Siis mistä voisi johtua, kun kaikki kanavat pätkii kokoajan. Antennissa ei vikaa eli on oltava TV:ssä. Mahtaako korjaus tulla kalliiksi ja mistä mahtanee johtua?
Kiitos vastauksista :)
Kiitos vastauksista :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oletko voinut kokella vaikka digiboksia kotonasi? Jos digiboksissakin pätkisi, vika olisi kyllä sitten antennissa tai antennikaapelissa tai seinässä olevassa antenniliittimessä.
Oletko kokeillut vaihtaa antennikaapelia? Onko antennikaapeli kunnolla kiinni?
Oletko kysynyt naapureiltasi, että pätkiikö heilläkin?
Oletko tarkistanut, ettei ole Digitalle tai kaapeli-tv-yhtiöll tms. huoltotöitä juuri nyt?
Onko lähistöllä häiriölähteitä, esim. viallisia moottoreita tai sähkölaitteita, jotka voivat aiheuttaa kipinöintiä?
Jos nuo eivät auta tai ei voi kokeilla, tv:ssä voi kokeilla tehdasasetuksienkin palautusta ja kanavien uudelleenhakua, mutta silloin jos vika on ennen tv:tä eli antennisignaalissa, et välttämättä enää löydä telkkariisi kanavia kanavien pätkimisen takia. Eli parempi olisi kokeilla vaikka antenni- tai kaapelidigiboksia sen mukaan, mikä on asennossasi.
Onko tv:si hyvin vanha? Jos on, niin ehkäpä se on mennyt rikki, esim. virtalähde tai viritin.
Tv on n. 4 vuotta vanha, erillistä Digiboxia ei tarvita, siinä on sisällään. Antennissa ei ole ennen ollut vikaa ja naapurissa näkyy loistavasti. Siksi epäilenkin, TV:ssä jokin vika.
Kokeilimme makkarin TV:tä, joka vielä ei ollut paikallaan täällä, koska olemme juuri muuttaneet, niin se ei pätki. Mahtaako tulla kalliiksi korjaus, jos siis ilmeisesti TV:ssä vika???
Oletko tarkistanut, mitä tv:n oma laatumittari näyttää? Jos taso on tapissa, mutta laatu heikko, niin viritin yliohjautuu. Jos taas tasolukema on pieni, niin vastaanottimeen ei tule tarpeeksi tasoa (tai vastaanotin on epäherkkä). Kannattaa kokeilla ensin tehdasasetusten palautusta ja siinä tulee kanavatkin haettua uudelleen.
Olisiko tv:ssäsi epäherkkä viritin. Esim.. Samsung on ollut tuttu siitä. Pitäisikö vahvistaa signaalia? Mitä siis näyttää signaalin laaduksi ja voimakkuudeksi?