homeopatia ja vauvan teko

banderollit

Tietääkö joku jotain homeopaattisista aineista, onko niistä hyötyä ja mitkä on hyviä ja mistä saa?

Oma kierto on ihan pielessä ollu jo tovin ja nyt on reilu vuosi yritetty ilman mitään apuja... mietin vaan mistä kannattaa alottaa. Gynekologi suositteli keltarauhashormoonia.

1

151

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huuhaapuuhaa

      Kannattaa olla hyvin varovainen, ettei ota mitään mitä ei ole tarkasti testattu raskauden aikana käytettäväksi. Luontaistuotteet ovat villiä aluetta, kukaan ei valvo niitä samalla tavalla kuin lääkkeitä. Lääkkeistäkin suositellaan raskauden aikana ottamaan vain sellaisia, jotka testattuja ja ehdottoman tarpeellisia. Muistat varmaan talidomiditapaukset. Jopa tavallisilla särkylääkkeillä ja esim. a-vitamiinilla voi olla haittoja sikiölle. Et varmaan halua lapsellesi mitään vaaraa, eikö totta?

      Tosin homeopaattiset "lääkkeet" ovat tosiasiassa pelkkää vettä, joten sen puoleen niistä ei toivottavasti ole vaaraakaan. Homeopatiaa voit käytännössä harrastaa juomalla lasin vettä ja heittämällä samalla setelin roskikseen.

      Miksi et ota lääkärin määräämää keltarauhashormonia, jos kerran haluat saada kiertosi tasaiseksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1333
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. 60
      651
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe