12,5 % on liikaa

perus_koulu

Voisiko joku peruskoulussa työskentelevä valaista asiaa:

12,5 % peruskoulun päättäneistä pojista EI osaa luken niin hyvin, että selviäisivät jatko-opinnoissa tai työelämässä. Miten tämä on mahdollista? Miten on mahdollista päästä peruskoulusta läpi ilman, että osaa lukea? Peruskoulu kestää 9 vuotta. Miten siinä ajassa ei opi lukemaan? Ja entäs muut aineet? Miten on voinut selvittää lukuaineet jos ei osaa lukea???

6

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kujiuhh

      oliskohanb kyse huostaanotetuista lapsista ?

      • koulu_ja_koulu

        Olisi, jos kaikki peruskoulun päättäneet pojat olisivat huostaanotettuja.


    • NäinMeillä

      "12,5 % peruskoulun päättäneistä pojista EI osaa luken niin hyvin, että selviäisivät jatko-opinnoissa tai työelämässä. Miten tämä on mahdollista? Miten on mahdollista päästä peruskoulusta läpi ilman, että osaa lukea? "

      Oma lukutaitosi taitaa kuulua tuohon prosenttiin. Tuossahan EI sanota että nuo pojat eivät osaa lukea lainkaan vaan että heidän lukutaitonsa on niin heikkoa että se haittaa vakavasti jatko-opinnoista selviämistä. Kyse ei ole yleensä mekaanisesta lukutaidosta vaan siitä että luetun ymmärtäminen ja luetun tiedon sisäistäminen on puuttellista. Tuohon voivat vaikuttaa erilaiset oppishäiriöt, lukihäiriöt jne. vaikeudet joita ei ole osattu tai huomattu hoitaa koulun aikana.

    • taidottomat

      Iso osa tulee mm Helsingin Stainerkoulusta ja muista vastaavista, joissa saa opiskella sitä mitä haluaa. Lisäksi nykyään ei enää jätetä luokalle, joten jos ei opi lukemaan niin ei opi.

      • Eläkepalkinto

        Ei sitä peruskoulun päättätodistusta saa, jollei osaa lainkaan lukea. Kysymys on siitä, että osaako lukea edes niin auttavasti, että pystyy pääsemään ammattikoulutukseen tai johonkin suojatyöpaikkaan.
        Eiköhän nämä lähes täysin lukutaidottomat ole niitä, jotka siirtyvät 18-vuotta täytettyään eläkkeelle?


    • lueenemmän

      Osa näistä lapsista on maahanmuuttajataustaisia, eivätkä he osaa kunnolla suomea. Silloin toimivan lukutaidon oppiminen on vaikeaa.
      Vanhempien olisi syytä lukea lapsilleen ja olla heille esimerkkinä lukemisesta. Usein koulun aloittavan paras herkkyysvaihe lukemaan oppimiseen on mennyt jo ohi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe