Sampo-johtaja Kari Stadigh vastaa

Sisäpiiriläinen

Sampo-johtaja Kari Stadigh, onko Holiday Clubin lomaosake hyvä sijoitus?
http://blogit.mtv.fi/kolmevarttia/2012/05/11/sampo-johtaja-kari-stadigh-onko-holiday-club-osake-hyva-sijoitus/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

JULKAISTU 11.5.2012 KIRJOITTAJALTA JUSSI ERONEN
Lomaosakejätti Holiday Clubin porealtaissa kuplii edellisen 45 minuuttia -ohjelman jäljiltä. Osa asiakkaista on kiukustunut osakkeen surkeasta jälleenmyyntiarvosta ja yrityksen päällekäyvästä, asiakkaan kannalta karvaita tosiasioita peittelevästä myyntityylistä.

Lirissä ovat siis monet jopa kymmeniätuhansia euroja lomaosakkeeseen sijoittaneet tavalliset palkansaajat tai pienyrittäjät. Kun he haluaisivat päästä eroon osakkeestaan, jälleenmyyntihinta saattaa olla vain muutaman tonnin.

Samaan aikaan rahallinen hyöty Holiday Clubista valuu klubin omistajille, joista kaikkein suurimmasta on oltu aika hiljaa.

Mangaki SA on luxemburgilaisyhtiö, jonka takaa löytyy suomalaissijoittajia maamme elinkeinoelämän huipulta -- tunnetuimpana Sammon konsernijohtaja Kari Stadigh.

Mangakin suursijoittajat olivat 45 minuuttia -ohjelmalle vaitonaisia. Heidän puolestaan keskusteli asianajaja Robert Liljeström, aiemmin muun muassa tupakkatehtaiden auttajana kunnostautunut juristi.

Mangaki-sijoittaja Kari Stadigh johtaa työkseen isoa finanssiyhtiötä ja on toiminut äskettäin valtion pääomastrategiaa pohtineen työryhmän vetäjänä.

Stadighin ryhmä esitti osinkoihin lisää verovapauksia ja harmitteli sitä, että kotitaloudet pitävät rahansa tylsästi kiinni asunnoissa eivätkä tee kunnon sijoituksia.

Nyt olisi mielenkiintoista tietää, miten hyvänä sijoituksena Stadigh pitää Holiday Clubin lomaosakkeita?

Olisi myös mukava kuulla vinkit omistusten kierrättämiseen eurooppalaisena veroparatiisina tunnetun Luxemburgin kautta.

Asianajaja Liljeströmin mukaan Holiday Club -aihe ei kuitenkaan ole kiinnostava.

3

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Semmostakos

      29 vastausta kohteessa Sampo-johtaja Kari Stadigh, onko Holiday Clubin lomaosake hyvä sijoitus?
      Robert Liljeström sanoo:
      11.5.2012 klo 18:42
      Holiday Club Resorts Oy:n osakkeenomistajaa Mangaki S.A.:a koskevat uutisoinnit ja kirjoitukset perustuvat väärään verotustietoon. Luxemburg ei ole veroparatiisi. Luxemburgin yhteisöverokanta on 27,75 % eli korkeampi kuin Suomen, minkä lisäksi yhtiöt maksavat Luxemburgissa varallisuusveroa 0,5 %, jota ei Suomessa kanneta.

      Veroparatiisi on maa, jonka yhteisöverokanta on alhaisempi kuin 3/5 Suomen yhteisöverokannasta. Luettelo näistä maista löytyy verohallinnon kotisivulta. Sellaisessa maassa olevan yhtiön eli nk. väliyhteisön suomalaiset osakkaat verotetaan Suomessa väliyhtiön tulosta. Mangaki S.A. ei ole väliyhteisö, vaan maksaa Luxemburgissa enemmän veroa kuin jos se olisi suomalainen yhtiö.
      Jussi Eronen sanoo:
      11.5.2012 klo 19:59
      Kiitos vastauksestanne!

      Veroparatiisin määritelmään tyypillisesti kuuluu se, että verot ovat alhaiset, tietojen vaihto tökkii ja avoimuus puuttuu.

      Määritelmiä ovat tehneet eri tahot. Yksi niistä on Tax Justice Network -järjestö. Sen viimeisimmässä vuoden 2011 ”Financial Secrecy Index” -vertailussa Luxemburg oli sijalla kolme (Panama sijalla 14).

      Tässä linkki: http://www.financialsecrecyindex.com/

      Sijoitusjärjestelyihin löytyy aina syynsä, varsinkin kun taustalla ovat arvostetut ja kokeneet toimijat. Me halusimme kysyä Mangakin sijoittajilta haastattelussa, miksi Luxemburg. Erityisesti, jos verotus tosiaan tulee sijoittajille raskaammaksi Luxemburgissa, miksipä suomalaisen ei kannattaisi sijoittaa suomalaiseen yhtiöön Suomen kautta? Sijoittajat eivät halunneet haastatteluun, mutta asianajaja vetosi selityksessään hyviin sijoituspalveluihin…


      Jarmo sanoo:
      11.5.2012 klo 20:08
      Ja ilmeisesti Kari Stadighin johtama Sampo ja sen Mandatum eivät pysty tarjoamaan sijoittajalle riittävän hyvää palvelua? Konsernijohtajan pitää käyttää apuna kilpailevan ruotsalaisen SEB-pankin palvelua Luxemburgissa.
      Robert Liljeström sanoo:
      11.5.2012 klo 20:50
      Tax Justice Networkin indeksi on mielenkiintoinen selvitys, jossa kuitenkin on otettava huomioon se, että se koskee varsinaisesti sellaisten henkilöiden taloudellisia tietoja, jotka eivät ole k.o. maassa verovelvollisia. Lisäksi EU:n sisällä transparenssi on EU:n informaatiosopimusten vuoksi aivan eri tasolla kuin EU:n ulkopuolisten maiden suhteen. Olisi mielenkiintoista tietää miten Suomi sijoittuisi rankinglistalla kun ottaa huomioon, että Suomen ja Luxemburgin pankkisalaisuus- ja verotietojen salassapitosäännökset ovat hyvin samansisältöiset.
      Jussi Eronen sanoo:
      11.5.2012 klo 21:36
      Meillehän syntyy tämän blogin myötä elävä keskusteluyhteys! Kenties jatkamme jossain vaiheessa Mangaki-sijoittajien tv-haastattelulla. Kysymyksiä varmasti riittää.

      Holiday Club nimittäin pysyy tapetilla – yhtiöhän lupasi jo parantaa tapojaan ja tätä prosessia on hyvän journalistisen tavan mukaan syytä seurata.

      Jos Suomi olisi ongelmamaa, eiköhän Suomi olisi ranking-listoilla.

      Luxemburg sen sijaan on verovalvontaa tekevien viranomaisten silmissä EU-luokan ongelmalapsi – kaikesta EU-lainsäädännöstä huolimatta.

    • Äxxä

      Kauko-poitsu luulee olevansa myöskin yksi studdig Ahmed Ahne!

    • Anonyymi

      Hyvä Kari!!!! Köyhät kyykkyyn ja pois likaamasta pankin lattioita,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2523
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      187
      889
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      723
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      642
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      48
      528
    6. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      12
      481
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      467
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      54
      432
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      430
    Aihe