Ykspihlajan koulun vanhempainyhdistys ry Kokkolalehdessä perustelee koulun paikkaa ( Lahdenperään) lapsenmielisillä mielikuvilla.
"positiivisia puolia: luonto ja meri olisivat lähellä ykspihlajalaisia koululaisia."
Meri ja luonto ovat lähellä ykspihlajalaisia koululaisia (on aina ollut) eikä se asia ole koulun paikasta kiinni ja toisaalta ei koulun aikana olla merellä eikä luonnossa oltu ennenkään vaikka koulu on ollut meren ja luonnon läheisyydessä jo satavuotta.
Tarpeeksi suurta liikuntapaikkaa on turha toivoa, "tanhupaikkaan" ei kaupunki rahojaan tuhlaa, Kokkolassa on rakennettu monenlaista pientä turhaa ja suuret tarpeelliset paikat jäävät siksi aina rakentamatta.
Pienimuotoista liikuntaa voi harrastaa toimitalolla ja miksei myös Koivuhaassa kun huomioidaan ja rakennetaan sinne tilat joissa voi harrastaa muutakin kuin kuorolaulua.
Urheilutalo eli iso liikuntahalli olisi tarpeellinen kaikille kokkolalaisille siitä hyötyisivät myöskin ykspihlajaliset lapsineen.
Opetustilat "alakoululaisille" kirkonpaikalle keskelle kylää ja vanhemmat koululaiset voivat siirtyä vähitellen suurempien koulujen kautta maailmalle oppimaan ja myöhemmin nostamaan Kokkolaa tästä saasteiden mekasta toiminnalliseksi ympäristöystävälliseksi merenrantakaupungiksi.
"positiivisia puolia: luonto ja meri olisivat lähellä ykspihlajalaisia koululaisia."
Meri ja luonto ovat lähellä ykspihlajalaisia koululaisia (on aina ollut) eikä se asia ole koulun paikasta kiinni ja toisaalta ei koulun aikana olla merellä eikä luonnossa oltu ennenkään vaikka koulu on ollut meren ja luonnon läheisyydessä jo satavuotta.
Tarpeeksi suurta liikuntapaikkaa on turha toivoa, "tanhupaikkaan" ei kaupunki rahojaan tuhlaa, Kokkolassa on rakennettu monenlaista pientä turhaa ja suuret tarpeelliset paikat jäävät siksi aina rakentamatta.
Pienimuotoista liikuntaa voi harrastaa toimitalolla ja miksei myös Koivuhaassa kun huomioidaan ja rakennetaan sinne tilat joissa voi harrastaa muutakin kuin kuorolaulua.
Urheilutalo eli iso liikuntahalli olisi tarpeellinen kaikille kokkolalaisille siitä hyötyisivät myöskin ykspihlajaliset lapsineen.
Opetustilat "alakoululaisille" kirkonpaikalle keskelle kylää ja vanhemmat koululaiset voivat siirtyä vähitellen suurempien koulujen kautta maailmalle oppimaan ja myöhemmin nostamaan Kokkolaa tästä saasteiden mekasta toiminnalliseksi ympäristöystävälliseksi merenrantakaupungiksi.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Minun mielestä mitä lehdestä olen aikaisemmin lukenut ajatellusta koulun paikasta Pihlajaan kuntoradan alueelle on mitä parhain paikka koululle. Kun katsoin karttaa niin kuntorataa voi koulun vievän osalta laajentaa rannanpuolelle kulkevaksi siellä näyttää olevan mahtava mahdollisuus sen jatkamiseen ja merellinen näkymä samalla joka parasta niin tulee kuntopolulle käyttöä sen myötä. Tuskin ihan lapsellinen ajatus heittää tästä aiheesta kuntoradan laajennuksen osalta...tulee rantareittiä samalla lisää niitähän sitä kaivataan joka puolella.
Ykspihlajan koulun vanhempainyhdistys ja varmasti lähes kaikki asukkaat mukaan lukien on aivan oikealla asialla... Jätettäköön se kirkosta höpötys kouluna.
