Tänään Kaupunkiuutisissa oli mummolle niin paljon ihanaa luettavaa, että meinasi tällaisella ikäneidolla mennä kalsongit vaihtoon. Ensin ihgun Jarmon kuva ja tosi tömäkkää juttua kaupungin pysäköintiasioista. Ihan kuten olen koettanut täälläkin toitottaa, niin Jarmo vahvisti, että ilmainen parkkeeraus olisi pois terveydenhuollosta ja muista tärkeistä, esimerkiksi meidän vanhusten palveluista. Sitten, kun lehteä eteenpäin selasi, niin tuli vastaan koko aukea Rengon asiaa ja meidän kylän yritysten mainoksia. Tämän voimalla mennään pitkälle syksyyn, jos hengissä pysytään.
Ihanaa Kauppari ihanaa!
Rengon_mummo
1958
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Huisin ihkua - peukutan!
Parkkipäällikkö kehui että plussalla ollaan. Halvalla on rakennettu jos seinät jo kuoletettu !?
Paljonko pysäköinnin tuloista ohjataan velkaiselle sairaanhoitopiirille?
Heikosti menee molemmilla.
Saa sitten nähdä pikemminkin kuulla kun mahdollisesti valtuuston käsittelyyn tulee pysäköintifirman tilinpäätös. Tuloja on, entäs sitten kuoletukset ja velkojen hoito? Ettei vaan kävisi niin, parkkitalojen arvoa nostetaan melkein pilven reunalle jotta lopputulos näyttäisi netolliselta. Velkoja ei ole lyhennetty vain korkoja maksellaan jos kaupungilta rahaa.
Ilmainen pysäköinti pois kokonaan keskustasta. Lisää tuloa!
Mikä meitä sitten toisi sinne maksulisille paikoille. Ei ole mitään syytä, eikä huvin vuoksi kannata parkkiin tulla.
Heh. Jos muka ei ole asiaa keskustassa käyntiin niin ei kelpaa silloin edes ilmainen paikka.
Autot pois keskustasta. Rumia ja möliseviä. Festivaalit pois keskustasta. Yritykset lähtivät jo keskustasta. Keskusta pois keskustasta.
Keskustan voisi siirtää meille Renkoon, meillä on täällä runsaasti kesantopeltoja, joista voisi edullisesti jalostaa maksullisia paikoitusalueita. Mölinavestivaalit voitte kyllä pitää siellä vanhassa keskustassa, mutta jonkun kauppakeskuksen voisitte meille siirtää tai ihan uuden tänne rakentaa. Sitten olisi Jaakon markkinat meillä joka päivä.
Voisiko Keskustalon todella muuttaa pysäköintitaloksi? En siis todella tiedä kenelle, mutta jos kerran pysäköinnille torin liepeillä kysyntää on. Se nyt vaan näyttää siltä, että pienliiketoiminnan aikakausi kivijaloissa on ohitse.
Sosialistisesta aikakaudesta ollaan siirtymässä pikavauhdilla kommunistiseen, jossa vivahteita myös suurkapitalismista.
Kauppakeskus Linna täyttyy: Esim Koululaisten PUSH UP myymälä on jotain mitä ei ole koskaan ennen missään nähty, Torille on hyvä saada parkkitalo, nopeasti, kello tikittää jo.
Eikös sieltä ole ainakin kolme liikettä lopettamassa? Myykös ne koululaiset siellä rintaliivejä vai mitä push uppeja?
Miksi nimi täytyy olla ulkomaankielinen? Kuullostaa ikävältä ja halvalta. Muualla jo ymmärretään, että clobalismi oli ja meni.
Saatiin sodat ja kurjuus ja vietiin kaikki kiva.
Kaupunkiuutiset on paikkakunnan paras media
'Clovalismisössönssössössööömaailmanoikeudet' hahahahaa! ;-=)
Mummon kanssa samaa mieltä sillä lehti uskaltaa keroa asioiden molemmat puolet eikä vain sitä yhtä totuutta kuten yksisilmäinen Komosolskaava Pravda..
Arkipäivisin jo korttelin päässä torilta on runsaasti vapaita, maksullisia pysäköintipaikkoja. Käykää katsomassa tilannetta vaikkapa Sibeliuspuiston kupeessa.
Mihin tarvitaan torin alla olevaa pysäköintihallia paitsi asiasta innostuneiden taloyhtiöiden osakkaiden autojen säilytykseen? Kustantakoot hallinsa itse, veronmaksajien rahoille on parempaa käyttöä.
Sippapuiston laitaan saisi lisäpaikkoja kun muutettaisiin vinoparkiksi puiston puoli. Tiettävästi puisto ei ole suojeltu, olisi huokea ratkaisu kaataa muutama puu ja sepeliä parkkipaikan pohjaksi, päälle asfalttia ja viivat. Taitaa olla liian halpa ratkaisu. Seppo ja Risto pistävät hantiin kun heidän kiinteistöjen autopaikkapuute ei poistu tuolla tavalla.
Tämä ei ole huono ehdotus vinoparkista.