Voisiko joku peruskoulussa työskentelevä valaista asiaa:
12,5 % peruskoulun päättäneistä pojista EI osaa luken niin hyvin, että selviäisivät jatko-opinnoissa tai työelämässä. Miten tämä on mahdollista? Miten on mahdollista päästä peruskoulusta läpi ilman, että osaa lukea? Peruskoulu kestää 9 vuotta. Miten siinä ajassa ei opi lukemaan? Ja entäs muut aineet? Miten on voinut selvittää lukuaineet jos ei osaa lukea???
12,5 % on liikaa
6
221
Vastaukset
- kujiuhh
oliskohanb kyse huostaanotetuista lapsista ?
- koulu_ja_koulu
Olisi, jos kaikki peruskoulun päättäneet pojat olisivat huostaanotettuja.
- NäinMeillä
"12,5 % peruskoulun päättäneistä pojista EI osaa luken niin hyvin, että selviäisivät jatko-opinnoissa tai työelämässä. Miten tämä on mahdollista? Miten on mahdollista päästä peruskoulusta läpi ilman, että osaa lukea? "
Oma lukutaitosi taitaa kuulua tuohon prosenttiin. Tuossahan EI sanota että nuo pojat eivät osaa lukea lainkaan vaan että heidän lukutaitonsa on niin heikkoa että se haittaa vakavasti jatko-opinnoista selviämistä. Kyse ei ole yleensä mekaanisesta lukutaidosta vaan siitä että luetun ymmärtäminen ja luetun tiedon sisäistäminen on puuttellista. Tuohon voivat vaikuttaa erilaiset oppishäiriöt, lukihäiriöt jne. vaikeudet joita ei ole osattu tai huomattu hoitaa koulun aikana. - taidottomat
Iso osa tulee mm Helsingin Stainerkoulusta ja muista vastaavista, joissa saa opiskella sitä mitä haluaa. Lisäksi nykyään ei enää jätetä luokalle, joten jos ei opi lukemaan niin ei opi.
- Eläkepalkinto
Ei sitä peruskoulun päättätodistusta saa, jollei osaa lainkaan lukea. Kysymys on siitä, että osaako lukea edes niin auttavasti, että pystyy pääsemään ammattikoulutukseen tai johonkin suojatyöpaikkaan.
Eiköhän nämä lähes täysin lukutaidottomat ole niitä, jotka siirtyvät 18-vuotta täytettyään eläkkeelle?
- lueenemmän
Osa näistä lapsista on maahanmuuttajataustaisia, eivätkä he osaa kunnolla suomea. Silloin toimivan lukutaidon oppiminen on vaikeaa.
Vanhempien olisi syytä lukea lapsilleen ja olla heille esimerkkinä lukemisesta. Usein koulun aloittavan paras herkkyysvaihe lukemaan oppimiseen on mennyt jo ohi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597474Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232906- 1421746
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651639Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671384- 1291116
- 73817
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707