Koulun paikalla ei ole mitään tekemistä merellisten näkymien kanssa ja kuntoilua on voinut harrastaa meren rannoilla vieläkin vaikka 70 luvun lopulla parhaille rantapaikoille rakennettiin teollisuutta jota olisi voinut rakentaa muualle, siinä ykspihlajalaiset menettivät merenrannan luotoarvoja joita enää ei voida palauttaa.
Typeryyttä esiintyy vieläkin koulu kylän reunaan jotta lapset olisivat pois näkyvistä.
Parasta tässä kaikessa kuitenkin on että se vanha kummituslinna ei toimi enää ala-aste ikäisten oppilaitoksena.
Kokkolalehdessä olevan kirjoituksen olivat laatineet Ykspihlajankoulun vammaisyhdistys ry, kukaan ei ollut nimellään asiaa kirjoittanut vaikka olivat ottaneet kantaa toiseen mielipiteeseen kirjoittajan nimellä.
Vammaisyhdistys kirjoittaa myös "meille ykspihlajalaisille" koulun paikka asiasta josta ei vielä ole tehty päätöstä niinkuin joku haluaisi koulun jonnekin muualle kuin ykspihlajaan.
Vammaisyhdistys kirjoittaa "koulu-laajennus Koivuhaassa ei kuulu onneksi selvitystyötä tehneen työryhmän suunnitelmiin. Sitä vastustavat niin ykspihlajalaiset kuin koivuhakalaiset vanhemmat ja koulujen väki."
Tuossa kyllä kirjoitellaan vastuuttomasti koivuhakalaisten ja ykspihlajalaisten nimissä täyttä potaskaa.
Koulun paikka on ongelma, siihen ei olla varauduttu vaikka ongelma on ollut tiedossa jo yli 50 vuotta. (muuta turhaa on kyllä puuhasteltu ja keskeneräisiä asukkaita koskevia asioita on levällään pitkin kylän reunoja)
Mikäli huhu pitää paikkansa, niin seurakunta on luopumassa kirkosta, tilalle voidaan rakentaa ja saneerata suurikoulu tarvittavine tiloineen, vain taivas on rajana ja järjenkäyttökin on salittua.
Koulu keskellä kylää se ei saa olla enää rahasta kiinni, puolustakaa ykspihlajalaiset oikeuksianne rakennuttaa hyväkoulu, joka on toimiva ainakin seuraavat satavuotta, ykspihlajan koulun rakentamisessa ei tarvitse huomioda muitten alueitten koulu tarpeita se vain hämmentää sitä ajatusta että koulu pitää olla keskellä kylää.
Älkää viekö lapsianne kylän sivuun josta ei ole enää paluuta, Ykspihlaja ei enää juurikaan kasva mihinkään suuntaan, lapset keskipisteenä keskellä kylää, niin lapset saavat parhaan opetuksen ja ympäristökasvatuksen jolla elämässä selvitään muuallakin kuin kylän reunalla.
Koulun paikka on kylän kyljessä paremmin kuin keskellä kylää se todettakoon!!!Tulkoon sitten koulu tai ei, mutta sen paikka ei ole keskellä kylää, matka ei voi olla pitkä jos se on asutuksen laidassa yhdellekään Pihlajan lapselle. Eikö se ole kovasti paikallaan saada uusi raikas koulu liikuntasaleineen jolle on taatusti käyttöä myös tuleville eläkeläisille jumppa ym,...harrastaa, pois tunkkaisista tiloista, eikä vaadi autokyytiä. Koululaisille ympärillä tilaa kiertää vaikka lenkki välitunnilla voiko enää parempi paikka olla.?Tuskin hanketta vastustaa jos tullakseen, muut kuin naapurit (pieni osa luulen) tässä vaiheessa....
Todettakoon tähän lopuksi että on törkeää nimittää Vanhempainyhdistystä "Vammaisyhdistys ry:ksi" joka loukkaa samalla vammaisia, häpeän!
Vammais- ja eläkeläisyhdistys on ilmeisesti myöskin sitä mieltä, että tarpeet pitäisi olla mahdollisimman keskeisellä paikalla.
