Siis mistä voisi johtua, kun kaikki kanavat pätkii kokoajan. Antennissa ei vikaa eli on oltava TV:ssä. Mahtaako korjaus tulla kalliiksi ja mistä mahtanee johtua?
Kiitos vastauksista :)
Ongelma TV:ssä,pätkii
4
78
Vastaukset
- jotain_kokeiltavaa
Oletko voinut kokella vaikka digiboksia kotonasi? Jos digiboksissakin pätkisi, vika olisi kyllä sitten antennissa tai antennikaapelissa tai seinässä olevassa antenniliittimessä.
Oletko kokeillut vaihtaa antennikaapelia? Onko antennikaapeli kunnolla kiinni?
Oletko kysynyt naapureiltasi, että pätkiikö heilläkin?
Oletko tarkistanut, ettei ole Digitalle tai kaapeli-tv-yhtiöll tms. huoltotöitä juuri nyt?
Onko lähistöllä häiriölähteitä, esim. viallisia moottoreita tai sähkölaitteita, jotka voivat aiheuttaa kipinöintiä?
Jos nuo eivät auta tai ei voi kokeilla, tv:ssä voi kokeilla tehdasasetuksienkin palautusta ja kanavien uudelleenhakua, mutta silloin jos vika on ennen tv:tä eli antennisignaalissa, et välttämättä enää löydä telkkariisi kanavia kanavien pätkimisen takia. Eli parempi olisi kokeilla vaikka antenni- tai kaapelidigiboksia sen mukaan, mikä on asennossasi.
Onko tv:si hyvin vanha? Jos on, niin ehkäpä se on mennyt rikki, esim. virtalähde tai viritin.- yodapet
Tv on n. 4 vuotta vanha, erillistä Digiboxia ei tarvita, siinä on sisällään. Antennissa ei ole ennen ollut vikaa ja naapurissa näkyy loistavasti. Siksi epäilenkin, TV:ssä jokin vika.
Kokeilimme makkarin TV:tä, joka vielä ei ollut paikallaan täällä, koska olemme juuri muuttaneet, niin se ei pätki. Mahtaako tulla kalliiksi korjaus, jos siis ilmeisesti TV:ssä vika???
- Kokeile_tehdasasetusta
Oletko tarkistanut, mitä tv:n oma laatumittari näyttää? Jos taso on tapissa, mutta laatu heikko, niin viritin yliohjautuu. Jos taas tasolukema on pieni, niin vastaanottimeen ei tule tarpeeksi tasoa (tai vastaanotin on epäherkkä). Kannattaa kokeilla ensin tehdasasetusten palautusta ja siinä tulee kanavatkin haettua uudelleen.
- millainen.signaali
Olisiko tv:ssäsi epäherkkä viritin. Esim.. Samsung on ollut tuttu siitä. Pitäisikö vahvistaa signaalia? Mitä siis näyttää signaalin laaduksi ja voimakkuudeksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1064542Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013890Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363539- 513250
- 432952
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182539Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222442- 232166
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami171819Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351735