sähköpostihuijaus

mitätehdä

Olisiko kellään tietoa miten toimia, kun joku tilaa tuhansilla euroilla tavaraa netistä ja vahvistukset tulee minun sähköpostiin?
Ettei vain minulle tulisi ongelmia?
Tilaajan nimi on henri aaltonen.
Puhelinnumerokin näkyy, mutta se on aivan eri ihmisen kuin tämän henrin.
Mitä pitäisi tehdä?

5

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wefew

      Maalaisjärkeä? Ensimmäisenä tietenkin peruu tilaukset. Tilausvahvistuksessa on yhteystiedot. Sitten harkitsee rikosilmoituksen tekemistä.

      • mitätehdä

        Osotetiedot ei ole samat kuin minulla ja ilmoitin jo tähän asti saatuihin kauppoihin ettei ole minun tilauksiani. Pelästyin vaan kamalasti


      • Jaa, minäkin olen saanut sähköpostiini tapahtumalippuja, lentolippuja sun muuta. Samannimisten ihmisten sähköpostiosoitteet sotkeutuu helposti, on pisteellistä ja numerollista ja muuta ja kun on lukuisia nimikaimoja niin sattuuhan sitä.
        Jos sähköpostiin on ollut mahdollista vastata, niin olen vastannut pyytäen tarkistamaan sähköpostiosoitteen. Jos taas ei ole pystynyt vastaamaan, niin kaipa se oikea henkilö on valittanut, kun ei ole saanut tilaamiaan juttuja.
        Roska-/huijausviesteiksi epäillyt saa jäädä omaan arvoonsa.


    • hansteri

      Laskuja ei sähköpostiosoitteen perusteella kukaan lähetä, joten sinänsä tuo on harmitonta vaikkakin kiusallista.

    • vahingosta.viisastunut

      Roskapostittaja haluaa varmistua, että sähköpostiosoitteesi on edelleen käytössä?
      Samansisältöisiä posteja tulee mm tori.fi ;n kautta. Halutaan sinun vastaavan, jotta saadaan sähköpostiosoitteesi sinun vastauksestasi ja sittenhän alkaa roskapostia ja erilaisia huijausviestejä tulvia. Siksi tori.fi ilmoituksiin kannattaa vastata vain puhelimitse. Joku osaava nörtti voi tietää parempiakin konsteja, minä en.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      194
      6779
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      1996
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1198
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      46
      1061
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      1027
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      957
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      924
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      899
    Aihe