Häpeällistä kirjoitella Ykspihlajan koulun vanhempainyhdistyksen ja muitten ykspihlajalaisten nimissä sellaisella mandaatilla jota ei ole kenellekään annettu. (omalla nimellä lehtiin voi kirjoitella jos on jotakin mieltä jostakin)
Uusi koulu keskellä kylää, sitä ei rakenneta tunkaiseksi vaan raikkaaksi ja ilmavaksi josta on lyhyt matka joka ilmansuuntaan.
Kirkontontti on niin suuri, että siihen sopisi vaikka monitoimihalli kouluineen.
Seuraavaksi pitäisikin ajatella, että kaupunki voisi lunastaa vanhan asevarikon tontin ja rakentaa sinne "suuren" urheiluhallin", koska lähietäisyydellä on muitakin liikuntapalveluita.
Tuskin ykspihlajalaiset vastustaisivat urheiluhallin läheisyyteen rakennettavaa nykyaikaista monitoimikoulua, josta olisi lyhyet matkat jopa keskelle kaupunkia.
Varmasti on helppo ottaa selville koulun vanhempainyhdistys ketä siihen kuluu ja varmasti on (mm. merkillä "merijaluonto") sen tehnyt! Joten oisko turhaa myös täällä nimimerkein kirjoitella moittien muita. Laitetaan reilusti nimemme tänne jos toisia mollataan tai ollaan kirjoittelematta jos se nimi on lehdessäkin on minun kantani. Ei nyt kirkon tontille monitoimihallia sentäs koulun lisäksi, vai naapureiden kiusaksiko kaikki kadut tukkoon, kun ei vaan itseä lähelle tulisi mitään! Hyvää jatkoa Pihlajan koulu projektille minne sitten tuleekin!
Minä en tiedä enkä ole ottanut selvää ketä koulun vanhempainyhdistykseen kuuluu, mutta yleensä jos kirjoitellaan lehteen, niin pitää olla kirjoituksen vastuu henkilöitten nimet alla ja missä "palaverissa" on jotakin päätetty, varsinkin jos mainitaan muita mielipiteen esittäjiä nimellä, täällä kirjoitetaan nimettömänä eikä ketään nimellä moitiskella.
Minulla ei ole "vaaraa" että koulu tulisi naapuriin, (eli ei pidä vihjailla koulun naapuriksi ) mutta kun olen kierrellyt suomenniemeä, niin parhaat koulut ovat parhailla paikoilla keskustassa, eli keskellä kylää.
Koulu keskellä kylää, niin kadut eivät mene tukkoon, koska koulu olisi kävelyetäisyydellä kaikille ykspihlajalaisille.
Lahdenperään joutuisi ainakin pienimpiä lapsia kuljettaa, koska kuka uskaltaisi päästää lapset yksin kylän reunamaille. (tiet tukossa)
Kirkko kasaan ja koulu tilalle sen verran ovat ykspihlajalaiset kaupungille tahkonneet rahaa ettei se saa olla rahasta kiinni, jos nyt annetaan rakentaa koulu jonnekin Lahdenperään, niin sehän tarkoittaisi koululaisten syrjäyttämistä kylän elämästä ja siitä voi seurata kokoelämän syrjäytyminen.
Koululaisille pitää "rakentaa" valmiudet suureen maailmaan, eikä syrjässä olemiseen.
Puutarhakadulla tuoksuu pahalta? Onko tutkittu?
Jätähän ammattilaisille tuo suunittelutyö.
Samaa mieltä olen kanssasi nim. SuuremmatPäät!
Höpö, höpö ja höpö selitykset edellä!:))))
Siis tarkoitettu "merijaluonto" tämä! Höpö, höpö ja höpö selitykset edellä! :)))
Kaupunki tutkii uutta paikkaa Ykspihlajan koululle.
Vanhaa AP:n tontin lunastamista on kyselty tontti sopisi hyvin koulun tarpeisiin ja myös Nuolipuron asukkaille, alueelle on jo valmiit yhteydet ja matkaakin Ykspihlajan keskustasta on alle kilometrin.
