Miten se täytetään? :0 siis n. 30 kurssii per vuosi mut mitä kannattaa ottaa ekal ja mitä tokal ja kolmannel??? Haluun paljon pitkää matikkaa ja kuvista. Kannattaako ottaa joka ainetta väh. yks kurssi ekal vuodel? Ja kannattaako ottaa ekal vuodel pelkkii pakollisii vaa
kurssivalinta suunitelma
lukioon
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eka vuosi on pitkälti pakollisia, mutta sinun pitää ottaa myös valinnaisia jotta tuo 30 tulee täyteen. Teille kyllä kerrotaan mitkä kurssit ovat millekin vuosikurssille suunnattuja. Ota syventäviä aineista jotka kiinnostaa ja/tai haluat kirjoittaa. Ota myös soveltavia kertauskursseja vaikka et niitä kaipsikaa, sillä niistä saa helppoja kursseja. Kannattaa myös ottaa kielistäkin kursseja, sillä niitä tarvitsee aina jatko-opinnoissa ja työelämässä.
Tärkeintä on vain se että et ota kakkoille ja abeille suunnattuja kursseja. Ainakin meidän vanhoissa kurssisuunnitelmalomakkeissa eri vuosikurssien kurssit oltiin erotettu kauttamerkillä ja sitten ne lukivat vielä wilmassa.
Lisätään vielä selvyyden vuoksi. Ota siis kaikki ykkösvuoden pakolliset sitten suunnittele loput jälkeenpäin.
Kiitos paljon ☺