Oy Yleisradio Ab palkkajohtajana

Uusintojauusintoja

Talouselämä-lehti julkaisi viime keväänä tietoja suomalaisista suuryrityksistä (500 suurinta) edelliseltä vuodelta. Suurimmat henkilöstökulut työntekijää kohti oli Oy Yleisradio Ab:llä.
Hesari kirjoitti viikko sitten, että Ylen työterveyshuolto kattaa vuosittain 72 euron omavastuun jälkeen kaiken mahdollisen ilmaisen sairaanhoidon (mm. erikoissairaanhoito ja hammashoito). Takaako uusisote meille muille tasa-arvon nimissä samat edut?
Ylen rahoitukselle on luotu indeksiautomaatti, mikä takaa hulvattoman meiningin myös jatkossa. Toivottavasti indeksi "jäädytetään" myös tulevina vuosina.
Onko oikein, että veronmaksajien rahoilla ylenmääräisiä uusintoja lähettävä yritys toimii maamme palkkajohtajana? Eikö sen pitäisi olla vientiteollisuus?
Odotan hallintoneuvoston poliitikoilta korjaavia toimenpiteitä! Satavarmana turhaan, luulen mä!

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konkurssipesiä

      Yhteiskunnan kaikki osa-alueet ovat samanlaisia rahanreikiä , heille budjetoidaan määräraha , johtoporsaat jakavat ensin oman osuutensa ja loput muun lauman kesken . Missään ei tule esille että rahalle pitäis vastinekkin löytyä . Yhteiskunnan duunarit kyllä oikeutensa vaativat unohtaen velvollisuudet .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      245
      16617
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5351
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2537
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      1995
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1736
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      969
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      935
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      838
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      830
    Aihe