Suurelle tontille voidaan rakentaa myös päiväkoti ja tarpeelliset liikuntatilat sisälle sekä ulos.
Asiaa tutkii Kokkolan puolesta konsultti, jotta saadaan paras selvitys ja ratkaisu Ykspihlajan alueen lapsille.
Onko Ykspihlajan konsultti Tinkitieltä?
Ykspihlajassa ei tietääkseni ole yhtään konsulttia, Ykspihlajan asiat olisi ratkaistu jo 50 luvulla mikäli olisi koulutettu konsultteja.
Konsultti tulee Ullavasta jotta saadaan kouluasiaan laajempaa näkökulmaa.
Ykspihlajassa päätökset tehdään mututuntumalla pienissä piireissä, joissa muitten mielipiteitä ei arvosteta vaikka niillä olisi paremmat odotusarvot kuin passskatehtaitten tulevaisuudella.
:) :) :))) Eivätkä kuuntele ja ota sinun mielipiteitä huomioon siellä Ykspihlajassa, siltä kuullostaa...
Vanhempainyhdistyksen "johto" tekee selvitystä koulunpaikoista, mukana ovat myös Ykspihlajan poliittiset päättäjät, sekä muut kylän johtohenkilöt.
Yllättäen parhaaksi vaihtoehdoksi on noussut AP:n tontti, aikoinaan kun alueelle ajateltiin hyötykäyttöasemaa, niin jotkut tumpelot estivät sen keräämällä nimilistaa ja minäkin ajattelemattomuuttani laitoin siihen nimeni, nyt pitää ajatella tulevaisuutta ja saada koululle paras mahdollinen paikka.
AP alue on myös "kustannustehokas" koulunhuolto, ylläpito ym toiminta kustannukset keskeisellä paikalla tulevat paljon edullisemmaksi kuin jossakin kylän reunamalla.
Valmiina kaksi alikulkua ja hyvät kulkuyhteydet joka suuntaan.
Koulu pitää rakentaa käyttäen järkeä, tunnekuohut pitää unohtaa varsikin jos ei ymmärrä kovinkaan paljoa rakentamisesta eikä taloudesta.
Onko se täysin sitä teollisuusaluetta tuo AP:n tontti? Aika hassulta kuullostaa tässä vaiheessa jos paikka se mitä oletan. Joten tuntuu että onko järjen häivääkään jos ko paikalle... Onhan se kyllä teollista tuotantoa kouluttaminen tulevaisuuteen joten niin ajattelen ok... Oisko koulu sitten vaikka nimeltään Nuolipuron koulu vaikka...tai... Se ja sama minne tulee, olkoon tämä tästä. Onnea projektiin!
Ap:n tontin läheisyydessä ei ole saastuttavaa toimintaa vain normaalia pienyritystoimintaa joka ei haittaa ketään, tontti on sen verran iso, että pihalle sopii koululaisten liikuntatoiminta alue telineineen sellaisia rakennetaan jo ainakin eteläsuomen kaupungeissa.
AP:n halli on sen verran suuri, että sen voisi saneerata sisäpuolelta vaikka "urheiluhalliksi", niin saadaan muut Kokkolalaiset kateudesta "punaisiksi".
Onneksi olkoon koulu sai jo nimenkin NUOLIPURONKOULU tuskin ykspihlajalaiset sitä vastustaisivat koska kouluntaso ratkaisee mitä lapsille rakennetaan.
AP:n tontti olisi todella hyvä koulunpaikka Ykspihlajalaisille ja muille lähialueen asukkaille.
Kaikki tarvittavat palvelut lähellä, kiinteistönhuolto/hoito, ruoka, terveys ja lyhyet matkat kaupungin liikuntapaikoille joita yhä enemmän koululaiset tulevat tarvitsemaan.
Erilaiset kustannukset tulevat jatkuvasti nousemaan ja jo kilometriä lyhyempi matka voi säästää kymmeniätuhansia euroja vuositasolla.
