Olen henkisesti valmistunut Kawasaki ER-5 (2005) venttiilisäätöön. Venttiiliä säädettäessä pitää ottaa pois termostaatti-asetelma. Asetelman juuressa on kaksi jalkaa, joista virtaa jäähdytysvesi sylintereille. Termostaatti-asetelman jalkojen juuressa on tiivisteenä O-renkaat: Ref.No.670 Part No.670B2014 'O' RING,14MM G hinta € 0.50 https://www.motorcyclespareparts.eu/kawasaki-parts/motorcycles/er-5-2005/radiator-591102.aspx . Lappeenrannasta on kuitenkin Kawasakin varaosapalvelu ja huolto lopetettu, joten haluaisin tietää O-renkaiden koon? En luota omaan mittaukseeni, koska O-renkaat litistyvät ja rakomitta antaa väärän tuloksen.
Kawasaki ER-5 O-renkaiden koko?
1
413
Vastaukset
- Kelikamera
Kawasaki ER-5 24'000 km venttiilinsäätö oli helppo suorittaa. Varottava sana heti alkuun: venttiilikopan irrottamisen yhteydessä on varottava pudottamasta kahta pinniä, jotka pitävät kumitiivistettä paikoillaan samoin kuin ohjaavat venttiilikopan oikeaan kohtaan. Itse venttiilien säätö on helppo suorittaa, koska tilaa on runsaasti. Minulla oli 7 venttiiliä liian pienellä välillä, vain 1 pakoventtiili oli oikeassa mitassa. Mikä vielä helpotti työtä, oli se, että 10 mm mutteria kiristäessä venttiilivälys ei muuttunut ollenkaan.
Termostaattiasetelman jalkoihin laitoin ostamani13.3x2.4 O-renkaat - 0,50 € kappale. Termostaatin ja jäähdytysveden kaatoaukon väliin laitoin 20.3x2.4 O-renkaan - 0,65 €. Ja Termostaatin ja termostaattiasetelman jalkojen väliin 21.3x2.4 O-renkaan - 0,60 €. Toivottavasti valitsen oikein, sillä mistään ei löydy O-renkaiden mittoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1584206
- 103113
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1352690- 252278
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.472164Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191808Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s381686Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301684Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.581266Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341141