Passin hankinta

Moi!
Mulla ei koskaa oo ollu passia ja nyt pitäis hommata. Mutta onko se totta että kun menee hakemaan sitä passia niin pitää osata kaikki mummojensa ja pappojensa syntymäpäivät ulkoo vai selittääkö mun isä ihan omaa vaan?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Moi! Ei tartte, mutta jotkut henkkarit pitää olla mukana. Jos ei ole, poliisi kyselee sulta sellaisia tietoja, joita kukaan muu ei tiedä (multa on kyselty mm.entisiä osoitteita, äidin tyttönimeä tms.). Ota tosiaan paperit mukaan, niin säästyt tentiltä :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuuva kirjoitti:

Moi!
Mulla ei koskaa oo ollu passia ja nyt pitäis hommata. Mutta onko se totta että kun menee hakemaan sitä passia niin pitää osata kaikki mummojensa ja pappojensa syntymäpäivät ulkoo vai selittääkö mun isä ihan omaa vaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu