Moi. Mikähän Windows käyttöjärjestelmällä varustettu tabletti sopisi minun tarpeisiini, en ymmärrä RT käyttöjärjestelmästä mitään, tässä vaatimukseni:
- Pitäisi pystyä asentamaan tavallisesti ohjelmia kuten utorrent ja VLC
- Nykyisen näppäimistöni pitäisi olla yhteensopiva (Logitech K400R)
- Pitäisi olla tiilien lisäksi myös perus työpöytä näkymä ja että perus windows ohjelmien asennus onnistuisi
Kiitos paljon.
- Pitäisi pystyä asentamaan tavallisesti ohjelmia kuten utorrent ja VLC
- Nykyisen näppäimistöni pitäisi olla yhteensopiva (Logitech K400R)
- Pitäisi olla tiilien lisäksi myös perus työpöytä näkymä ja että perus windows ohjelmien asennus onnistuisi
Kiitos paljon.
Vastaukset 39
Vanhimmat
RT mahdetaan kuopata hyvänä fiaskona, että mieti vielä.
Ei RT Windows tablettiin saa asennettua normaali Windows ohjelmia joita mainitsemasikin sovellulset on.
Mihin windows tablettiin saa asennettua perus windows ohjelmia?
Sellaiseen jossa on tietokoneelle tarkoitettu Windows 8. ( Ei RT päätettä).
Tosin eriasia on jaksaako tällainen tabletti pyörittää niitä.
MIksi ei jaksaisi. Tableteissa yleinen neliydin Atom vastaa teholtaan n. tuplaydin Cereronia. VLC ym. pyörii mainiosti.
Tokmannin verkkokaupasta 7" Win 8.1 tabletti 89:-
Linx 7 Win 8.1 tabletti 79 €
Mukana Office 365 personal 1 vuoden lisenssi arvo 69 €
Tabletin hinnaksi jää 10 €
Netpostit 2 €
Hyvä vehje sähköpostin lukemiseen ja netissä surffailuun.
http://www.expert.fi/Tuotteet/Tietokoneet/Tablet-Tietokoneet/Linx-7-IPS-WIN-8-1
Unohdin mainita vaatimuksiin että pitäisi olla 10 tuumainen Full HD näyttö.
http://www.alibaba.com/product-detail/2014-best-selling-10-1-inch_60180492812.html
Kiinanihme tarjolla.
Lenovo Miix 2 on silloin hyvä valinta tai Miix 3.
Miix 2 olisi edullisempi.
Sanoin että pitäisi olla Full HD näyttö ja ehdotatte tuollaisia...
Sinä et ole puhunut palstalla mitään ja aloituksessa ei ole Full HD näytöstä mitään puhetta.
Lue koko keskustelu ja huomioi kellonajat viesteissä, huomaat että olin maininnut vaatimukseksi 10 tuumaisen Full HD näytön ennen kuin sinä olit ehdottanut mitä nyt ehdotitkaan... "Sinä et ole puhunut palstalla mitään" Jätä bisset vähemmälle...
Sinäkään et ole mitään kirjoittanut kuin nyt, katsos kun yleensä pysytään samassa nimimerkissä, jätä ne bisset huomiseen.
Mikä vika on Miix2 resoluutiossa, miksi on oltava FullHd kunnsiitä ei hyödy mitään?
"Yleensä pysytään samassa nimimerkissä"
Niin, yleensä.
Full HD sen takia koska haluan hyvän, tarkan näytön...
10" tuumaisessa näytössä Full HD resoluutio on kyllä perusteltua. Sitä alemmissa resoluutioissa kuvanlaadun kyllä huomaa nimimerkillä kokemusta on 720-800 pix resosta 10.1" tuuman tabletissa.
FullHD tai mielellään jopa enemmän pikseleitä kuin 1080 toiseen suuntaan.
1920x1200 on full hd resoluutio.
Lenovo Miix 2 tarkkuus on 1920x1200, eli tarkka.
the difference between the 1920x1200 and 1920x1080(1080P) is the aspect ratio (16:10 vs 16:9) and 120 pixels vertically
Lenovo Miix3 tabletissa on Full HD -näyttö mutta nämähän ei aloittajalle kelpaa, hän ei silti kerro mikä tabletti sen pitäisi olla.
Windowstabletti pitää olla vähintäin 10 tuumainen, työpöytänäkymää ei voi zoomata ja 8 tuumainenkin on ihan liian pieni.
