Lomaosakkeen purku

Tiinalii123

Miten on Suomen laki tässä kohtaa?
Jos myyjä kertoo virheellistä ja valheellista tietoa osakkeesta, kuvat eivät pidä paikkaansa ja pohjapiirustus osakkeesta on kuvineen toisesta rakennuksesta.
Kauppakirjan muut ehdot eivät ole toteutuneet puolessa vuodessa.
Kaupan purku pitäisi olla selvää??
Kerro mitä tehdä.

6

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stooröö

      Nosta kanne myyjää vastaan muuten sinulla ei ole muskeleita myyntirikokseen syyllistynyttä myyjää vastaan.
      Mitä pitempään olet passiivinen sitä parempaa myyntirikokseen syyllistyneelle myyjälle.
      Teit mitä tahansa olet häviämässä rahaa epäviisasti ostetun lomaosakkeen takia.
      Itse aiheutettuko?????

    • Liitenöö

      Joka tavaroiden, palveluksien, kiinteistöjen, yksityisen osakeyhtiön arvopapereiden tai muiden hyödykkeiden ammattimaisessa markkinoinnissa antaa markkinoinnin kohderyhmän kannalta merkityksellisiä totuudenvastaisia tai harhaanjohtavia tietoja, on tuomittava markkinointirikoksesta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.

    • remonttireino

      kannattaa aloittaa purkaminen ylhäältä päin, esim katolta. Sitten hirsi kerrallaan (jos hirsirakenteinen), jos ei, on naulat hyvä irroittaa laudoista suoristaa mahdollista uusiokäyttöä varten. Kun olet nämä tehnyt, voin antaa vinkkejä sokkelin hyödyntämiseen esim. kasvimaan penkereeksi. Keittiökalusteet kannattaa tuhota.

    • saaritammisaaristossa

      Antaa alimpien hirsien mädääntyä hallituksen passiivisuuden takia.
      Syynä passiivisuuteen on se ettei hallitus pysty lähipiiriinsä kuulumattomien vähemmistöosakkaiden takia siirtämään yhtiön varallisuutta aviomies-osakasalle ja tytär- ja poikaosakkaille!

    • ammatilainen

      Kantavien rakenteiden purkutyöstä tulisi aina laatia kirjallinen purkusuunnitelma.

    • omiaskoa

      purkusuunnitelman vaatii suomen laki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      242
      3238
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      129
      2321
    3. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      15
      1825
    4. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      221
      1795
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      315
      1652
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      49
      1334
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      54
      1309
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      111
      1090
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      97
      1045
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      59
      1027
    Aihe