12,5 % on liikaa

perus_koulu

Voisiko joku peruskoulussa työskentelevä valaista asiaa:

12,5 % peruskoulun päättäneistä pojista EI osaa luken niin hyvin, että selviäisivät jatko-opinnoissa tai työelämässä. Miten tämä on mahdollista? Miten on mahdollista päästä peruskoulusta läpi ilman, että osaa lukea? Peruskoulu kestää 9 vuotta. Miten siinä ajassa ei opi lukemaan? Ja entäs muut aineet? Miten on voinut selvittää lukuaineet jos ei osaa lukea???

6

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kujiuhh

      oliskohanb kyse huostaanotetuista lapsista ?

      • koulu_ja_koulu

        Olisi, jos kaikki peruskoulun päättäneet pojat olisivat huostaanotettuja.


    • NäinMeillä

      "12,5 % peruskoulun päättäneistä pojista EI osaa luken niin hyvin, että selviäisivät jatko-opinnoissa tai työelämässä. Miten tämä on mahdollista? Miten on mahdollista päästä peruskoulusta läpi ilman, että osaa lukea? "

      Oma lukutaitosi taitaa kuulua tuohon prosenttiin. Tuossahan EI sanota että nuo pojat eivät osaa lukea lainkaan vaan että heidän lukutaitonsa on niin heikkoa että se haittaa vakavasti jatko-opinnoista selviämistä. Kyse ei ole yleensä mekaanisesta lukutaidosta vaan siitä että luetun ymmärtäminen ja luetun tiedon sisäistäminen on puuttellista. Tuohon voivat vaikuttaa erilaiset oppishäiriöt, lukihäiriöt jne. vaikeudet joita ei ole osattu tai huomattu hoitaa koulun aikana.

    • taidottomat

      Iso osa tulee mm Helsingin Stainerkoulusta ja muista vastaavista, joissa saa opiskella sitä mitä haluaa. Lisäksi nykyään ei enää jätetä luokalle, joten jos ei opi lukemaan niin ei opi.

      • Eläkepalkinto

        Ei sitä peruskoulun päättätodistusta saa, jollei osaa lainkaan lukea. Kysymys on siitä, että osaako lukea edes niin auttavasti, että pystyy pääsemään ammattikoulutukseen tai johonkin suojatyöpaikkaan.
        Eiköhän nämä lähes täysin lukutaidottomat ole niitä, jotka siirtyvät 18-vuotta täytettyään eläkkeelle?


    • lueenemmän

      Osa näistä lapsista on maahanmuuttajataustaisia, eivätkä he osaa kunnolla suomea. Silloin toimivan lukutaidon oppiminen on vaikeaa.
      Vanhempien olisi syytä lukea lapsilleen ja olla heille esimerkkinä lukemisesta. Usein koulun aloittavan paras herkkyysvaihe lukemaan oppimiseen on mennyt jo ohi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      280
      7327
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      41
      3806
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3408
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3107
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      111
      2795
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      30
      2559
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      49
      2461
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      52
      2206
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      1983
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1831
    Aihe