HP Envy x2 tabletti, tuon hitaampia/halvempia laitteita ei oikein kannata hankkia x86 tabletiksi. Vaan ennemmin ostaa vaikka satasen android tabletin joka toimii sujuvasti, kuin huonosti toimivaa x86 tablettia.
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/17837/fkdjt/HP-ENVY-x2-13-j000no-13-3-hybriditietokone-Win-8-1-64-bit-ho
Microsoft Surface Pro. Ainakin telakointiasemaan saa erillisen näppäimistön kiinni, mutta tabletissa on itsessäänkin normaalikokoinen USB3-portti (joka on yhteensopiva USB2 ja USB-liittimen kanssa), joten eiköhän siihen saa suoraankin kiinni. Tosin sitä myydään usein pakettina oman näppäimistön kanssa. Käyttöjärjestelmä on normaali Win8.1 ja prosessori Intelin i-sarjaa, joten kaikkien ohjelmien pitäisi toimia.
Halvalla ei saa hyvää.
Tarkoitit varmaan Surface Pro 3, niitä aikaisempiahan ei kannata tässä vaiheessa ostaa.
Jep, sitäpä juuri.
Jaa niin miksi ei kannattaisi?
Tottakai kannattaa jos saa halvemmalla.
Tässä ois halvalla en tiedä kannattaako juuri tätä mallia ostaa mutta halvalla sais: http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/kannettavat-tietokoneet/MSSP3I364GB/surface-pro-3-64-gb-i3
Ei kannata ostaa, tuo on mopomalli.
http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/kannettavat-tietokoneet/MSSP3I7512GB/surface-pro-3-512-gb-i7
Niin mutta jos aikoo ostaa halvalla :D
Surface Pro 4 tulee myös ihan lähiviikkoina myyntiin, speksit julkaistiin jo 3kk sitten. Se on lisäksi aggressiivisesti hinnoiteltu ja halvempi kuin surface pro 3.
Eli halvempi, tehokkaampi, parempi akunkesto, kevyempi, litteämpi, kaikin puolin nykyaikaisempi ja parempi kuin vanha 3. versio.
Aggressiivisemmin hinnoiteltu voi tarkoittaa kirjanpito-osaston suunnittelemaa, eli kaikki osat halvimmalla mitä irti saa ja laatu sitten sen mukaista.
MS lähtee nyt tosissaan kilpailemaan applea vastaan. Surface 3:sta myytiin vain miljoona viime vuonna, kun ipadeja 26 miljoonaa. Matalammalla hinnalla surface4:n pitäisi kahmaista iso osa ipadin ostoa harkitsevista.
Surface 4 myös kilpailee macbookkia vastaan ja on kaikilla osa-alueilla parempi. Tarkempi näyttö, tehokkaampi versio Core M:stä, tuplasti RAM-muistia ja tuplasti suurempi ssd (max 1TB). Lisäksi valmistuslaatu ja kotelointi on parempi, ja hinta houkuttelevan matala verrattuna macbookkeihin ja ipadeihin.
Nii mutta ipadeissa on sovelluksia ja PELEJÄ tarjolla joita moni suosii mutta yrityksille noi Surfacet on parempia. Toivottavasti MS jyräis Applen... Itteni mielestä ipadit on enemmän leluja kun taulutietokoneita...
Ei 2015 alkuvuonna vielä ollut ipadiin mitään hyviä pelejä.
http://kotaku.com/the-12-best-games-for-the-ipad-5878797
Eihän ipadiin löydy kuin järkyttävän surkeita Indie pelejä. Linuxillakin pelitilanne on parempi. Itseasiassa myös macbookkin löytyy paljon parempia pelejä kuin ipadiin. Surfaceen vielä parempia (tosin uusimmat AAA-pelit toimivat vain low-asetuksilla, mutta pelitarjonta on niin ruhtinaallista että hyvin toimiviakin huippupelejä löytyy pilvin pimein)
Mutta surfaceissa ei ole ennennäkemättömän nerokasta, yksinkertaista, mutta silti silmiä hivelevän kaunista logoa, mikä aiheuttaa katsojassa järisyttäviä tuntemuksia. Apple tulee aina olemaan paras, muut menevät konkurssiin.
Windows 8 tablettiin saa paljon enemmän pelejä. Siinä kun toimii myös selainpelit..
kaikki PC-pelit, mitkä toimivat Windows 8.1:ssä ja suorituskyvyltään tuon tasoisella raudalla.
Se on plussaa Surfaces
Niin mutta silti aika moni pelaa niitä
surface pro 3 windows 10 tai 8.1 (ei rt)