Jäitä hattuun Koulukeskustelussa !
On sanomattakin selvää että Ykspihlajan Kuntorata pitää säilyttää ulkoiluliikuntaan, myös ohjeistus kunta- kaavoituksessa tukee lähiliikunta alueita, jota kaikki puolueet painottavat.
Huomioita seikkoja
1- Liikenne- kadut pirstoisivat alueen
2- Aluetta halkoo vasta rakennettu Kaukolämpöputki
3 - Aluetta halkoo poikittain vasta kaivettu voimakaapeli
4 - Alueella on vielä varavoimalinja.
5- Aleella on vielä tämän lisäksi muita voimalinjoja, joita on hankala ja työläs siirtää.
Nämä jo yksistään tekee alueen mahdottomaksi rakentaa, ilman kalliita siirto kustannuksia.
6- Myös muita vaihtoehtoja on tullut esille, joten mietittävää riittää, kustannus paikan suhteen.
AP Halli mitä tässä jo mainittiin jänismaalla, on keskeisellä paikalla ja hyvät kulkuyhteydet Ykspihlajasta ja Koivuhaasta, ei huono vaihtoehto.
Ykspihlajan Kirkko on vielä kuvioissa mukana, Koulun vaihtoehtona
Yksi merkille pantava seikka Koulukeskustelussa on, kokemattomat työryhmässä, jotka ei osaa kokonaisuutta hahmottaa, poliittinen ja paikallinen sählääminen, sekä tiedottaminen asioista julkisuuteen, ilman että on mitään varmaa tietoa paikasta, tätä soppaa saa sitten sivulliset ohjeistaa.
Kokkolassa on aina rakennettu halvalla, koskaan ei ole osattu arvioida tulevia huolto-, ylläpito-, korjaus-, ym. kustannuksia, asiaa voi tarkastella vaikka kaupungin talousarvioista rahoilla korjataan entisiä huonoja, halpoja "päätöksiä".
Kuppikerho joka kerääntyy huoltoaseman kahvioon kahvittelemaan voisi käydä tarkastusmatkalla AP alueen soveltuvuudesta Ykspihlajan koulun paikaksi ja miettiä löytyykö vieläkin parempia paikkoja.
EI LÖYDY (O_O)
Koulun paikkaa ei ole vielä ratkaistu/päätetty.
Vertailu Lahdenperän ja AP tontin välillä.
Koulu pitää olla lähellä joukkoliikennereittiä.
Koululaiset tarvitsevat hammashoito ja terveyspalveluita > AP tontilta niihin pääsee kävellen, pyörällä ja tarvittaessa bussilla.
Koululaiset tarvitsevat muitakin kaupungin tarjoamia palveluita, joihin melkein joka paikkaan pääsee AP:n tontilta bussilla.
Kaupungille on edullisempaa tuottaa koulun tarvitsemia palveluita AP:N tontille kuin Lahdenperään.
Kokkolan kaupungin ruokapalveluyksikön palvelut olisivat AP tontille edullisempia kuin Lahdenperään.
Kiinteistönhoito ja talvella lumityöt ovat AP:n tontilla monestakin syystä edullisempia.
AP:n tontille jopa opettajakin voisi tulla pyörällä, mutta tuskin Lahdenperälle.
Siinä muutama asia joilla voidaan joko säästää taikka tuhlata veronmaksajien rahoja.
Minkälainen halli tontilla "seisoo", voiko hallin ruisku pinnoittaa ulkopuolelta valkoiseksi ja alaosan ympäristöön sopivalla värillä?
Mikä on hallin kunto sisäpuolelta, voiko lattian lisä eristää ja valuun laittaa lattialämmitysputket, minkälainen eristys on seinissä?
Olisiko mahdollista laittaa sisätilat sellaisiksi, että siellä voidaan harrastaa erilaisia sisäpelejä ja muuta liikuntatoimintaa?
Tontille varmaan sopisi myös päiväkoti, koulu ja päiväkoti vierekkäin olisi myöskin edullisempaa kustannuksiltaan, niin kaupungille kuin asukkaille jotka noita palveluita tarvitsevat.
