Voisiko joku peruskoulussa työskentelevä valaista asiaa:
12,5 % peruskoulun päättäneistä pojista EI osaa luken niin hyvin, että selviäisivät jatko-opinnoissa tai työelämässä. Miten tämä on mahdollista? Miten on mahdollista päästä peruskoulusta läpi ilman, että osaa lukea? Peruskoulu kestää 9 vuotta. Miten siinä ajassa ei opi lukemaan? Ja entäs muut aineet? Miten on voinut selvittää lukuaineet jos ei osaa lukea???
12,5 % on liikaa
6
266
Vastaukset 6
- kujiuhh
oliskohanb kyse huostaanotetuista lapsista ?
- koulu_ja_koulu
Olisi, jos kaikki peruskoulun päättäneet pojat olisivat huostaanotettuja.
- NäinMeillä
"12,5 % peruskoulun päättäneistä pojista EI osaa luken niin hyvin, että selviäisivät jatko-opinnoissa tai työelämässä. Miten tämä on mahdollista? Miten on mahdollista päästä peruskoulusta läpi ilman, että osaa lukea? "
Oma lukutaitosi taitaa kuulua tuohon prosenttiin. Tuossahan EI sanota että nuo pojat eivät osaa lukea lainkaan vaan että heidän lukutaitonsa on niin heikkoa että se haittaa vakavasti jatko-opinnoista selviämistä. Kyse ei ole yleensä mekaanisesta lukutaidosta vaan siitä että luetun ymmärtäminen ja luetun tiedon sisäistäminen on puuttellista. Tuohon voivat vaikuttaa erilaiset oppishäiriöt, lukihäiriöt jne. vaikeudet joita ei ole osattu tai huomattu hoitaa koulun aikana. - taidottomat
Iso osa tulee mm Helsingin Stainerkoulusta ja muista vastaavista, joissa saa opiskella sitä mitä haluaa. Lisäksi nykyään ei enää jätetä luokalle, joten jos ei opi lukemaan niin ei opi.
- Eläkepalkinto
Ei sitä peruskoulun päättätodistusta saa, jollei osaa lainkaan lukea. Kysymys on siitä, että osaako lukea edes niin auttavasti, että pystyy pääsemään ammattikoulutukseen tai johonkin suojatyöpaikkaan.
Eiköhän nämä lähes täysin lukutaidottomat ole niitä, jotka siirtyvät 18-vuotta täytettyään eläkkeelle?
- lueenemmän
Osa näistä lapsista on maahanmuuttajataustaisia, eivätkä he osaa kunnolla suomea. Silloin toimivan lukutaidon oppiminen on vaikeaa.
Vanhempien olisi syytä lukea lapsilleen ja olla heille esimerkkinä lukemisesta. Usein koulun aloittavan paras herkkyysvaihe lukemaan oppimiseen on mennyt jo ohi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei3681423- 64952
- 116905
- 86893
- 66860
- 94701
- 45681
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50609En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.56604Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku112564