Museo teki historiaa

Julisti UFO kohtaamisen historialliseksi tosiasiaksi. Ihan kiintoisa valinta, vaikkei tietystikään todista ufosieppauksia todeksi.

“The historical society believes it is the first time a “mainstream” historical society or museum in the United States has declared a UFO encounter to be historical fact.”

http://www.bostonglobe.com/metro/2015/02/23/berkshires-museum-says-alien-encounter-true/kTFw5NRfJLzax8pYD49G2N/story.html

http://www.sott.net/article/293061-Historical-museum-formally-enshrines-familys-alien-abduction-story

http://www.rawstory.com/rs/2015/02/massachusetts-history-museum-enshrines-ufo-abduction-tale-we-believe-it-is-true/

Siinä enemmän niistä sieppauksista.

http://www.ufocasebook.com/2010/reedabduction.html

13

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eli siis jotkut tietyt ihmiset, jotka sattuvat olemaan jonkun tietyn museon johtokunnassa tms., uskovat jonkun ufojutun, ja kertovat tästä julkisesti.

      • Samapatuokin

        On se kauheaa mitä tekivät, ja se saa vieläpä oman näytteelle asettelun sinne museoon historiallisena tositapahtumana, On tuollaisessa käytöksessä sulateltavaa,


      • 8ynnä2

        No shit, Sherlock


      • Samapatuokin kirjoitti:

        On se kauheaa mitä tekivät, ja se saa vieläpä oman näytteelle asettelun sinne museoon historiallisena tositapahtumana, On tuollaisessa käytöksessä sulateltavaa,

        No, Oulun Tietomaassa on ollut joskus UFO-näyttely. Mitä se todistaa?


      • rowesell

      • Samapase

    • Rohkea vetohan tuo oli, ja kuten itse myös arvelevat niin kärkevääkin arvostelua varmaan odotettavissa.

    • Akateemiset piirit ovat usein hyvin konservatiivisia ja varovaisia ettei vaan kukaan koe tulleensa loukatuksi tai varpailleen astutuksi.
      Ennen vanhaan kirkkojen tietoviisaat olisivat polttaneet moisen museon maan tasalle ja muutaman epäjumaliin uskottelevan vastuupakanan siinä samalla sytytyksellä.
      Ääri-islamistit ovat nykyäänkin tulkinnoissaan ankaria eivätkä sulata vääräuskoisia, rumpuja, musiikkia, elokuvia, kännyköitä, tupakkaa, viinaa, purkkaa, kriitikkoja, homoja, ihmisoikeuksia, pornoa ja naisia (paitsi orjina) paitsi silloin kun kukaan ei näe. Mitähän mieltä olisivat ufoista ja niihin uskovista?

      Kaikenlaisia kieltäjiä ja uudistusten vastustajia on maailma täynnä.

      • äärimmäinen

        "Mitähän mieltä olisivat ufoista ja niihin uskovista?"
        Maanulkopuolisesta elämästä ufoihin on iso loikka, mutta sen mukaan eri uskontojen jakauma on,

        55 per cent of Athiests
        44 per cent of Muslims
        37 per cent of Jews
        36 per cent of Hindus
        32 per cent of Christians

        http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2776196/Believe-aliens-Then-probably-Atheist-Muslim-Study-reveals-religion-affects-likelihood-believing-ET.html

        Aliens and Extraterrestrial Life: An Islamic Look .
        http://www.onislam.net/english/ask-about-islam/islam-and-the-world/worldview/167124-aliens-and-extraterrestrial-life-an-islamic-look.html


      • sashamasha

        Jäi tekstiä kopiomatta perkules


      • EmeritusKorkkariOpe

        "Akateemiset piirit ovat usein hyvin konservatiivisia ja varovaisia ettei vaan kukaan koe tulleensa loukatuksi tai varpailleen astutuksi. "

        Kovin huonosti näytät akateemisia piirejä tuntevan. Niissä piireissä käydään hyvinkin katkeria oppiriitoja ja sanotaan asiat suoraan ja julkisesti. Taidat tuonkin suhteen elää ihan omassa mielikuvitusmaailmassasi vailla minkäänlaista kosketusta akateemiseen elämään.


      • EmeritusKorkkariOpe kirjoitti:

        "Akateemiset piirit ovat usein hyvin konservatiivisia ja varovaisia ettei vaan kukaan koe tulleensa loukatuksi tai varpailleen astutuksi. "

        Kovin huonosti näytät akateemisia piirejä tuntevan. Niissä piireissä käydään hyvinkin katkeria oppiriitoja ja sanotaan asiat suoraan ja julkisesti. Taidat tuonkin suhteen elää ihan omassa mielikuvitusmaailmassasi vailla minkäänlaista kosketusta akateemiseen elämään.

        Sanoin usein. Usein ei tarkoita aina ja kaikkialla vai tarkoittaako se sitä sinun akateemisissa piireissäsi? Oppiriidat käydään yleensä eri piireissä kuin museoiden hallinnoissa ja nyt puhuttiin museon kannanotosta tällä kertaa.
        Onhan se täydellisesti todistettu historiallinen tosiasia että ufoista intoilevia akateemikkoja ei hyvällä katsota ja siinä alkaa ura kääntymään ehtoopuolelle tai siirtyy sitten mahdollisesti muihin kuvioihin.

        Vanha kökkötraktorikos se siellä taas päätään aukoo vai sekö Prisman kassaneidin isäukko?

        Työn puolesta olen vieraillut pääkaupunkiseudulla yli 20 vuoden aikana likimain kaikissa mahdollisissa laitoksissa, opistoissa, kouluissa, museoissa, sairaaloissa, pankeissa, liki kaikissa virastoissa, VTT:llä, Merentutkimuslaitoksella, Suomen Pankissa, Helsingin kulttuuritalolla, Suomen kulttuurirahastossa, Eviralla, Eelalla, Ympäristökeskuksessa, Kaartin poliisitalossa, Kaupungintalolla, SUPOlla yms yms ja asioinut ja neuvotellut lukemattomien, tuhansien ihmisten ja akateemikkojen kanssa joten enköhän minä jokseenkin tiedä mitä puhun jos sanon että niistä piireistä löytyy usein muutosten vastustajia eli konservatiiveja. Voit oppiriidellä katkerasti keskenäsi minun puolestani.


    • Jännä-Jussi

      ees ala tökkimään noita tejjän linkkejä vaikka tiiän, että UFOja... ja ja , on olemassa. Joo,... lähen Tuubittamaan tästä - tiiä vaikka löytäis jotain, mitä te ette jo?... ööö, mikä ois hyvä hakusana?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      35
      2740
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2527
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2248
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      19
      1850
    5. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1504
    6. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      35
      1488
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1443
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1341
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      24
      1128
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      18
      1063
    Aihe