Käyttöjärjestelmä Win7. Aikaisemmin kovalevynä 80 GB Sata levy. Kaikkien ohjelmien asennusten jälkeen jäi tyhjää tilaa noin 30-40GB. Vaihdoin SSD 120 GB. Asensin kaikki samat ohjelmat. SSD levylle jää tyhjää tilaa vain 10GB. Eikö SSD levylle asentaminen pitäisi viedä saman levytilan? Olenko tehnyt jotain levyn suhteen väärin?
SSD levyn tila
Levytilaa
13403
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tuon kokoiselle SSD levylle kannattaisi jättää yli 10 Gt vapaata tilaa.
Ohjelmista voi olla tulleet uudet versiot ja myös Windowsistakin eli ne vie enemmän tilaa.
Kilo höyheniä painaa yhtä paljon kuin kilo kiviä, joten saman verran kiintolevytilaa pitäisi kulua.
Käynnistä cleanmgr.exe ja putsaa sillä myös systeemitiedostot. Jos senkin jälkeen tilankulutus on selvästi aikaisempaa reilumpaa, niin levyllä on kyllä jotain muutakin kuin aikaisemmalla.
Mitenkä SSD levyn pakkaus? Levyllä ainostaan c:\ asema. Siis C:asema/ominaisuudet ja merkki säästä levytilaa pakkaamalla?
Ei kannata pakata: http://muropaketti.com/artikkelit/ssd-asemat/opas-nain-otat-ssd-aseman-kayttoon
Yleensä SSD-levy hankitaan nopeuden vuoksi, joten miksi levyoperaatioita pitäisi sitten hidastaa pakkaamalla? Datan säilömiseen löytyy halvempiakin massamuisteja.
Netitiedon mukaan, nykykoneet kyllä ehtii pakata, jotkut levytoiminnot saattaa jopa nopeutua. Kolikon toinen puoli on, että pakkaaminen ja purkaaminen kuluttaa levyä.
Itse en pakkaisi.
Vähemmänhän levy rasittuu, koska sen kapasiteettia tarvitaan pakkauksen ansiosta vähemmän. Keskussyksikkö rasittuu pakatessa ja purkaessa, mutta jos sen kulumista pelkää, niin ei kannata laittaa virtojakaan päälle koneeseen..
Jos levyn rasitusta haluaa vähentää, niin swap-minimiiin, selaimista välimuistit pois käytöstä ja hybridiunen vaatima välimuisti pois käytöstä Windowsissa - käyttää tavallista "unta" jos ei sammuta konetta kokonaan, niin tuota ei tarvita.
Mutuilitko aivan itse. Tuolla on erilaista käsitystä asiasta-
http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-ntfs-compression,3073-11.html
Miten aioit käyttää konetta jos siinä ei ole virtoja päällä..
Totta ihmeessä mutuilin. Perustan väitteeni sille, että pakatut tiedostot vievät vähemmän levytilaa ja vähentävät siten levynkäyttöä. Oletuksena tietenkin se, että käyttöjärjestelmä osaa pakata ja purkaa tiedostot "lennossa". Jos taas pakkaamaton tiedosto pitää jostain syystä välillä kirjoittaa levylle, niin silloin tulee ylimääräisiä kirjoituskertoja.
Hitaalla levyllä ja tehokkaalla prossulla pakkaaminen saattaisi teoriassa nopeuttaakin levytoimintoja isoja ja hyvin pakkautuvia tiedostoja käsitellessä.
Virrattomalle koneelle on monta eri käyttötapaa. Läppäriä voi käyttää vaikkapa paperipainona ja tornikoteloa jakkarana.
SSD-levyjen tallennus perustuu flash-tyyppisiin muisteihin, jotka kestävät vain tietyn määrän tallennuskertoja. Suurin osa levystä on täynnä tiedostoja, jotka tallennetaan kerran ja niitä ei ehkä koskaan muutetan. Ne muistipaikat jäävät hyvin vähäiselle kulutukselle ja kestävät pitkään. Sitten taas on kohtia, joihin tallennetaan temp-tiedostoja tai vaikka selaimen väliaikaistiedostot ja evästeet (minulla selain on asetettu niin, ettei se tallenna yhtään mitään), joissa luku- ja kirjoituskertoja tulee nopeasti. Näiden kohtien kulumista kattamaan (ja levyn käyttöikää pidentämään) SSD-levyt varaavat osan kapasiteetistaan käyttämättömäksi. Kun levyn automatiikka havaitsee että jokin tai jotkin muistialueet alkavat olla kuluneita, ne siirtävät datan niistä osista tuolle varatulle alueelle ja sammuttavat kuluneet alueet.
Tässä taas yksi hyvä syy ostaa vähintään 256Gt SSD. Siinä tuo varattu alue ei niin tunnu, kun taas pienessä levyssä se vähentää kapasiteettia tuntuvammin.
Ainakin Samsungin levyn mukana tulee apuohjelma, jolla tosin voi pienentää tuon varatun osion kokoa, jolloin laskennallinen käyttöikä lyhenee, mutta tilaa tulee lisää.
Jaa, kappas, hyvä tietää tämmöinen, tattis
Katsoppa winsxs kansion koko. Kansio löytyy Windows kansiosta.