lukkopointtikatto vs. konesaumakatto

vanhakatto62

Mitenkäs nykyisin on lukkopointtikattojen laatu ja pitkäikäisyys? Alkaa meidän vanha konesaumakatto olemaan tiensä päässä ja nykyisin tunnutaan noita lukkopointtikattoja suosittavan. Onko yhtä kestävä ratkaisu? Konesaumakattoja ei tunnu enää juuri kukaan tekevän ja hinta on aika reilusti kai kalliimpi kui lukkopointtikattojen.

10

2630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jarkkolandia

      Lukkopointtikatto ja muut vastaavat ovat profiilipeltikattoja, joiden ikä on sama kuin muillakin, yleensähän profiilipeltikatot ovat tiilikuvioisia, mutta sama käyttöikä on rivipeltimuotoisen profiilipeltikatteen kanssa. n. 15-20v omasta mielestä ja käyttöikähän on niin pitkä kuin uskaltaa niitä pitää ilman uusimista

    • KattoMies

      Ei se kyllä ihan noinkaan ole. Lukkopontti on helppo asentaa itse, kun taas konesaumapelti vaatii enemmän kokemusta. Materiaali on käytännössä sama, ero voi syntyä sauman pitävyydessä. Konesaumakaton saumoja voi tarvittaessa korjata, jos osaa.

      Pelti kestää erittäin pitkään, mikäli sen maalaa riittävän usein. Minulla on omassa nykyisessä talossani 50 -vuotta vanha profiilipeltikatto. Kampanaulat olen vaihtanut kattoruuveiksi yhteen kertaan ja maalauksen olen uusinut 10 vuoden välein.

      Teoriassa näin voitaisiin tehdä ainakin seuraavat 50 vuotta. Käytännössä emäntä on päättänyt, että katto näyttää vanhanaikaiselta ja uusin sen, kunhan kerkiän.

      Ja sitten se pieni huomautus: kanesaumapelti ei ole Suomessa koneella saumattu, vaan käsityökaluin. Muualla kyllä käytetään saumasikoja, ts. itsevetäviä saumauskoneita.

    • peltiseppä

      Ainut oikea vesikatto on Konesaumakatto,muut ovat vain sää suojia.

      • kattomyyjä

        Kattomyyjänä en allekirjoita tuota paskan jauhetta. Sauma-, lukkopontti tai ruuvattu katto ovat kaikki hyviä ja kestäviä jos ovat oikein asennettu. Se mikä kannattaa ja pitää katsoa - pitää olla maalattu pelti eikä mikään kiiltävä muovipinnote paska


    • läkkiseppä

      Joku pitää kuparikattoa hyvänä. Ehkä se ei kuitenkaan ole Konesaumakaton veroinen.

    • Mutzibur

      Tein katon kuparista kun kullasta olisi tullut niin kallis.

    • Sunsepät1

      Konesaumakatolle löytyy vielä ammattitaitosia peltiseppiä.
      Ja ihan kotimaisia pitkänlinjan sellaisia.
      tutustu ja kysäise tarjous.

      www.sunsepat.fi

    • Kattokulma

      Allalla on jo pitkään toiminut enkä ole koskaan kuullut että lukkosauma olisi irronnut, kyllä konesaumakatteessa tulee lähinnä suurimmaksi eduksi katon pitkäikäisyys ja vedenpitävyys monimuotoisilla katoilla
      https://www.youtube.com/watch?v=9OL8QZxLYQI
      www.kattokulma.fi

    • vanhassavara

      Vanhassa vara paree kyllähän sen huomaa kaikessa muussakin rakentamisessa!

    • pelliseppä

      Materiaali on sama molemmissa. Lukkosauma katossa aluskatteeseen täytyy kiinittää erityishuomiota, muuten tulee vesivahinko.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      70
      10222
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      78
      6989
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      25
      6966
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      100
      6230
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      98
      5878
    6. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      5338
    7. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      76
      5060
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      18
      4547
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      35
      4534
    10. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      48
      4173
    Aihe