Sitten vain mietintämyssy päähän ja ratkomaan ongelmia sekä arviomaan kustannustekijöitä ja hyötyjä AP:n ja Lahdenperän välillä.
Laittakaa lisää visioita lopulta kiitos kouluseisoo.
Huh, huh!!! Mitä perusteluja!!! AP:n tontille jopa opettajakin voisi tulla pyörällä YM...ym... , ei voinut kuin nauraa!!! Saako tulostettua näitä AP-juttuja vaikka kepariin!? Varsinainen VISIO!!!
Annetaan ihmeessä toisten hoitaa Ykspihlajan koulun paikka ja siitä jossain olikin jo hyvä ehdotus ei muuta kuin homma etenemään...
Vapaasti käytettäväksi kepariin, lähteen voi mainita Kokkola suomi24 palsta.
Ihmisten ei tarvitse olla passiivisia ja antaa ihmeen tapahtua sellaisten toimesta jotka joutuvat tulevaisuuden maksamaan omista huonoista päätöksistään.
Jossakin voi olla hyvä ehdotus, mutta vielä sellaista ei ole esitetty, koska Lahdenperä koulun paikaksi on sopimaton paikka, niin lapsille kuin kustannuksiltaan.
Opettajakin voi tulla pyörällä mikäli matka ei ole pitkä, kannustan opettajia hyötyliikkumaan, jotta kunto kestää opettamaan vilkkaita ja reippaita lapsia selviytymään maailmalla.
unituli ym.
Jaha nyt välillä "merijaluonto" voithan laittaa niemelläsi täällä olevat kirjoituksesi nytkin kepariin, vai eikö kehtaa.??? Tee se!!!
Kyllä ne opettajat osaa pyöräillä Lahdenperäänkjn siinä missä koululaiset, kyllä he tietävät miten tärkeää on liikkuminen ei tarvi täällä huolta kantaa siitä. Jopa sitä nyt huolta kannetaan...., mutta se tästä.
Taidat olla niitä joille jonkun NIMI merkitsee enemmän kuin asiat perusteluineen.
Työläiset äänestävät taas kauniita ja rohkeita joiden nimet löytyvät lööpeistä, suomessa ei ole vuosikymmeniin äänestetty asioita, vaan perusteettomia odotuksia jotka eivät ole koskaan toteutuneet.
Opettajat ja oppilaat voivat pyöräillä vaikka Pietarsaareen, mutta koulun paikka lahdenperässä on huono ratkaisu.
Ketjusta löytyy tarpeeksi perusteluita, mikäli et ymmärrä niitä, niin sille en minä ainakaan voi mitään.
Minä en ole rekisteröity nimimerkki joten minulla on vapaus olla vain hyvän koulunpaikan kannattaja, vaikka en enää niitä tarvitsekaan.
Yksi varteenotettava Koulun paikaksi, joka on keskusteluissa unohtunut, on Kirkon vieressä oleva käyttämätön puisto alue. Alue sijaitsee Haarukka tien ja Viikatien välissä.
Alue on keskeiselle ja turvallisella paikkalla, sekä riittävästi tilaa koulun rakentamiseen. Kun tässäkin keskusteluissa on tullut ilmi, että Koulun paikka pitäisi olla hyvien kulkuyhteyksien päässä, niin tässä olisi oiva paikka Koululle.
Ykspihlajan kentälle on lyhyt matka, sekä pyörätiet ja Linjaautopysäkki lähistöllä.
Ei huono ehdotus mielestäni, tätä vaihtoehtoa kannattaa miettiä, mieluummin tämä kuin Lahdenperän alue, joka on syrjässä.
Tästäkin paikasta on lyhyt matka Ykspihlajan Kuntoradalle, ajatellen ulkoliikuntaa, sekä talvella hiihtomahdollisuutta.
Hahahaa tämäkin ha haa!!
