk ehdotonta vankeutta, siihen lisätään tuo 1,5 vuotta, eli yhteensä 2 vuotta ehdotonta vankeutta. Koska on ensikertalainen, niin lusimista jää tasan 1 vuosi. Josta todennäköisesti on suljetussa vankilassa n.4 kuukautta, avotalossa n. 4 kuukautta ja loput n.4 kk kotona koevapaudessa. Tossa esimerkki miten voi mennä, jos ei tuomion aikana hölmöile.
- j4d3
kiitos asiallisesta vastauksesta! osaatko viel kertoa, et vaikuttako vähän yli 2kk:n tutkintavankeus ensikertalaisuuteen?
- jore4
Nimimerkille: KäskeHölmöilläLisää, ei mene noin, kuten mainitsit viimeisimmässä viestissäsi.
- jore4
j4d3 kirjoitti:
kiitos asiallisesta vastauksesta! osaatko viel kertoa, et vaikuttako vähän yli 2kk:n tutkintavankeus ensikertalaisuuteen?
Tutkintavankeus ei ole rangaistus, vaan esitutkinnan ja oikeudenkäynnin aikana toteutettava pakkokeino.Jos ei ole ollut 3 vuoteen vankilassa niin on ensikertalainen.
- Anonyymi
Luulenvahvasti hänen selviävän vankeudesta. Vähän tietysti riippuu kuinka vakavaa miehesi kuristaminen oli koevapauden aikana tuossa mainitussa tapauksessa. Ite just pantarangaistuksen viimeistä iltaa vietän . Syyskuusta kirmaillu panta jalassa
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13110538
- 525080
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422271Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052088- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411442Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331061Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54987