Museo teki historiaa

Julisti UFO kohtaamisen historialliseksi tosiasiaksi. Ihan kiintoisa valinta, vaikkei tietystikään todista ufosieppauksia todeksi.

“The historical society believes it is the first time a “mainstream” historical society or museum in the United States has declared a UFO encounter to be historical fact.”

http://www.bostonglobe.com/metro/2015/02/23/berkshires-museum-says-alien-encounter-true/kTFw5NRfJLzax8pYD49G2N/story.html

http://www.sott.net/article/293061-Historical-museum-formally-enshrines-familys-alien-abduction-story

http://www.rawstory.com/rs/2015/02/massachusetts-history-museum-enshrines-ufo-abduction-tale-we-believe-it-is-true/

Siinä enemmän niistä sieppauksista.

http://www.ufocasebook.com/2010/reedabduction.html

13

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eli siis jotkut tietyt ihmiset, jotka sattuvat olemaan jonkun tietyn museon johtokunnassa tms., uskovat jonkun ufojutun, ja kertovat tästä julkisesti.

      • Samapatuokin

        On se kauheaa mitä tekivät, ja se saa vieläpä oman näytteelle asettelun sinne museoon historiallisena tositapahtumana, On tuollaisessa käytöksessä sulateltavaa,


      • 8ynnä2

        No shit, Sherlock


      • Samapatuokin kirjoitti:

        On se kauheaa mitä tekivät, ja se saa vieläpä oman näytteelle asettelun sinne museoon historiallisena tositapahtumana, On tuollaisessa käytöksessä sulateltavaa,

        No, Oulun Tietomaassa on ollut joskus UFO-näyttely. Mitä se todistaa?


      • rowesell

      • Samapase

    • Rohkea vetohan tuo oli, ja kuten itse myös arvelevat niin kärkevääkin arvostelua varmaan odotettavissa.

    • Akateemiset piirit ovat usein hyvin konservatiivisia ja varovaisia ettei vaan kukaan koe tulleensa loukatuksi tai varpailleen astutuksi.
      Ennen vanhaan kirkkojen tietoviisaat olisivat polttaneet moisen museon maan tasalle ja muutaman epäjumaliin uskottelevan vastuupakanan siinä samalla sytytyksellä.
      Ääri-islamistit ovat nykyäänkin tulkinnoissaan ankaria eivätkä sulata vääräuskoisia, rumpuja, musiikkia, elokuvia, kännyköitä, tupakkaa, viinaa, purkkaa, kriitikkoja, homoja, ihmisoikeuksia, pornoa ja naisia (paitsi orjina) paitsi silloin kun kukaan ei näe. Mitähän mieltä olisivat ufoista ja niihin uskovista?

      Kaikenlaisia kieltäjiä ja uudistusten vastustajia on maailma täynnä.

      • äärimmäinen

        "Mitähän mieltä olisivat ufoista ja niihin uskovista?"
        Maanulkopuolisesta elämästä ufoihin on iso loikka, mutta sen mukaan eri uskontojen jakauma on,

        55 per cent of Athiests
        44 per cent of Muslims
        37 per cent of Jews
        36 per cent of Hindus
        32 per cent of Christians

        http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2776196/Believe-aliens-Then-probably-Atheist-Muslim-Study-reveals-religion-affects-likelihood-believing-ET.html

        Aliens and Extraterrestrial Life: An Islamic Look .
        http://www.onislam.net/english/ask-about-islam/islam-and-the-world/worldview/167124-aliens-and-extraterrestrial-life-an-islamic-look.html


      • sashamasha

        Jäi tekstiä kopiomatta perkules


      • EmeritusKorkkariOpe

        "Akateemiset piirit ovat usein hyvin konservatiivisia ja varovaisia ettei vaan kukaan koe tulleensa loukatuksi tai varpailleen astutuksi. "

        Kovin huonosti näytät akateemisia piirejä tuntevan. Niissä piireissä käydään hyvinkin katkeria oppiriitoja ja sanotaan asiat suoraan ja julkisesti. Taidat tuonkin suhteen elää ihan omassa mielikuvitusmaailmassasi vailla minkäänlaista kosketusta akateemiseen elämään.


      • EmeritusKorkkariOpe kirjoitti:

        "Akateemiset piirit ovat usein hyvin konservatiivisia ja varovaisia ettei vaan kukaan koe tulleensa loukatuksi tai varpailleen astutuksi. "

        Kovin huonosti näytät akateemisia piirejä tuntevan. Niissä piireissä käydään hyvinkin katkeria oppiriitoja ja sanotaan asiat suoraan ja julkisesti. Taidat tuonkin suhteen elää ihan omassa mielikuvitusmaailmassasi vailla minkäänlaista kosketusta akateemiseen elämään.

        Sanoin usein. Usein ei tarkoita aina ja kaikkialla vai tarkoittaako se sitä sinun akateemisissa piireissäsi? Oppiriidat käydään yleensä eri piireissä kuin museoiden hallinnoissa ja nyt puhuttiin museon kannanotosta tällä kertaa.
        Onhan se täydellisesti todistettu historiallinen tosiasia että ufoista intoilevia akateemikkoja ei hyvällä katsota ja siinä alkaa ura kääntymään ehtoopuolelle tai siirtyy sitten mahdollisesti muihin kuvioihin.

        Vanha kökkötraktorikos se siellä taas päätään aukoo vai sekö Prisman kassaneidin isäukko?

        Työn puolesta olen vieraillut pääkaupunkiseudulla yli 20 vuoden aikana likimain kaikissa mahdollisissa laitoksissa, opistoissa, kouluissa, museoissa, sairaaloissa, pankeissa, liki kaikissa virastoissa, VTT:llä, Merentutkimuslaitoksella, Suomen Pankissa, Helsingin kulttuuritalolla, Suomen kulttuurirahastossa, Eviralla, Eelalla, Ympäristökeskuksessa, Kaartin poliisitalossa, Kaupungintalolla, SUPOlla yms yms ja asioinut ja neuvotellut lukemattomien, tuhansien ihmisten ja akateemikkojen kanssa joten enköhän minä jokseenkin tiedä mitä puhun jos sanon että niistä piireistä löytyy usein muutosten vastustajia eli konservatiiveja. Voit oppiriidellä katkerasti keskenäsi minun puolestani.


    • Jännä-Jussi

      ees ala tökkimään noita tejjän linkkejä vaikka tiiän, että UFOja... ja ja , on olemassa. Joo,... lähen Tuubittamaan tästä - tiiä vaikka löytäis jotain, mitä te ette jo?... ööö, mikä ois hyvä hakusana?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      32
      11586
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      61
      4161
    3. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      16
      3576
    4. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      151
      3478
    5. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      242
      2753
    6. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      137
      2478
    7. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      206
      1929
    8. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      377
      1355
    9. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      77
      1204
    10. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      20
      997
    Aihe