Tässä voi kysyä paikallisten valtuutettujen aktiiviisuutta vuosia on tiedetty koulun lakkauttamisuhka, myös koulun vanheimpainyhdistys voi katsoa peiliin, uutta Pihlajan kaavoitusta tehtiin vuosia, miksei ole oltu aktiivisia paikan suhteen, ja koululle kaavoituksessa tehty varaus. Esim. kun Lahdenperän uutta asutusta kaavoitettiin, olisi kaavoituksessa löytynyt tilaa uudelle koululle.
Nyt mennään jälkijunassa kuin päättömät kanat, paniikki on päällä, ja ehdotuksia paikan suhteen tehdään aivan päättömästi, vailla järjen häivää.
Nyt pitää käyttää harkintaa paikan suhteen, koska Koulu pitää palvella vuosikymmeniä eteenpäin, liikenne kulkuyhteydet sekä tilojen käyttötarkoitus, pitää ensisijaisesti olla opetusta varten, mitään isoja liikunta halleja, niihin on tuskin tarvetta, koulun ja paikallisten tarvetta, riittää pienempikin sali. Ehdotus Haarukka tien ja Viikatetien alue ei ole mikään huono ehdotus, alue on keskeisellä paikalla, kannattaa harkita.
Ja siinä Tinkitien jauhaja jatkaa eri nimimerkillä taas. Annetaa hänen saarnata jota kukaan ei noteeraa....
juujuutiedet
Anteeksi vaan, en ole kommentoinut tätä ketjua, nyt sen ensi kertaa huomasin.
Tapanani on laittaa aina nimeni, jos otan asioihin kantaa, en ota kantaa Suomi24 sivulla, koska suurin osa keskusteluista on paskan jauhamista.
Höpö, höpö ja höpö!!! Eikä sitä paitsi tässä ketjussa ole paskaa jauhettu vaikka nimimerkkiä täällä yleensä käytät sinä kuin muutkin.... se on tapa näissä näämmä! Vaikka tuohon nyt nimesi oletkin laittanut....näissä olet asialla.
Totta on minä en paskaa jauha ja perustelen mitä sanon ja kilpailutan täällä koulun paikkaa.
Punikkien rakennuksiin ei pitäisi lahjoittaa verovaroista senttiäkään.
Kysely >ketä kuuluu koulunpaikan selvitys työryhmään?
Miksi kysyn "tyhmiä" siksi, että työryhmässä pitäisi olla sellaisia henkilöitä, jotka ovat kyenneet hoitamaan myöskin omat asiansa, koska koko kylää koskevia asioita ei saisi antaa avuttomien päätettäväksi.
Työryhmän jäsenten pitäisi olla velattomia, omillaan toimeentulevia ja suurimmaksi osaksi ilman yhteiskunnan avustuksia ja tukia olevia "maalaisjärjellä" varustettuja henkilöitä.
Kaikkia koulun paikkoja pitää katsella avoimin silmin, huonojakin ehdotuksia pitää arvostaa ja typerät kommentit voidaan heti laittaa roskiin, koska ihminen joka vain "nälvii" on pohjasakkia joka ei koskaan ole tehnyt muuta kuin soittanut suutaan.
En ole lahdenperän lähi alueelta.
Ha, ha, haa!! Sinä varmaan olisit oikea henkilö "merijaluonto"! jonka naapuriin on suunnitteilla koulu...., kyllä ne siellä pihlassa tietää kenestä kyse. Aika paljastavia ovat nuo tekstisi kaikki eri merkein...., muutama jonkun toisen kirjoittama jossa voi sitä järkeä löytyä. Laita lehteen nimelläsi reilusti vaan kun olet oikeassa.
Hah joo taidat olla niitä uusavuttomia joka tietää kuka sanoo, mutta pärjäisit paremmin veikkaamalla lottoa niin arvauksesi menisi lähemmäksi.
Sellainen joka arvuuttelee ei taida edes muistaa omaa nimeään ja missä asuu ja ei viikonloppuna ei enää osaa edes omaan osoitteeseensa.
Kyllä kansa tietää ja tollot paljastavat itsensä, laita nimesi älä vaadi muilta sitä mitä itse et tee.