Sampo-johtaja Kari Stadigh vastaa

Sisäpiiriläinen

Sampo-johtaja Kari Stadigh, onko Holiday Clubin lomaosake hyvä sijoitus?
http://blogit.mtv.fi/kolmevarttia/2012/05/11/sampo-johtaja-kari-stadigh-onko-holiday-club-osake-hyva-sijoitus/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

JULKAISTU 11.5.2012 KIRJOITTAJALTA JUSSI ERONEN
Lomaosakejätti Holiday Clubin porealtaissa kuplii edellisen 45 minuuttia -ohjelman jäljiltä. Osa asiakkaista on kiukustunut osakkeen surkeasta jälleenmyyntiarvosta ja yrityksen päällekäyvästä, asiakkaan kannalta karvaita tosiasioita peittelevästä myyntityylistä.

Lirissä ovat siis monet jopa kymmeniätuhansia euroja lomaosakkeeseen sijoittaneet tavalliset palkansaajat tai pienyrittäjät. Kun he haluaisivat päästä eroon osakkeestaan, jälleenmyyntihinta saattaa olla vain muutaman tonnin.

Samaan aikaan rahallinen hyöty Holiday Clubista valuu klubin omistajille, joista kaikkein suurimmasta on oltu aika hiljaa.

Mangaki SA on luxemburgilaisyhtiö, jonka takaa löytyy suomalaissijoittajia maamme elinkeinoelämän huipulta -- tunnetuimpana Sammon konsernijohtaja Kari Stadigh.

Mangakin suursijoittajat olivat 45 minuuttia -ohjelmalle vaitonaisia. Heidän puolestaan keskusteli asianajaja Robert Liljeström, aiemmin muun muassa tupakkatehtaiden auttajana kunnostautunut juristi.

Mangaki-sijoittaja Kari Stadigh johtaa työkseen isoa finanssiyhtiötä ja on toiminut äskettäin valtion pääomastrategiaa pohtineen työryhmän vetäjänä.

Stadighin ryhmä esitti osinkoihin lisää verovapauksia ja harmitteli sitä, että kotitaloudet pitävät rahansa tylsästi kiinni asunnoissa eivätkä tee kunnon sijoituksia.

Nyt olisi mielenkiintoista tietää, miten hyvänä sijoituksena Stadigh pitää Holiday Clubin lomaosakkeita?

Olisi myös mukava kuulla vinkit omistusten kierrättämiseen eurooppalaisena veroparatiisina tunnetun Luxemburgin kautta.

Asianajaja Liljeströmin mukaan Holiday Club -aihe ei kuitenkaan ole kiinnostava.

3

459

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Semmostakos

      29 vastausta kohteessa Sampo-johtaja Kari Stadigh, onko Holiday Clubin lomaosake hyvä sijoitus?
      Robert Liljeström sanoo:
      11.5.2012 klo 18:42
      Holiday Club Resorts Oy:n osakkeenomistajaa Mangaki S.A.:a koskevat uutisoinnit ja kirjoitukset perustuvat väärään verotustietoon. Luxemburg ei ole veroparatiisi. Luxemburgin yhteisöverokanta on 27,75 % eli korkeampi kuin Suomen, minkä lisäksi yhtiöt maksavat Luxemburgissa varallisuusveroa 0,5 %, jota ei Suomessa kanneta.

      Veroparatiisi on maa, jonka yhteisöverokanta on alhaisempi kuin 3/5 Suomen yhteisöverokannasta. Luettelo näistä maista löytyy verohallinnon kotisivulta. Sellaisessa maassa olevan yhtiön eli nk. väliyhteisön suomalaiset osakkaat verotetaan Suomessa väliyhtiön tulosta. Mangaki S.A. ei ole väliyhteisö, vaan maksaa Luxemburgissa enemmän veroa kuin jos se olisi suomalainen yhtiö.
      Jussi Eronen sanoo:
      11.5.2012 klo 19:59
      Kiitos vastauksestanne!

      Veroparatiisin määritelmään tyypillisesti kuuluu se, että verot ovat alhaiset, tietojen vaihto tökkii ja avoimuus puuttuu.

      Määritelmiä ovat tehneet eri tahot. Yksi niistä on Tax Justice Network -järjestö. Sen viimeisimmässä vuoden 2011 ”Financial Secrecy Index” -vertailussa Luxemburg oli sijalla kolme (Panama sijalla 14).

      Tässä linkki: http://www.financialsecrecyindex.com/

      Sijoitusjärjestelyihin löytyy aina syynsä, varsinkin kun taustalla ovat arvostetut ja kokeneet toimijat. Me halusimme kysyä Mangakin sijoittajilta haastattelussa, miksi Luxemburg. Erityisesti, jos verotus tosiaan tulee sijoittajille raskaammaksi Luxemburgissa, miksipä suomalaisen ei kannattaisi sijoittaa suomalaiseen yhtiöön Suomen kautta? Sijoittajat eivät halunneet haastatteluun, mutta asianajaja vetosi selityksessään hyviin sijoituspalveluihin…


      Jarmo sanoo:
      11.5.2012 klo 20:08
      Ja ilmeisesti Kari Stadighin johtama Sampo ja sen Mandatum eivät pysty tarjoamaan sijoittajalle riittävän hyvää palvelua? Konsernijohtajan pitää käyttää apuna kilpailevan ruotsalaisen SEB-pankin palvelua Luxemburgissa.
      Robert Liljeström sanoo:
      11.5.2012 klo 20:50
      Tax Justice Networkin indeksi on mielenkiintoinen selvitys, jossa kuitenkin on otettava huomioon se, että se koskee varsinaisesti sellaisten henkilöiden taloudellisia tietoja, jotka eivät ole k.o. maassa verovelvollisia. Lisäksi EU:n sisällä transparenssi on EU:n informaatiosopimusten vuoksi aivan eri tasolla kuin EU:n ulkopuolisten maiden suhteen. Olisi mielenkiintoista tietää miten Suomi sijoittuisi rankinglistalla kun ottaa huomioon, että Suomen ja Luxemburgin pankkisalaisuus- ja verotietojen salassapitosäännökset ovat hyvin samansisältöiset.
      Jussi Eronen sanoo:
      11.5.2012 klo 21:36
      Meillehän syntyy tämän blogin myötä elävä keskusteluyhteys! Kenties jatkamme jossain vaiheessa Mangaki-sijoittajien tv-haastattelulla. Kysymyksiä varmasti riittää.

      Holiday Club nimittäin pysyy tapetilla – yhtiöhän lupasi jo parantaa tapojaan ja tätä prosessia on hyvän journalistisen tavan mukaan syytä seurata.

      Jos Suomi olisi ongelmamaa, eiköhän Suomi olisi ranking-listoilla.

      Luxemburg sen sijaan on verovalvontaa tekevien viranomaisten silmissä EU-luokan ongelmalapsi – kaikesta EU-lainsäädännöstä huolimatta.

    • Äxxä

      Kauko-poitsu luulee olevansa myöskin yksi studdig Ahmed Ahne!

    • Anonyymi

      Hyvä Kari!!!! Köyhät kyykkyyn ja pois likaamasta pankin lattioita,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      61
      1326
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      90
      1017
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      927
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      864
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      853
    6. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      25
      788
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      772
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      45
      755
    9. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      707
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      27
      694
    11. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      126
      693
    12. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      43
      616
    13. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      602
    14. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      155
      601
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      585
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      548
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      501
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      497
    20. 39
      495
    Aihe