Saumurini vauhti pysähtyi kuin seinään

Liljali

Hei, osaisiko joku auttaa/ vahvistaa epäilykseni. Minulla on vanha Eva Knitlock M-34 saumuri, johon en omista ohjekirjaa. Kone on ollut aina silloin tällöin käytössä reilun vuoden. Ompelin sillä tänään, rukkailin neulan ja siepparien kiristysten säätöjä, jonka jälkeen kone tekikin kohtalaista tikkiä ja pääsin ompelemaan. Yht'äkkiä koneen vauhti alkoi hidastua ja pitää kamalaa ääntä, vaikka poljinta painoi pohjaan. Lopuksi vauhti hyytyi kokonaan, ihankuin moottori ei olisi jaksanut pyörittää koneistoa. Käsipyörä tuntui nykivän kaasua painettaessa, mutta pyöri kuitenkin sujuvasti, kun kädellä pyöritti.

Ostin koneen käytettynä reilu vuosi sitten, enkä ole huoltanut sitä kertaakaan. Googlettelemalla sain diagnoosivaihtoehdot rajattua kahteen: joko moottori vetelee viimeisiään (vaihtavatko huollossa?) tai sitten kyse on öljyämisen puutteesta. Voiko öljyämättömyys pysäyttää koko koneen toimimisen? Pyörittelin työn loppuun käsipelillä, mahtoivatko mahdolliset öljyä kaipaavat osat kärsiä siitä? En tiedä mitään ompelukoneiden huollosta, osaisiko joku viisaampi neuvoa?

4

3551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ompe

      kuiva kone hyytyy öljyä vaan reilusti kaikkiin liikkuviin osiin ja kädellä pyöritä, niin alkaa taas pelata. Tarkista vielä ettei koneen sisälle ole kiertynyt lankaa mihinkään ja voit avata pohjalevyn ja öljytä myös sisältä.

    • MadameH

      Minulla on sama kone. Omani on vanha, n. 30 v. En tiedä kuinka kauan mallia on valmistettu mutta kun omasi on käytettynä ostettu niin se saattaa olla todella vanha ja huollon tarpeessa.
      Öljyä jaitetaan liikkuviin osiin ja pieniin reikiin joita on koneen päällä, ompelutasossa sekä pariin langanpään näköiseen tupsuun koneen päällä, etuseinässä ja vasemmalla pyörivässä osassa. Jos kunnon öljyäminen ei auta niin vie kone huollettavaksi.

    • koemestari

      Ei tässä öljyt auta. Jos kone pyörii kevyesti käsin, öljyäminen ei muuta tilannetta. Moottori siellä temppuille. Kone on avattava ja tarkistettava, mikä mättää. Voi olla, että sähkömoottori simahti.

    • Anonyymi

      Hammaspyörä halki, vakiovika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      95
      2063
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      56
      1240
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      1013
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      978
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      969
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      962
    Aihe