Olis hyvä tietää ennen liittymän hankintaa mikä operaattori toimii jouhevasti Hallin taajamassa.
Pystyykö saamaan 10-15Mb tasaisesti esim 1,5km keskustasta.
Kiitos jos viitsit vastata koska kaikki toimittajat kehuvat mutta eivät lupaa mitään varmasti ja kauhea vaiva irtisanoa ja kokeilla muita.
Pystyykö saamaan 10-15Mb tasaisesti esim 1,5km keskustasta.
Kiitos jos viitsit vastata koska kaikki toimittajat kehuvat mutta eivät lupaa mitään varmasti ja kauhea vaiva irtisanoa ja kokeilla muita.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En osaa nopeudesta sanoa, mutta ainakin pari vuotta sitten saunalahdella oli näin:Puhelimitse otettiin yhteyttä, jämsään tietylle kaupunginosalle luvattiin 4g yhteys vaikka silloin se ei sitä vielä kattanut. Ensin tilasin, mutta onneksi en laittanut sim-korttia mokkulaan, vaan lähetin sen takaisin kun otin selvää kuuluvuuksista ja nopeuksista netissä. Nimittäin jos laitat tilatun sim-kortin mokkulaan ja se aktivoituu, se tarkoittaa sitä että olet sitoutunut esim. 24kk sopimukseen ja et voi enää perua sitä, vaikka nopeus ei ole kelvollinen.
Onko tosiaan niin että sim paikalleen niin oot orjana?? Saunalahti tarjos 4G ? 100Mb nopeutta 24kk sop. mutta epäili että alaraja vois olla alle 5Mb? Taitas juuri video pyöriä kun kahvit keittäs latauksen aikana:) Olis siinä 14vrk purkuehto kuluttasuojana...päteekö?
Soneralla yleensä ulkoantennin kanssa n. 3M. Joskus arkipäivänä keskellä päivää jopa 6M. Huonona päivänä 0,3M Välillä auttaa kun käy kääntämässä suunta-antennin vähemmän ruuhkaisen maston suuntaan. Kapasiteetti ei vaan riitä.
Ja nyt tullaan asiaan! Mokkula se mikä jollain toimii hyvin. Tai ainakin sanovat bäin koska uutis ja pankkiasiat hoitavat sillä. Sitten ne jotka tarvitsevat isoa tiedon siirtoa ja vaikkapa videokuvaa, niin eipä riitä. ;D
Päätös tehty:Kokeilen Elisa Saunalahtea 4G Super. Kerron sitten 2-3vko päästä miten pelittää. Aion kyllä investoida ulkoantenniin tarvittaessa, pelissä on periaate Operaattoreiden välisestä palvelusta ei siitä kuka halvemmalla myy.
Kiitos vastauksista.
En malttanut odottaa 2-3vko:a vaan vastaan heti koska juuri tuli paketti postista ja reititin päälle ja YLLÄTYIN! Heti ajattelin että alkuhuumaa mutta hyvälle näyttää!
Olen testannut ilman ulkoantennia koska ajattelin että ei turhaan jostoimii niin Huawei B593s pöydällä koneen lähellä (ei ikkunan vieressä) saapuva: 20.62 ja lähtevä 5.51Mb !!!! Sopimus on 100Mb mutta en tietenkään odota tuollaista nopeutta eikä ole tarvis.
Pelolla ajattelen että onko tämä uuden asiakkaan parin viikon nopeus ja sitten aletaan kuristaa ettei verkko kuormitu! Seuraan tilannetta mutta alku on liian hyvä ollakseen totta!
Paras nopeus 30/15 Mb mitattu , eli voin suositella Elisa/Saunalahtea 4G verkolla.
Todella tyytyväinen. Ei tarvitse hakea ikkunapaikkaa vaan komeron nurkassa reititin ilman ulkoantennia.